Uzay’a ikinci Türk astronot yolda!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, X toplumsal medya hesabından uzay programı çalışmalarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı’nın gerçekleştirdiği “insanlı birinci uzay bilim misyonu”nun tamamlandığına işaret eden Kacır, “Şimdi amacımız Ulusal Uzay Programı’ndaki öbür projeleri de muvaffakiyetle gerçekleştirmek.” tabirini kullandı.

‘YAKIN VAKİTTE…’

Kacır, kelam konusu programdaki amaçları ise şöyle sıraladı:

“- Beşerli Uzay Bilim Misyonu’muzdaki bilimsel deneylerin çıktılarını dikkatle kıymetlendirecek ve bu araştırmaların devam etmesi için gerekli takviyesi sunacağız.

– Sonraki astronot misyonumuza yönelik hazırlıklarımızı tamamlayacak, ikinci astronotumuzun yakın vakitte yörünge altı bir uçuşta bilimsel deneyler gerçekleştirmesini sağlayacağız.

– Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda ayrıca bilimsel araştırmalar yürütmek ve memleketler arası işbirliklerini güçlendirmek ismine programlar başlatacağız.

– Başka beşerli uzay vazifeleriyle ilgili mümkün memleketler arası işbirliklerini değerlendireceğiz. Beşerli uzay vazifelerinde kullanılan uzay istasyonları ve öbür sistemlerin geliştirilme süreçlerine yönelik AR-GE programları başlatacağız. Bu sistemleri geliştirmekte olan kurumlarla işbirlikleri yapacağız.

‘UZAYA BAĞIMSIZ ERİŞİM PROGRAMIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ’

– Ankara’da uzay teknoloji geliştirme bölgesi kuracağız. Uzay endüstrisini geliştirecek, yılda 600 milyar dolara erişen global uzay iktisadından daha fazla hisse alacağız.

– Uzaya bağımsız erişim programımızı sürdüreceğiz. Fırlatma roketleri geliştirmeye yönelik projelerimize devam edecek, 2030’a dek, milletlerarası iş birlikleriyle bir uzay limanı kuracağız.

– Ay programımızı gerçekleştireceğiz. Ulusal imkanlarla geliştirdiğimiz itki sistemine sahip, kendi mühendislerimizin ve bilim insanlarımızın tasarladığı ve ürettiği uzay aracıyla aya erişeceğiz. İnsansız sistemlerle gerçekleştireceğimiz bu program, bize, geliştirdiğimiz yenilikçi teknolojileri güçlü uzay şartlarında kullanma ve sonraki vakitlerde ticarileştirme imkanı sağlayacak.

– Bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi projesini gerçekleştirerek, savunma sanayiinde ve sivil alanlarda teknolojik bağımsızlığımızı tahkim edecek bir stratejik kazanım elde edeceğiz.

– Türkiye Ulusal Gözlemevleri çatısı altında, ileri düzeyde uzay müşahedeleri için kurmakta olduğumuz Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi’ni tamamlayarak, bölgemizin en gelişmiş teleskobuna sahip olacağız. Uzay müşahedelerini ve uzay havasına ait araştırmaları destekleyeceğiz.

– BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK ve İMECE uydularıyla görüntüleme uydularının üretimine ait adım adım ilerlettiğimiz kabiliyetlerimizi yüksek çözünürlüklü ve farklı niteliklerde görüntüleme uyduları geliştirerek artıracağız. Birinci ulusal haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı yakın vakitte uzaya gönderecek ve bu alanda yetkinlik sahibi 10 ülkeden biri olacağız.

– Alçak yörünge kadro uydularına ait ulusal üretim programı başlatacak, bu alanda kamu, akademi ve özel kesim projelerini destekleyeceğiz. Uydu geliştirme alanında kamuda bulunan kapasiteyi tek çatı altında toplayarak global rekabet gücünü kazanacağız.

– Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST’i paydaşlarımızla düzenlemeye devam edecek, uydu, roket, dikey inişli roket yarışlarımız ve öbür yarışlarla, eğitim ve teşebbüsçü takviye programlarıyla uzay bilimi ve teknolojilerinde insan kaynağımızı güçlendirecek, uzaya yönelik toplumsal ilgiyi artırmaya devam edeceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzay’a ikinci Türk astronot yolda!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin