Uzaylılar mı, zımnî deney mi? Gizemli sesin sırrı 36 saattir çözülemedi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz’deki Bartın, Zonguldak, Sakarya, Düzce Kastamonu, Sinop, Samsun üzere Karadeniz’in kıyı şeridinde bulunan kentlerde cuma akşamı saat 21.00 sıralarında arka arda patlamayı andıran sesler duyuldu.

Sarsıntı ile birlikte hissedilen ses nedeniyle kimi konutların kapı ve pencerelerinde titreme de oluştu. Birinci etapta zelzele olarak yorumlanan olay, birebir akşam saat 22.30’a kadar belgisiz aralıklarla 4-5 kere daha yaşandı.

Deprem olmadığı anlaşılan sesin akabinde kıyı kentlerinde tedirginlik yaşandı. Sesin duyulduğu bölgelerdeki polis, jandarma ve kıyı güvenlik takımlarına, arka arda ihbarlar yağdı. İhbarların üzerine Karadeniz’de geniş çaplı bir arama başlatıldı. Karadeniz’deki limanlarından milletlerarası sulara kadar bulunan geniş bir alanda kıyı güvenlik botları tarafından arama tarama yapıldı. Karada ise jandarma ve polis grupları tarafından sesin kaynağı araştırılmaya başladı.

UZAYLILAR MI? BÂTIN DENEYİ Mİ?

Sosyal medyanın da gündemine oturan patlama sesini, o anlarda meskenlerinde bulunan bir çok insan duyduğunu söz etti. Denizden geldiği iddia edilen sesi tanım etmekte zorlanan görgü şahitleri, uğultu formunda duyulan sesin kaynağını ve sebebini öğrenebilmek için toplumsal medyada araştırma yaptı. Sesi işitenler, “boğuk bir patlama”, “gök gürültüsü ile patlama sesi ortasında bir ses” diyerek tanım edebildi. Kimi toplumsal medya kullanıcıları ise sesi duydukları anlarda konutlarının kapı ve pencerelerinde küçük çaplı “titreme” olarak tabir ettikleri bir sarsıntı da hissettiklerini tabir etti. Toplumsal medyada gündem olan olay hakkında vatandaşlar, “Uzaylılar mı?, Saklı deney çalışmaları mı?” yorumları da yaptı.

SAHİL GÜVENLİK ALARMA GEÇTİ 

Sesin duyulduğu kıyı kentlerinden Bartın’ın Amasra ve Kurucaşile ilçelerinde de kıyı, güvenlik, polis ve jandarma takımları alarma geçti. Kıyı güvenlik grupları tarafından liman ve kıyı şeridindeki alanda memleketler arası sulara kadar olan bölgeye kadar deniz üstünde ve altında ayrıntılı arama ve tarama çalışmaları yapıldı. Polis takımları ise liman ve kıyı kenarlarında arama yaparak, sesin kaynağını bulmaya çalıştı. Jandarma grupları de gelen ihbarların akabinde sorumluluk bölgelerindeki, ormanlık ve kayalık alanlarda araştırma başlattı.

NE RADARLAR NE DE SENSÖRLERE YANSIMADI 

Amasra Kaymakamı Kadir Perçi, şahsen HELİPED Helikopter alanındaki kuleye giderek yürütülen arama, tarama çalışmaları yakından takip etti. Sesin kaynağını tespit edilmesi hedefiyle Türkiye Taşkömürü Kurumu, Elektrik Dağıtım Şirketi üzere kurum ve kuruluşlara, planlı ya da plansız patlatma olup olmadığını soruldu. Olumsuz karşılık üzerine TTK’nin yanı sıra AFAD ve Kandilli Rasathanesi üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara sismik ve gaz hareketliliğini takip eden sensörlerin de inanılmaz bir durumu kaydedip kaydetmediği araştırıldı. Buradaki teşebbüslerde de sesin kaynağına ulaşılamazken, bu sefer hava, deniz ve kara radarlarına yansıyan bir durumun olup olmadığı araştırıldı.

Yapılan incelemelerde, sesin kaynağı olacak bir durum tespit edilemedi.

Çevre vilayet, ilçe ve belde mülki amirleri ile de irtibata geçen Kaymakam Perçi, sesin kaynağı olarak açıklanabilecek olan tek bir bilgiye ulaştıklarını tabir etti. Perçi, patlama sesinin duyulduğu o anlarda Kastamonu semalarında savaş uçaklarının planlı bir eğitim uçuşu gerçekleştirdiği ve sesin ise uçakların yol açtığı sonik patlamadan kaynaklı olabileceğini söz etti.

Kaymakam Perçi, “Sesin kaynağı için akla gelebilecek, Türkiye Taşkömürü Kurumu, Elektrik dağıtım Şirketi, deniz hava, kara kuvvetleri, jandarma, polis, rasathane, AFAD üzere tüm kurumlarda ses ile ilgili bilgi taraması yaptık. Rastgele bir planlı, ya da plansız bir şey yok. İlgili kurumlar patlamanın sebebi ile ilgili ayrıntılı bir inceleme ve araştırma başlattı. Hava, deniz, kara radarlarını inceledik. Radarlar ya da sismik hareketlerin ve afetlerin takip edildiği sensörlere de yansıyan rastgele fevkalâde bir tespit yok. Şuana kadar rastgele bir sonuca ulaşamadık. Yalnız Kastamonu’da hava kuvvetlerine ilişkin uçakların eğitim için faaliyetini yürütmek üzere havalandığını ve eğitim uçuşu gerçekleştirdiğini öğrendik. Sesin, savaş uçaklarının yol açtığı sonik patlamalardan olabileceği ihtimali görülüyor. Diğer da somut bir tespitimiz olmadı” dedi.

KAYNAK: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzaylılar mı, zımnî deney mi? Gizemli sesin sırrı 36 saattir çözülemedi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin