Gelecek tarımda, tarım teknolojileri TEKNOFEST’te!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği kapsamında T3 Vakfı yürütücülüğünde gerçekleştirilen Tarım Teknolojileri Müsabakası iştirakçilerin teknolojiyi kullanarak tarım ve hayvancılıktaki sorunlara yönelik yenilikçi tahliller oluşturmasını amaçlıyor. Yarışa Türkiye ve yurt dışında tahsil gören lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvurabiliyor.

Tarımın geleceğinin tekrar şekillenebileceği TEKNOFEST Tarım Teknolojileri Yarışması’nda gençlerden tarım ve hayvancılık ile ilgili teknolojik tahlil önerirken, bilişim, mekanik, elektrik-elektronik, yazılım tabanlı projeler geliştirmeleri de bekleniyor.

Ayrıca tarım teknolojilerindeki gelişmelerle tarım ekosistemini güçlendirmeyi amaçlayan yarışta akıllı tarım uygulamaları başta olmak üzere bitki sıhhati muhafaza, bitki besleme, ekim-dikim, toprak tahlili ve hasat-harman teknolojileri üzere alanlardaki projeler değerlendirmeye alınıyor.

Hassas Tarım, Sulama-gübreleme ve sera otomasyon sistemleriyle ilgili projeler, tohumlama, otomatik dümenleme sistemleri, erken ikaz sistemleri-tarımsal meteorolojik istasyon teknolojileri, hayvancılık teknolojileri, görüntüleme ve tarımda drone teknolojilerinin kullanılması üzere farklı başlıklar altında hazırlanacak projelerle de gençler yarışa iştirak sağlayabiliyor.

Yarışmada lise kategorisinde dereceye giren birinciler 50.000 TL, ikinciler 40.000 TL, üçüncüler 30.000 TL ödül kazanırken, üniversite ve üzeri düzeyde dereceye giren birinciler ise 60.000 TL, ikinciler 50.000 TL, üçüncüler de 40.000 TL’lik mükafatın sahibi olacaklar.

TARIM ALANINDA BAŞARILAR

Birçok alanda muvaffakiyet kıssası yazan iştirakçiler Tarım alanında gerçekleşen yarışlarda da değerli başarılara imza atıyor. Take Off Teşebbüs Tepesine katılan Move On, yapay zeka tabanlı TAS ve TASAI otonom kitleri ve kameralar sayesinde traktörlere görü yeteneği kazandırarak otonom hale getirdiler. MCP Tarım platformu ile toplanan bilgileri tahlil ediyorlar.

TEKNOFEST Teşebbüs Programı mezunu da olan Move On 50 Milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. Move On geliştirdikleri kitlerin yurt içinde ve yurt dışında satışını da gerçekleştiriyor.

TEKNOFEST 2021 ve 2022 de Tarım Teknolojileri Yarışında finalist olan Farmingo, otonom ilaçlama kitleri, hassas tarım sensörleri, kolay ve tamamlayıcı bir dijital platform geliştirdiler.

Farmingo akıllı ilaçlama kiti yeni tip tarım makinelerinde kullanıldığı üzere eski tip tarım makinelerine de çarçabuk entegre edilebiliyor. Ayrıyeten öteki ilaçlama makinelerinden farklı olarak ilaçlama kitine özel olarak tasarlanan taşınabilir uygulama ile anlık olarak ilaçlama sürecini yönetebiliyor.

TEKNOFEST Teşebbüs Programı mezunu da olan Farmingo, geliştirdikleri kit ve sensorlerin satışını gerçekleştiriyor.

TEKNOFEST 2021 ve 2022 yıllarında Tarım Teknolojileri Müsabakasında finalist olan Helimore Havacılık, MH50 serisi ile 70 kg tohumlama ve granül gübreleme yapıyor. Elli litre ilaçlama kapasitesine sahip, 3 dönüm araziyi toplamda 6 dakikada tamamlayabilen otonom bir hava aracı geliştirdiler.

10-12 dakikalık havada kalma mühletine sahip araç ile ortalama 8 dönüm araziyi ekebiliyor ve yeniden 10-12 dakika havada kalış müddetinde 22 dönüm araziyi ilaçlayabiliyor. TEKNOFEST Teşebbüs Programı mezunu da olan Helimore Havacılık, geliştirdikleri Ziraî İnsansız Hava Araçlarının satışını ve kiralamasını yapmaya devam ediyor.

TEKNOFEST TEKNOLOJI MÜSABAKALARI 2024

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği kapsamında düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji yarışları “TEKNOFEST ile Gelecek Sensin” mottosuyla itibarlı yarışlarda yüksek performans sergileyecek teknoloji tutkunlarına 30 milyon TL ödül ve 55 milyon TL’nin üzerinde gereç dayanağı sağlıyor.

Her yıl bir evvelki yıla nazaran daha fazla yarış kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji müsabakaları olan TEKNOFEST teknoloji müsabakaları bu yıl 46 ana kategori, 117 alt kategoride düzenleniyor.

TEKNOFEST 2024 kapsamında Kablosuz Haberleşme, Blok Zincir, Hava Savunma Sistemleri, Finansal Teknolojiler, İnsansız Deniz Aracı, Akıllı Wi-Fi Kapsama ve TEKNOFEST Robolig Yarışları ise bu yıl birinci kez müracaata açılıyor.

Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ana yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin dayanaklarıyla düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği 2024’te Adana’da gerçekleştirilecek. TEKNOFEST 2024 teknoloji müsabakaları için son müracaat tarihi 20 Şubat 2024.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gelecek tarımda, tarım teknolojileri TEKNOFEST’te!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin