Geleceğin Ulaşım Teknolojileri Hyperloop Geliştirme Yarışması’nda

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Farklı çeşitteki manyetik levitasyon ve tahrik teknolojilerinin geliştirilmesine imkan sağlayacak teknoloji odaklı bir yarış olarak tasarlanan Hyperloop Geliştirme Müsabakası aracılığıyla 5. Kuşak olarak tabir edilen yenilikçi ulaşım teknolojileri çalışmalarına üniversite öğrencileri düzeyinde de giriş yapılmış olması hedefleniyor.

TÜBİTAK tarafından ülkemizde Hyperloop Geliştirme Yarışı ile yüksek süratli ulaşım sistemlerinde dünya çapındaki teknolojik gelişime katkı sağlayacak tahliller üretilerek kapsüllerin tasarımı ve testine imkan sağlayacak bir altyapı kurulması amaçlanıyor. Manyetik levitasyon (maglev) teknolojileri alanında farkındalık oluşturmak, öğrencilere yeni kuşak ulaşım teknolojileri konusunda bilgi birikimi kazandırmak, grup çalışmasını teşvik etmek ve hyperloop teknolojilerini pratik uygulamalarla geliştirerek bu alanda uzman insan kaynağı oluşumuna öncülük etmek emeliyle düzenlenen müsabakada birincilik mükafatı 200 bin TL, ikincilik mükafatı 150 bin TL, üçüncülük mükafatı ise 120 bin TL olarak belirlendi.  

Ulaşımda sürat, güvenlik ve verimlilik artacak

Konvansiyonel ulaşım teknolojilerine farklı bir boyut katarak yeni kuşak ray ötesi sistem teknolojisi ile geliştirilen ve “üst seviye bir süratli ulaşım aracı” olan hyperloop, ulaşımda yeni bir çağ açıyor.

Farklı çeşitteki manyetik levitasyon ve tahrik teknolojilerinin geliştirilmesine imkan sağlayacak teknoloji odaklı bir müsabaka olarak tasarlanan Hyperloop Geliştirme Müsabakası aracılığıyla 5. Jenerasyon olarak tabir edilen yenilikçi ulaşım teknolojileri çalışmalarına üniversite öğrencileri düzeyinde de giriş yapılmış olması hedefleniyor.

Lojistik alanında stratejik değere sahip olan yeni kuşak teknolojilerde ülkemizin faal rol alabilmesi için harekete geçen TEKNOFEST, bu alanda yetişmiş insan kaynağına katkı sağlamak gayesiyle gençleri geleceğe hazırlıyor. Ulusal ve memleketler arası ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabileceği müsabakada ekiplerin projelerine dayanak de sağlanıyor.

HYPERLOOP Geliştirme Yarışında İnovasyon Ödülleri…

Yarışma kapsamında gerçekleştirilecek inovasyon mükafatları de gençleri bekliyor. Elektromanyetik Levitasyon Sistemi Geliştirme, İtki Sistemi Geliştirme, Altyapı Geliştirme, Haberleşme Sistemi Geliştirme
ve Mekanik Sistemi Geliştirme olmak üzere 5 farklı kategoride yeniden mükafatlar veriliyor olacak. Ekipler geliştirdikleri alt sistemleri heyete sunacaklar. Sunumlar ortasında en güzel seçilenler 30.000 TL bedelinde ödül almaya hak kazanacaklar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geleceğin Ulaşım Teknolojileri Hyperloop Geliştirme Yarışması’nda

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin