Birinci Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin birinci uzay misyonu tamamlandı. Uzayda 18 gün kalan astronot Alper Gezeravcı 13 test gerçekleştirdi.

Uzay seyahatinin bitmesiyle birlikte geçtiğimiz hafta dünyaya başarılı iniş gerçekleştiren Gezeravcı bugün Ankara Esenboğa Havalimanı’na gelerek yurda giriş yaptı. 

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Alper Gezeravcı, basın toplantısı düzenliyor.

Kacır’ın açıklamalarından satır başları:

Ülkemizin beşerli birinci uzay misyonunu gerçekleştirdi. Bir kere daha Gezeravcı’ya vatanına beğenilen geldin diyorum. Biyoloji, tıp, materyal konusunda değerli kazanımlar getirecektir. Uzaydaki mikro yerçekiminin insan sıhhati üzerindeki tesirleri araştırıldı. Bitkiler, algler, propolisle uzay takviye sistemlerinde araştırmalar gerçekleştirildi. Her bir projenin değerli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. 13 bilimsel deney için değil, ülkemizde bilim ve bilim beşerlerine verdiğimiz kıymet ve sunduğumuz imkanı göstermek açısından bu misyon çok kıymetlidir. Türkiye’nin bilimsel araştırmaları gerçekleştirme efor ve kapasitesi misyon vesilesiyle takip edildi. Astronotumuz uzay istasyonundan Türkiye’ye 7 imajlı görüntü ve 2 telsiz kontağı gerçekleştirerek bizleri kapsamlıca bilgilendirdi.

Türk gençlerine ve Türk çocuklarına sunduğu bildiri ve özgüven oldu. Konutlarda, okullarda, iş yerlerinde uzay bilim misyonumuz konuşuldu. Bu misyon bu istikametiyle bilim toplumu olma istikametinde yeni bir başlangıç olmuştur. Bilim misyonunun akabinde Ulusal Uzay Programı’ndaki çalışmalara devam edeceğiz. Deney çıktılarını dikkatle değerlendireceğiz ve gerekli dayanağı sunacağız. Beşerli uzay misyonlarında kullanılan uzay istasyonlarını geliştirme süreçlerine yönelik Ar-Ge planları oluşturacağız. Ankara’da Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuracağız. Uzaya bağımsız erişim programını sürdüreceğiz. Fırlatma roketleri geliştirmeye devam edip 2030’a kadar uzay limanı kuracağız. İnsansız sistemlerle gerçekleştireceğimiz bu program şiddetli uzay şartlarında kullanma ve ticarileştirme imkanı sunacak.

Uzay gözlemlerini destekleyeceğiz. Birinci ulusal haberleşme uydumuzu Türksat 6A’yı uzaya göndereceğiz. Türkiyemizin uzay araştırmalarında geri kalması asla düşünülemez.

ALPER GEZERAVCI’NIN AÇIKLAMALARI

Gezeravcı’nın açıklamalarından satır başları:

Adımımızı attığımız birinci andan itibaren gülümseyen yüzlerle karşılaştığım için son derece memnunum. Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin samimi vatandaşlarıyla bir ortaya gelmek bu seyahatin en hoş sonlanan kısmıydı. Gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sonları bertaraf eden maksatlara erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeme döndüm. Ülkemin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitim ve kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum tüm imkanları seferber ederek misyonun hazırlık sürecinde ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle sayın Cumhurbaşkanımız, vazifenin icrasında hiçbir aksaklığa müsaade vermeyen bakanlığımız, TUA ve TÜBİTAK’ın bedelli çalışanlarına minnettarım.

Kutlu seyahatimizin bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk. Bu yalnızca başlangıçtı, bir yere varış değildi. Ülkemin bugüne kadar atmış olduğu adamın geleceğe yönelik gayelerin güçlü duruşu noktasında Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olarak basın yayın kanallarında ülkemize ait gurur verici sözlerden almış olduğum birinci izlenimlerle harikulade formda gururlanmış olarak ülkeme döndüm. Dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu uzaydaki yerimizi bu ekosistemde yarar sağlayacak, hisse alacak biçimde adımların atılacağını kısa müddette göreceğiz. Bugüne kadar eksik olan tek şeyimiz damarlarımızdaki asil kanın potansiyelinin farkında olamayışımızdı. Koşar adımlarla ileriye gitmeye devam edeceğiz. Bu muvaffakiyet kişisel değil, her hanedeki çocuğun başarısıdır.

Bundan sonra çok daha büyük ataletle ileri noktalara gidecek. Ülke olarak hak etmiş olduğumuz uzaydaki yerimizi hisse alacak biçimde atılacak adımları göreceğiz. Devletimizin atmış olduğu adımlarla hak ettiğimiz özgüvene kavuştuk. Tüm vatandaşlarımıza her aileden birer ferdin bizimle oraya gittiğini hissettiğimi söylemek istiyorum. 

UZAY ARACI MUVAFFAKİYETLE FIRLATILMIŞTI

Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 takımını taşıyan Dragon kapsülü, ABD lokal saatiyle 18 Ocak 16.49’da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden muvaffakiyetle fırlatılmıştı.

Yolculuğu yaklaşık 36 saat süren Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmıştı.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Birinci Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin