Astigmat genetik mi? Astigmat nasıl görür, tedavisi var mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplumda sıkça karşılaşılan ve çoklukla ilkokul çağındaki çocukluk devrinde ortaya çıkan astigmat, korneadaki hal bozukluğundan kaynaklanır ve hem uzağı hem de yakını net görmekte meselelere neden olabilir. Mevzuya ait Prof. Dr. Abdullah Özkaya kıymetli ikazlarda bulundu.

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARA DİKKAT!

Okula başlayan çocuklar, “Tahtayı uzaktan, kitabımı ise yakından net göremiyorum, bu yüzden başım ağrıyor” üzere şikayetlerle okula gitmek istemeyebilirler. Bu nedenle, çocukların okul hayatlarında ve yetişkinlik periyotlarında bu çeşit problemlerle karşılaşmamaları için bebeklikten itibaren nizamlı göz muayeneleri yapılmalıdır. Bebeklik devrinde astigmat teşhisi konulan çocuklarda vakitle tabiatıyla düzelme görülebilir. Okul çağında yahut yetişkinlik periyodunda teşhis edilen astigmat da şahsa özel tedavilerle denetim altına alınabilir.

ASTİGMAT NASIL GÖRÜR?

Astigmat, gözdeki kornea ve lens katmanındaki eğimden kaynaklanan bir problemdir. Kornea, kubbeye emsal bir katmandır ve eliptik olması durumunda astigmatizma ortaya çıkar. Astigmat, bazen göz yaralanmaları yahut birtakım göz cerrahilerinden sonra da gelişebilir. İleri düzeylerde astigmat, çift görme, beğenilen kayma üzere önemli göz hasarlarına yol açabilir. Astigmatın belirtileri ortasında bulanık yahut çarpık görme, göz yorgunluğu, beğenilen rahatsızlık hissi, baş ağrısı, gece görüşünde zorlanma ve gözleri kısma bulunmaktadır.

ASTİGMAT TEDAVİSİ VAR MI?

Astigmat kolay bir göz muayenesiyle teşhis edilebilir. Bu muayene, göz sıhhatini denetim etmenin yanı sıra gözün ışığı nasıl kırdığını belirleyen bir dizi test içerir. Rutin göz muayenelerinde otorefraktometre yahut retinoskopi sistemleri kullanılır. İleri kademedeki astigmat durumlarında kornea topografisi ölçümü de yapılmaktadır. Astigmat, miyop astigmat tedavisi ve hipermetrop astigmat tedavisi gözlük ve kontakt lenslerle gerçekleştirilebilir. Okul öncesi periyotta astigmat sorunu ortaya çıkan çocuklarda, göz numarası 2.00 – 2.50 üzerindeyse çabucak gözlük tedavisine başlanmalıdır. Şayet çocuklarda 12-13 yaşına kadar uygun bir tedavi sağlanmazsa, göz tembelliği gelişebilir ve bu durum çocuğun okul muvaffakiyetini olumsuz etkileyebilir.

GÖZ MUAYENELERİ İHMAL ETMEYİN!

Görme sorunları, bilhassa çocuklar olmak üzere tüm bireyler için kıymetli problemlere yol açabilir. Astigmat ve başka görme sorunlarının erken teşhisi için tertipli göz denetimleri ihmal edilmemelidir. Doğuştan gelen astigmatın erken teşhisi için çocukların bebeklikten itibaren nizamlı göz muayenelerine tabi tutulması değerlidir. Erken yaşta teşhis edilen astigmat, çocukların ve gençlerin gözlük kullanımına daha kolay adapte olmalarına yardımcı olabilir. Astigmat derecesi 2.75 göz numarasına kadar olanlar yumuşak torik lensler kullanabilirken, daha yüksek numarada olanlar sert gaz geçişli lensleri tercih etmelidir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Astigmat genetik mi? Astigmat nasıl görür, tedavisi var mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin