Birinci Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin birinci uzay misyonu tamamlandı. Uzayda 18 gün kalan astronot Alper Gezeravcı 13 test gerçekleştirdi.

Uzay seyahatinin bitmesiyle birlikte geçtiğimiz hafta dünyaya başarılı iniş gerçekleştiren Gezeravcı bugün Ankara Esenboğa Havalimanı’na gelerek yurda giriş yaptı. 

BAKAN KACIR’DAN DEĞERLİ AÇIKLAMALAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Alper Gezeravcı, basın toplantısı düzenledi. 

Kacır’ın açıklamalarından satır başları:

Ülkemizin beşerli birinci uzay misyonunu gerçekleştirdi. Bir kere daha Gezeravcı’ya vatanına beğenilen geldin diyorum. Biyoloji, tıp, materyal konusunda kıymetli kazanımlar getirecektir. Uzaydaki mikro yerçekiminin insan sıhhati üzerindeki tesirleri araştırıldı. Bitkiler, algler, propolisle uzay dayanak sistemlerinde araştırmalar gerçekleştirildi. Her bir projenin değerli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. 13 bilimsel deney için değil, ülkemizde bilim ve bilim beşerlerine verdiğimiz paha ve sunduğumuz imkanı göstermek açısından bu misyon çok kıymetlidir. Türkiye’nin bilimsel araştırmaları gerçekleştirme efor ve kapasitesi misyon vesilesiyle takip edildi. Astronotumuz uzay istasyonundan Türkiye’ye 7 manzaralı görüntü ve 2 telsiz irtibatı gerçekleştirerek bizleri kapsamlıca bilgilendirdi.

Türk gençlerine ve Türk çocuklarına sunduğu ileti ve özgüven oldu. Konutlarda, okullarda, iş yerlerinde uzay bilim misyonumuz konuşuldu. Bu misyon bu tarafıyla bilim toplumu olma istikametinde yeni bir başlangıç olmuştur. Bilim misyonunun akabinde Ulusal Uzay Programı’ndaki çalışmalara devam edeceğiz. Deney çıktılarını dikkatle değerlendireceğiz ve gerekli takviyesi sunacağız. Beşerli uzay vazifelerinde kullanılan uzay istasyonlarını geliştirme süreçlerine yönelik Ar-Ge planları oluşturacağız. Ankara’da Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuracağız. Uzaya bağımsız erişim programını sürdüreceğiz. Fırlatma roketleri geliştirmeye devam edip 2030’a kadar uzay limanı kuracağız. İnsansız sistemlerle gerçekleştireceğimiz bu program kuvvetli uzay şartlarında kullanma ve ticarileştirme imkanı sunacak.

Uzay gözlemlerini destekleyeceğiz. Birinci ulusal haberleşme uydumuzu Türksat 6A’yı uzaya göndereceğiz. Türkiyemizin uzay araştırmalarında geri kalması asla düşünülemez.

ALPER GEZERAVCI’NIN AÇIKLAMALARI

Gezeravcı’nın açıklamalarından satır başları:

Adımımızı attığımız birinci andan itibaren gülümseyen yüzlerle karşılaştığım için son derece memnunum. Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin samimi vatandaşlarıyla bir ortaya gelmek bu seyahatin en hoş sonlanan kısmıydı. Gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sonları bertaraf eden amaçlara erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeme döndüm. Ülkemin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitim ve kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum tüm imkanları seferber ederek vazifenin hazırlık sürecinde ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle sayın Cumhurbaşkanımız, misyonun icrasında hiçbir aksaklığa müsaade vermeyen bakanlığımız, TUA ve TÜBİTAK’ın bedelli çalışanlarına minnettarım.

Kutlu seyahatimizin bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk. Bu yalnızca başlangıçtı, bir yere varış değildi. Ülkemin bugüne kadar atmış olduğu adamın geleceğe yönelik maksatların güçlü duruşu noktasında Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olarak basın yayın kanallarında ülkemize ait gurur verici sözlerden almış olduğum birinci izlenimlerle harikulade halde gururlanmış olarak ülkeme döndüm. Dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu uzaydaki yerimizi bu ekosistemde yarar sağlayacak, hisse alacak biçimde adımların atılacağını kısa müddette göreceğiz. Bugüne kadar eksik olan tek şeyimiz damarlarımızdaki asil kanın potansiyelinin farkında olamayışımızdı. Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz. Bu muvaffakiyet ferdi değil, her hanedeki çocuğun başarısıdır.

Bilim insanlarımızın hazırlık süreci ve büyük projenin gerçekleştirmesine şahitlik ediyoruz. Bu projenin devam eden adımlarının parlayan yıldızısınız. Birer izlenime sahip oldunuz. Bilim insanlarının verdiği deneylerin hazırlık süreçlerine sizler imza atacaksınız. 

Aslında benim odaklandığım konu icra edilen 20 günlük süredeki vazifeler değildi. Tarihimizde bu alanda misyon yapmamış olmamıza karşın bu derece eksiksiz bir ahenk içinde olağanüstü hazırlık süreci geçirdik. Bunun bütününü düşündüğünüzde ülkenin nasıl bir potansiyeli olduğunu şahsen içinde bulunarak buraya getirme imkanına sahip olmak harikulade derecede memnunluk verdi. 10 maksattan biriydi bu. Devletin bu noktada enjekte ettiği öz itimadı damarlarımızda hissettik.

Dünya büyük bir nimet. Nimetlere şükretmemiz gerektiğini idrak ettim. Gözümüzün görebildiği gökyüzüne başımızı kaldırdığımızda gök kubbeye bakarak aşinaydık. Askeri havacılıkta amaç büyülenmesi tabiri var. Bakıp da büyülenmediğiniz bir an yok. Seyahat esnasında gidiş ve dönüşte başımda beklenti yaratmamıştım. Başımda şöyle bu türlü olacağım diye beklentim yoktu. 12. dakikada koltuğumdan çözüldüğüm andan itibaren yer çekimsiz ortamın 4 boyutta verdiği hareket imkanını birinci dakikadan itibaren deneyim etme imkanı buldum. Allah’ın yarattığı her bünye farklı karakteristiğe sahip. Adaptasyonda hiçbir zahmet yaşamadım. Kapsülün içi kısıtlı bir alan. Oradan daha büyük hacme giriş yapınca adaptasyonla ilgili kasvet yaşayabileceğimiz süreçten bahsedilmişti. Orada da meşakkat yaşamadım. Birinci saatten itibaren deney çalışmalarının kurulumuna başladım. Ayağımı yere bastığım andan itibaren hiçbir ıstırap yaşamadım. Ferdi bir şeyden çok, dünyanın en güçlü jeopolitik lokasyonunda dünyada var olabilmiş milletin bana verdiği özgüveni hissediyorum.

Ben bugünlere devletimin verdiği eğitim ve imkanlarla geldim, devletim ne emrederse onu yerine getirmeye hazırım. Karan’a ikram getirdim, memnun oldu. Gecikmeden üzülmüş. Maneviyatı yüksek bir ülkeyiz. Ailemizle kardeşlerimle bir ortaya gelmek benim için fevkalade bir mutluluktu. Bugüne kadar hayallerimin sonlarını limitlemek zorunda kaldığım yapay limitlerin tamamını bertaraf eden ülkemizin güçlü iradesini bünyelerinde hissedecekler.

Bu ülkenin maneviyatı yüksek insanlarıyla buluşmak için vaktin gelmesini dört gözle bekledim. Emanet edilen misyonları çok hoş sonuçlarıyla birlikte sabırsızlıkla bekledim. 

UZAY ARACI MUVAFFAKİYETLE FIRLATILMIŞTI

Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 grubunu taşıyan Dragon kapsülü, ABD lokal saatiyle 18 Ocak 16.49’da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden muvaffakiyetle fırlatılmıştı.

Yolculuğu yaklaşık 36 saat süren Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmıştı.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Birinci Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin