Ersin Tatar: KKTC bütün Türk dünyasının Akdeniz’e açılan bir penceresi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Kuzey Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümü hasebiyle düzenlenen etkinliklere katılmak üzere kente geldi.

Tatar burada, Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör ile Vali Mükerrem Ünlüer’i makamında ziyaret etti.

Sütçü İmam Üniversitesi’nde “Son Gelişmeler Çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Önemi” bahisli konferansa katılan Tatar, burada yaptığı konuşmada, adanın geçmişini, Türk milletinin uğraşını ve KKTC’nin kuruluş tarihini anlattı.

“Türkiye’yle istişare içerisinde sıkıntı günleri aştık”

Tatar, Kıbrıs Türk halkının mücahitliği ve mukavemetçi ruhu sayesinde Rum tarafının yaptığı kıyım karşısında yıkılmadığını, örgütlenebildiğini, Türkiye’yle istişare içerisinde güç günleri aştığını tabir etti.

KKTC’nin günümüzde Türkiye’nin takviyeleriyle dünyadaki çeşitli memleketler arası toplantılara katıldığını tabir eden Tatar, KKTC’nin devlet yapısını demokratik tertip ve buna bağlı kurum ve kuruluşların oluşturduğunu lisana getirdi.

“Doğal zenginliklerin ticaretinin savlara nazaran yüzde 70’i bu bölgeden geçmektedir”

Mavi vatanın jeopolitik açıdan kıymetli olduğunu ve burada bir çok devletin konum almaya çalıştığını söz eden Tatar şunları söyledi:

Akdeniz’de stratejik ve jeopolitik gelişmelerle hakikaten her devletin orada bir durum almaya çalıştığını görüyoruz. Bir taraftan Amerikalılar, bir taraftan Ruslar, bir taraftan Fransızlar bu türlü baktığınızda Libya’ya kadar giden o coğrafyada çok sayıda millet o bölgedeki doğal zenginliklerden ve öteki birtakım gelişmelerden kendilerine hisse çıkarmaktadır. Hatta Çin bile buralara inmek istiyor dedikleri bir durum vardır. Baktığınızda dünya ticaretinin ve doğal kaynaklarla zenginliklerin ticaretinin savlara nazaran yüzde 70’i bu bölgeden geçmektedir.

Tatar, gerçekleştirdikleri milletlerarası görüşmelerde KKTC’nin hiçbir bölgesinden bilhassa Karpaz Burnu’ndan hiç taviz vermediklerini lisana getirdi.

Karpaz Burnu ile Türkiye’den geçen ikmal yollarının birbirine çok yakın olduğunu tabir eden Tatar, bölgenin oburlarının ellerinde olmasının Türkiye ve Türk dünyasının güvenliğini yüzde yüz olumsuz etkileyeceği bir durum olduğunu bildirdi.

“KKTC bütün Türk dünyasının Akdeniz’e açılan bir penceresi”

Kıbrıs’ın stratejik açıdan ehemmiyetine değinen Tatar, şunları kaydetti:

Kıbrıs, yalnızca orada yaşayan bizler değil, birebir vakitte deniz yetki alanlarıyla, mavi vatanın tam üstündeki hava alanıyla, ulusal güvenliği yüzde 100 çok kıymetli etkileyen bir grup hak hukuk stratejik kazanımlardan ibaret bir konum. Onun için Kıbrıs değerlidir. Onun için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bağımsız bir Türk devleti olarak yaşatmak durumunda olduğumuzu daima sık sık görüyoruz. Sık sık bu değerlendirmeleri gerek televizyon ekranlarında, gerek siyasi açıklamalarda bunları görüyoruz ve duyuyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihte yerini alırken bir bakıma bütün Türk dünyasının Akdeniz’e açılan bir penceresi, bir kapısı. Siyasi, ekonomik ve nitekim denizlerdeki hakkımız hukukumuz bakımından olağanüstü değerli ulusal bir paha. Kıbrıs işte bu.

Konuşmaların akabinde Prof. Dr. Alptekin Yasım, Ersin Tatar’a fahri doktorluk cübbesi giydirdi, diplomasını verdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ersin Tatar: KKTC bütün Türk dünyasının Akdeniz’e açılan bir penceresi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin