Lider Altay: Otobüs filomuzu 53 yeni doğalgazlı otobüsle daha da güçlendirdik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı ile birlikte Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım filosunu güçlendirecek 53 yeni otobüsün tanıtımını gerçekleştirdi.

Büyükşehirlerdeki en kıymetli gündem hususlarından birisinin toplu ulaşım olduğunu anımsatan Lider Altay, “İnsanların günlük olarak kullandıkları toplu ulaşım, Büyükşehirlerin en kıymetli problemlerinden birisi. Bu manada tahliller üretmek için çok ağır bir gayret sarf ediyoruz. Geçtiğimiz yıl toplu ulaşımda 111 milyon  biniş sayısına ulaştık. Bunun yaklaşık 41 milyon binişi raylı sistemle, 70 milyonu da otobüslerimizle oldu”  tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN UCUZ ULAŞIM HİZMETİNİ SUNUYORUZ”

Başkan Altay, Konyalıların daha konforlu bir ulaşıma kavuşmaları, sefer sayılarının artırılması ve ulaşımdaki seyahat müddetlerinin kısaltılmasıyla ilgili ağır bir çalışma yürüttüklerini belirterek, şöyle devam etti: 

“Bu manada geçen yıl 127 otobüsümüzü kentimize kazandırmıştık. Şu an itibariyle 53 otobüsü daha hizmete alarak otobüs filomuzu daha da güçlendiriyoruz. Bunlardan 30 tanesi CNG Hibrit Solo, 20 tanesi CNG Hibrit Körüklü, 3 tanesi de yarı seyahat tipi. Otobüslerimiz doğalgazla çalışan çevreci otobüsler. Yeni maliyeti 449 milyon lira. Böylelikle geçen yıl aldığımız otobüslerle birlikte yeni otobüs sayımız 180’e çıkarak, toplam şimdiki maliyet de 1 milyar 311 milyon lirayı bulmuş oldu. Otobüslerimiz Türkiye’de üretilen yerli otobüsler. En kalitelisini kentimize kazandırmak için uğraşlarımızın sonucunda bu 53 otobüs de hizmete sunulmuş oldu. Kentimize iyi olmasını temenni ediyorum. Bir taraftan da Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bu kadar büyük bir coğrafyada Türkiye’nin en ucuz ulaşım hizmetini sunuyoruz. Öğrenci biletimiz 4 lira, sivil biletimiz 8,5 lira, öğrenci abonmanımız 220 lira. Hasebiyle bu konforu vatandaşlarımıza en ucuza sunma konusunda da Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyoruz” dedi.

TOPLU ULAŞIMDA TEKNOLOJİNİN TÜM İMKANLARI KULLANILIYOR

“Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla teknolojinin tüm imkanlarını toplu ulaşım hizmetlerinde de kullandıkları tabir eden Lider Altay, “Her gün 10 binlerce hemşehrimiz tarafından kullanılan Akıllı Toplu Ulaşım Sistemimiz ATUS, Konya Kent Bilgi Sistemi, Akıllı Trafik İdare Sistemi, Merkezi Trafik İşletim Sistemi, Akıllı Otopark Uygulaması, Yapay Zeka Dayanaklı Sınır Optimizasyon Uygulaması, Akıllı Durak Ekranları ve tekrar Türkiye’de birinci sefer Türkiye Kart ve Konya Maas Platformu’nu gerçekleştiren belediye olarak da bu mevzudaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıyeten engelli vatandaşlarımız için hayata geçirdiğimiz Manisiz Konya Taşınabilir Uygulamamız ile Milletlerarası AUS Doruğu kapsamında; ‘Ulaşımda Aklın Yolu Belediyecilik’ kategorisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızdan şahsen bir ödül aldık” dedi.

“EN KISA MÜDDETTE YENİ RAYLI SİSTEM MUŞTULARINI DE KENTİMİZE VERMEYİ PLANLIYORUZ “

Başkan Altay, öncelikli maksatlarının otobüs filosunu yenilerken raylı sistemle taşınan yolcu sayısını artırabilmek olduğunu belirterek, “Onun için şu an için devam ettiğimiz projelerimizi, Ulaştırma Bakanlığı ile yapmış olduğumuz çalışmaları da kesintisiz bir biçimde sürdürüyoruz. İnşallah en kısa müddette yeni raylı sistem muştularını de kentimize vermeyi planlıyoruz. Kentimize kazandırdığımız bu 53 yeni otobüsün iyi olmasını temenni ediyorum. Konyalılar her şeyin en hoşuna en uygununa layık. Biz de bunu sağlamak ismine ağır bir efor sarf ediyoruz. İyi uğurlu olsun” sözlerini kullandı.

“KONYA’DA HOŞ İŞLER YAPILIYOR”

AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı da Konya Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım filosuna büyük değer verdiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu kente gece gündüz demeden hizmet eden bedelli Büyükşehir Belediye Liderimize ve onunla birlikte yol yürüyen değerli meclis üyelerimize ve kurum çalışanlarımıza Konyalılar ismine teşekkür ediyoruz. Her yıl hakikaten toplu ulaşımda bir yenilenmeyi, yeni filoları dahil etmeyi artık klasikleştirmiş bir yapı var. Bu kentin geniş coğrafyasına hizmeti götürmeyi, bir taraftan raylı sistemler üzerindeki yeni çalışmaların yanında otobüslerimizi de çağdaş bir hale getirip hem hemşehrilerimizin konforlu seyahatine hem de etrafa tesirini azaltacak yeni modellere yöneliyor. Konya’da hoş işler yapılıyor hamdolsun. Konya’nın yararı bu. Hizmete girecek bu 53 otobüsümüzün Konya’mız için güzel olmasını diliyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lider Altay: Otobüs filomuzu 53 yeni doğalgazlı otobüsle daha da güçlendirdik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin