Danıştaydan ihraç edilen hakim ve savcıların davalarıyla ilgili açıklama!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danıştay, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) irtibat ve iltisakları gerekçesiyle meslekten ihraç edilen hakim ve savcılardan 5 bin 112’sinin dava açtığını, 3 bin 799 davada ret, 435 davada ise sürecin iptaline karar verildiğini, bunlara ait temyiz müracaatlarının da 3 bin 448’inin karara bağlandığını duyurdu.

“GÖREVE İADE” HABERLERİ SONRASI AÇIKLAMA 

Danıştay Başkanlığı, “Danıştay 5. Dairesinin, FETÖ’ye irtibat ve iltisakları gerekçesiyle meslekten ihraç edilen 400’den fazla hakim ve savcı hakkında vazifeye iade kararı verdiği, Yargıçlar ve Savcılar Heyetinin (HSK) itirazının Danıştay İdari Dava Daireleri Konseyinde şimdi gündeme alınmadığı” istikametindeki haberler üzerine açıklama yaptı.

Açıklamada, 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünün akabinde yapılan yasal düzenlemelerle, terör örgütlerine yahut Ulusal Güvenlik Kurulunca devletin ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum yahut kümelere üyeliği, mensubiyeti yahut iltisakı veyahut irtibatı olduğu bedellendirilen hakim ve savcılar hakkında HSK Genel Kurulunca meslekten çıkarma kararları verildiği hatırlatıldı.

685 sayılı Harika Hal Süreçleri İnceleme Komitesi Kurulması Hakkında Kanun Kararında Kararname ile bu kararlara karşı yargı yoluna müracaat imkanı getirildiği hatırlatılan açıklamada, bunun ardından ihraç kararlarının iptali istemiyle Danıştayda dava açılmaya başlandığı anlatıldı.

Yargı yoluna müracaat imkanının getirildiği 2017’den bugüne kadar Danıştay 5. Dairesinde, 5 bin 112 dava açıldığı bildirilen açıklamada, daire tarafından yıllara sari halde verilen kararlara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Heyeti nezdinde temyiz müracaatında bulunulabildiği kaydedildi.

Bu kapsamda, Danıştay 5. Dairesince yıllara sari olarak 3 bin 799 davanın reddine, 435 davada ise sürecin iptaline karar verildiği, bu kararlarla ilgili 2019 ve müteakip yıllarda Danıştay İdari Dava Daireleri Şurasına 4 bin 234 temyiz müracaatında bulunulduğu belirtilen açıklamada, “İptale ait kararların, 13 Aralık 2021’den itibaren İdari Dava Daireleri Konseyine peyderpey intikal ettiği görülmektedir. Temyiz müracaatlarının 3 bin 448’i Danıştay İdari Dava Daireleri Heyeti tarafından karara bağlanmış durumdadır.” bilgisi verildi.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Danıştaydan ihraç edilen hakim ve savcıların davalarıyla ilgili açıklama!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin