Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri: Kıl kurdu nasıl dökülür, düşürülür? Kıl kurdu ziyanları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalabalık kentlerde sık rastlanan ve yaygın olan kıl kurdu, çoklukla okul çağındaki çocuklarda kendini göstermektedir. Semptomlarına nazaran birinci başlarda anlaşılmayan ve ciddiye alınmaya bu rahatsızlık ileri düzeye ulaştığında hayat standartlarını önemli boyutta en aza indirmekte. Esas sebepleri ortasında hijyen eksikliği gelen kıl kurdu tam olarak nedir ve kıl kurdu belirtileri nelerdir, kıl kurdu nasıl dökülür, düşürülür?

KIL KURDU NEDİR?

Kıl kurdu, ufak parazitik solucanların neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonudur. Her yıl milyonlarca insanı, bilhassa de okul çağındaki çocukların maruz kaldığı yaygın bir enfeksiyondur. Yetişkin kurtlar, yaklaşık olarak 5 ila 10 milimetre uzunluğunda, beyaz yahut krem ​​renklidir. Küçük iplik kesimleri üzere görünen bu kurtlar, altı hafta kadar yaşayabilir. Yumurtaları çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Kıl kurdu şahsa çoğunlukla kaşıntı ve rahatsızlık hissi dışında ziyan vermez ve kısa müddette fark edildiği takdirde tedavisi kısa sürer.

KIL KURDU NEDEN OLUR?

Bağırsak kurdu yumurtaları, güzel pişmemiş besinlerle yahut hijyenik olmayan ortamlarda tüketilen besinler ile ağız yolu ile bünyeye alınır. Bağırsak kurtları bedene girdikten sonra bağırsaklarda erişkin hale gelirler ve yıllarca bağırsak ortamında yaşayabilir. 

Bağırsak parazit enfeksiyonu ağızdan yahut dışkı yoluyla yayılır. Bu, kirli su, yiyecek yahut tuvalet kolları üzere yüzeyler yoluyla enfeksiyonu içerir. Bu parazitler ayrıyeten çocuk bezlerini değiştirmek yahut öteki anal yahut dışkı teması üzere şahıstan bireye temas yoluyla da bulaşabilir.

Bağırsak parazitleri gelişmekte olan nüfus kalabalığı yüksek ülkelerde çok yaygındır. Bu ülkelerde kâfi sıhhat denetimlerinin eksikliği de bunun ana sebeplerindedir.

KIL KURDU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Makatta yahut vajinal bölgede kaşıntı: Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli hale gelebilir.

Aralıklı karın ağrısı ve mide bulantısı: Bu belirtiler nispeten az görülen belirtiler olsa da, bağırsakta çok kurt varsa ileri boyuttaki rahatsızlıklarda karşılaşılabilir.

En yaygın belirtiler anüs etrafında kaşıntı ve uykuda huzursuzluktur. Kaşıntı çoklukla geceleri daha berbattır, zira kurtlar yumurtalarını bırakmak için gece anüse yanlışsız yola çıkar. Ayrıyeten vajinaya ulaşabilir ve vajinal akıntıya sebep olabilir. Kaşıma nedeniyle ciltte açık yara oluşursa bakteriyel cilt enfeksiyonu da gelişebilir. Kıl kurdu enfeksiyonu rastgele bir belirti ya da şikâyete neden olmadan bilinmeyen bir formda de seyredebilir.

KIL KURDU ZARARLARI

Tipik kıl kurdu enfeksiyonları önemli sıkıntılara neden olmasa da az durumlarda ağır istilalar bayan üreme organlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Parazit anal alandan vajinaya oradan da ‌‌uterus, ‌fallop tüpleri ve ‌pelvik organların etrafına gidebilir. Bu, vajina iltihabı ‌(vajinit) ve ‌uterus iç zarının iltihabı ‌(‌endometrit) üzere sorunlara neden olabilir. Ender olmasına karşın, bir ‌pinworm enfeksiyonunun öteki komplikasyonları şunları içerebilir:

İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, ileri boyuttaki kıl kurdu istilasına sahip bayanlarda daha yaygındır. Solucan ayrıyeten mesaneye giderek sistite neden olabilir.

Kilo kaybı: Enfeksiyon şiddetliyse, parazit beden için gerekli temel besin bedellerini emerek kilo kaybına neden olabilir.

Karın boşluğu ve üreme organlarında enfeksiyon: Solucan, bayanlarda anal bölgeden vajinaya, uterusa, ‌fallop tüplerine ve karın boşluğunda bu organların etrafına ulaşarak vajinit, endometrit üzere enfeksiyonlara sebep olabilir.

Apandisit: Apendikse göç ederek apandisite yol açan kıl kurdu hadiseleri vardır.

Cilt enfeksiyonu. Şiddetli kaşıntı, ciltte enfeksiyon riskini artıran ağır çizik ve yaralara neden olabilir.

KIL KURDU NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Tanısı konulan bağırsak parazit enfeksiyonları uzman doktorun uygun gördüğü medikal ilaç ile tedavi edilmektedir. Bağırsak parazit tedavisi kişinin şikayetlerine nazaran düzenlenir. Semptomlar hafifse ve kişi sağlıklıysa, protozoal enfeksiyonlar bizatihi güzelleşebilir. Belirtiler şiddetli yahut kalıcı olduğunda, ilaçlar enfeksiyonun çözülmesine yardımcı olabilir. Helmint enfeksiyonları için solucan önleyici ilaçlar enfeksiyona müdahale edebilir. Tüm bağırsak enfeksiyonlarında bol sıvı içerek dehidrasyonu önlemek de epeyce değerlidir. 

KIL KURDU NASIL ÖNLENİR?

  • İyi pişmemiş et ve et eserleri tüketilmemeli.

  • Çiğ yenen zerzevat ve meyveler düzgünce yıkanmalı.

  • Güvenli su ve besin tüketilmeli.

  • El hijyenine dikkat edilmeli.

  • Günlük iç çamaşırı, pijama, havlu, el bezi ve yatak grupları değiştirilmeli, sıcak suyla yıkanarak yüksek ısıda kurutulmalı.

  • Parmak yahut başparmak emme ile tırnak yeme alışkanlığı önlenmeli.

  • Tırnaklar kısa ve pak tutulmalı.

  • Anal bölgeyi kaşımaktan uzak durulmalı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri: Kıl kurdu nasıl dökülür, düşürülür? Kıl kurdu ziyanları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin