Üniversitelerde açık artırmayla satılık ders! Fiyatlar 2-5 bin TL ortasında değişiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’den Mahmut Özay’ın haberine nazaran üniversitelerde bahar devri ders kayıtları başladı, öğrenciler ortasında ‘satılık seçmeli ders’ pazarı da hareketlendi. Üniversitelerde öğrencilerin mecburî almaları gereken dersler dışında kredilerini doldurmak için alternatif seçmeli dersler bulunuyor. Lakin bunları seçmek o denli kolay değil. Alıcısı çok olduğu için talep eden de fazla.

Sistem açıldığında elini çabuk tutan o dersi kapıyor. Asıl pazarlık sonra başlıyor. Danışman onayına gönderilmeden öğrencinin seçtiği dersler bir mühlet askıda kalabiliyor.

‘Ekle-çıkar’ yapması için öğrencilere kolaylık sağlanıyor. İşte tam da aralıkta ticaret başlıyor. Kimin hangi dersi aldığı kulaktan kulağa yayıldığı için kredisini yükseltmek ya da tek dersten mezun olmayı bekleyen öğrenciler ile ilgili seçmeli dersi seçen ortasında bağlantı başlıyor. Bu konuşma bazen kurulan WhatsApp kümesinde bazen de yüz yüze yapılıyor. 

Seçilen dersi arkadaşından almak için derse nazaran fiyatlar 2 bin ile 5 bin TL ortasında değişiyor. Konuştuğumuz birtakım öğrenciler birden çok öğrenci birebir dersi istediği vakitlerde açık artırmanın dahi yapıldığını belirtiyor. Taraflar ortasında mutabakat sağlandığı vakit ise harekete geçiliyor. Ders seçme sisteminde kimsenin olmadığı gece yarısında taraflar faal oluyor. Gereksinimi olmadığı hâlde seçmeli dersi seçen öğrenci ‘çıkar’ butonuna tıklarken, muahede sağlayan başka kişi ‘ekle’ butonuna basıyor. Süreç noktalanıyor.

YAPTIRIM UYGULANACAK

Bu duruma üniversiteler de yansılı… İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Fakültesi bir duyuru yayımladı. Ders ticaretine karşı yaptırımların olacağı belirtilen duyuruda şu ikaz yapıldı: Pahalı öğrenciler, kısmımıza (özellikle kimi dersler ile ilgili) kontenjan artırımı konusunda ağır talep olmaktadır. 

Fakat biz kontenjanları ne kadar artırırsak artıralım yeniden de öğrenciler kaydolamamaktadır. Bunun sebebi kimi öğrencilerin dersleri (okumayacak olmalarına rağmen) alarak ellerinde tutmalarıdır. Birebir öğrencilerin daha sonra bu dersleri kontenjan bulamayan öğrencilere para karşılığı sattığı tespit edilmiştir. 

Bu öğrencilerin kimler olduğu, süreç hareketlerinden yola çıkılarak tespit edilmeye başlamış olup haklarında gerekli soruşturma başlatılacaktır. Muhakkak para karşılığı ders almamanızı ve bu durumu teklif edenleri kısım başkanlığına bildirmenizi rica ederiz. Bu yüzden, belli derslerde artık kontenjan artırımına gidilmeyecektir.
 

KAYNAK: TÜRKİYE

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üniversitelerde açık artırmayla satılık ders! Fiyatlar 2-5 bin TL ortasında değişiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin