AFAD, Arama Kurtarma Köpeklerinin Sayısını Artırmayı Hedefliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem üzere afetlerde hayati rol üstlenen arama kurtarma köpeklerinin sayısını artırmaya hazırlanan Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı ( Afad ) bu yıl yaklaşık 100 köpeği eğitmeyi hedefliyor.

Afetlerde arama kurtarma takımlarının sağ kolu olan köpekler, en son 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda enkaz altındaki yüzlerce canın yerini tespit ederek, kurtarılmalarını sağladı.

AA grubu, AFAD bünyesindeki “hassas burunların” arama kurtarma süreçlerinde misyon almadan evvel aldıkları eğitimleri yerinde görüntüledi.

Titiz değerlendirmelerle seçilen köpekler, 2 yıl süren ve farklı basamaklardan oluşan eğitimlere tabi tutuluyor. Eğitim sonundaki imtihanları muvaffakiyetle geçen köpekler, sertifika alarak sarsıntı üzere afetlerdeki arama kurtarma operasyonlarında misyon alıyor.

“100’ün üzerinde köpek, eylülde yapılacak imtihanlara katılacak”

Arama kurtarma köpeklerinin seçimleri ve sonrasında aldıkları eğitimlere ait bilgileri paylaşan AFAD’ın köpek eğitmenlerinden Sait Açıkalın, başkanlık bünyesinde 2022’de 14, 2023’te 35 köpeğin sertifika aldığını tabir etti.

Bu sayıyı artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Açıkalın, “Bu yıl eğitim alacak 100’ün üzerinde köpek, eylülde yapılacak imtihanlara katılacak. İmtihanda başarılı olanlar sertifika alarak, alandaki arama kurtarma çalışmalarında vazife alacak. Hassas burunların sayılarını bu biçimde artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Havlama kutularında insan kokusu öğretiliyor

Eğitime başlayacak köpeklere, seçilmelerinin akabinde birinci olarak sahibiyle bağ kurma, akabinde da branş eğitimi verildiğini anlatan Açıkalın, bu evrelerin sonrasında “havlama kutuları” ve parkurlarda çeviklik eğitimine geçildiğini söyledi.

Açıkalın, bu süreçlerin sonunda “hassas burunların” insan kokusuna alıştırıldığını ve son olarak da 2 yıl süren enkazda arama eğitimi evresine geçildiğini kaydetti.

Arama kurtarma köpeklerinin farklı vilayetlerde farklı insan kokularına alıştırıldığını belirten Açıkalın, bu süreci şöyle anlattı:

“Havlama kutularında insan kokusunu öğretiyoruz. Birinci olarak kutular açık haldeyken kazazedeyi saklıyoruz. Sonra yavaş yavaş kutuları kapatarak o kokuya adapte olmasını istiyoruz. Köpeklerimiz her basamakta havlayarak sinyal veriyor. Eğitimlerin akabinde köpekler sertifikalandırılıyor ve vazifelere gitmeye hazır hale geliyor. Köpeklerin sertifikaları, eğitimli ve dinç kalmaları için 2 yılda bir yenileniyor.”

İki kademede imtihana girip, enkaz alanında kazazede arıyorlar

Eğitimlerin akabinde köpeklerin “eğitim yeterlilik” ve “görev yeterlilik” olarak 2 kademede imtihanlara girdiklerini tabir eden Açıkalın, birinci kademede köpeğin sahibiyle olan ahengi ve çevikliğinin test edildiğini, kolay enkaz alanında 2 kazazede bulması gerektiğini vurguladı.

Açıkalın, “Bu evreyi geçince, vazife yeterlilik kısmında da gündüz ve gece olarak toplam 6 kazazedenin 5’ini 2 yanlış ikaz vermeden bulmak zorundalar. Köpeklerimiz bunu da geçince operasyonlara gitmeye hazır oluyorlar.” diye konuştu.

“Burunları çok hassas, koku kaçırmaları zor”

Sait Açıkalın, arama kurtarma köpeklerinin kıymetinin 6 Şubat sarsıntılarından sonra daha güzel anlaşıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Arama kurtarma köpekleri, sarsıntı üzere afetlerde enkaz altındaki şahısların yahut kaybolan şahısların bulunmasında hayati vazife üstleniyor. Ülkemizde de bunun kıymeti biraz geç olsa da fark edildi. Arama kurtarma köpeklerinin sayıları her geçen gün artıyor. Köpeklerin burunları çok hassas, koku kaçırmaları çok güç, çok daha sağlamlar.”

Sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları bünyesinde daha fazla arama kurtarma köpeğinin vazife yapması gerektiği görüşünü paylaşan Açıkalın, bu sayede afetlerde aramaların daha da kolaylaşacağını ve daha fazla cana ulaşabileceklerini belirtti.

Açıkalın, “Afetlerde çocuklar uyuyabiliyor, beşerler baygın olabiliyor, onlardan ses alınamıyor, manzara, ısı almak zorlaşıyor lakin köpeğin burnu çok hassas olduğu için o canlı kokusunu, orada hapsolmuş kokuyu bize çok rahat sinyal vererek gösteriyor. Köpeklerin, canlı bulma oranı daha yüksek. Köpekli arama grubu, kurtarma grubunun vazgeçilmez bir kesimi.” halinde konuştu.

Kaynak: AA / Yeni

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AFAD, Arama Kurtarma Köpeklerinin Sayısını Artırmayı Hedefliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin