Kamu-Sen memur ve emeklilerin beklentilerini açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahveci, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, geçen temmuzda kamu görevlilerine ödenmeye başlanan 8 bin 77 lira ek ödemenin, ocak ayında 12 bin 54 liraya yükseltildiğini anımsattı.

Memur emeklilerine, çalışırken aldıkları maaşın yüzde 45’i kadar aylık bağlandığını anlatan Kahveci, ek ödemenin dikkate alınmamasının emekli aylıklarını düşürdüğünü söz etti.

Bu yılın “Emekliler Yılı” ilan edildiğini hatırlatan Kahveci, “Memur emeklilerinin durumu kesinlikle düzeltilmeli, ek ek ödeme memur emeklilerine verilerek bu yoldaki birinci adım atılmalıdır.” dedi.

3600 EK GÖSTERGE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi kelamının şimdi hayata geçirilmediğini söyleyen Kahveci, “Ek gösterge, özellikle memur emeklilerinin maaşlarını direkt ilgilendirdiği için emekli maaşlarının belirlenmesi bakımından hayati kıymete sahiptir.” diye konuştu.

Konunun vakit geçirilmeden TBMM gündemine taşınmasını isteyen Kahveci, “Birinci dereceye gelen tüm memurların ek göstergeleri 3600’e yükseltilerek bu husus tahlile kavuşturulmalıdır.” sözünü kullandı.

Kahveci, Ekim 2008’den evvel ve sonra misyona başlayan memurların toplumsal güvenlik ve emeklilik haklarının da tıpkı olmadığını lisana getirdi. En düşük emekli aylığı ölçüsünün farklı hesaplandığını aktaran Kahveci, “en büyük beklentilerinin, bu ikili standardın giderilmesi olduğunu” bildirdi.

YARDIMCI HİZMETLER ÇALIŞANININ VAZİFEDE YÜKSELME SINAVI

Kahveci, kamu kurum ve kuruluşlarında yaklaşık 110 bin yardımcı hizmetler sınıfı işçisi bulunduğuna dikkati çekerek, bu çalışanlar için vazifede yükselme imtihanı açılması ve kelam konusu işçinin genel yönetim hizmetleri sınıfına geçirilmesi talebinde bulundu.

Sözleşmeli işçi çalıştırmanın istisna olmaktan çıkartılarak kamuda asıl istihdam formu haline getirildiğini söyleyen Kahveci, kamuda asli ve daima misyonların kesinlikle takımlı memurlar eliyle yapılması gerektiğini belirtti.

Kahveci, kamuda artan taşeron personelliği uygulamasına da bir an evvel son verilmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

Memur, emekçi, esnaf ve emeklilerin beklentileri neler?
Çalışma hayatında olanlar emekçi, kamu personeli, memur, esnaf ve sanatkar statüsünde çalışıyor. Bu bölümün ve emeklilerin mali kaidelerinin güzelleşmesi için yetkililerden talepleri var.

GALERİYE GİT

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kamu-Sen memur ve emeklilerin beklentilerini açıkladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin