Türkiye’de seçimlerde büyük yenilik! Birinci adım atıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de elektronik oylama, 298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun gereği, yalnızca yurt dışındaki seçmenler için kullanılabiliyor. Maddede bu hususta düzenleme var lakin bugüne kadar elektronik oylama yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için şimdi uygulanmadı.

Bunun dışında, yurt içinde, milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli yönetimleri seçimleri için elektronik oylama ile oy kullanmaya imkan veren bir yasal düzenleme bulunmuyor.

ELEKTRONİK OYLAMA ÖRNEKLERİ İNCELENİYOR

Yüksek Seçim Kurulu Lideri Ahmet Yener’in, Türkiye’de de elektronik oylamaya yönelik çalışma yapılabileceği istikametindeki açıklamalarının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri ile YSK’den uzmanlardan oluşan çalışma kümesi oluşturuldu.

Grup şu anda, yurt dışındaki elektronik oylama örneklerini inceleyerek, bilgisayar ve yazılım altyapısına ait hazırlıkları yapıyor.

31 Mart Mahalli Yönetimler Genel Seçimleri’nin akabinde tartı verilecek çalışma sonucu oluşturulacak sistemin, birinci olarak meslek örgütleri, kooperatifler, üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde kullanılması planlanıyor.

Projenin tamamlanması ve eksiklerin giderilmesinin akabinde sistemin, milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli yönetimleri seçimlerine de entegre edilmesi hedefleniyor.

YSK LİDERİNE AKTARILDI

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde YSK Lideri Ahmet Yener’in, seçimlerin elektronik ortamlarda yapılabilmesi için davette bulunduğunu, bunun üzerine kendisinin Yener ile görüşme yaptığını söyledi.

YSK Lideri Yener’e, üniversite olarak bir çalışma başlatabileceklerini aktardığını belirten Ünüvar, akabinde oluşturulan çalışma kümesi tarafından hazırlıkların başladığını, sürecin yürütücüsünün YSK olduğunu anlattı.

Necdet Ünüvar, “Biz kendimizi, onlara gereken bilimsel ve teknik takviye veren kurum niteliğinde görüyoruz. Ön çalışma başlatıldı. seçimlerin güvenilirliği, yazılım ve hukuk bahisleri çok kıymetli, bu 3 alanda görüşmeler devam ediyor” dedi.

Seçim sistemleri, seçim matematiği üzerinde çalışılıyor

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik de teknik çalışmalara ait bilgi verdi.

Çalışma kümesinin 3 boyuttan oluştuğunu, bunlardan birinin, seçim sistemleri ve seçim matematiği üzerine çalışan teknik kısım olduğunu aktaran Çelik, şöyle konuştu:

“Bu küme içinde Siyasal Bilgiler Fakültesinden ve YSK’den uzmanlar yer alıyor. İkinci çalışma kümemiz hukuk konusunda çalışmalar yürütüyor, elektronik ortamda seçim uygulayan ülkelerdeki mevzuatı tarıyor, Türkiye’deki mevzuatla karşılaştırıyoruz. Mevzuat bakımından yasal düzenlemeler olsun, öbür mevzuat düzenlemeleri bakımından neler yapılabileceği, hangi süreçte yapılabileceği konusunda çalışma yapılıyor. Üçüncü çalışma kümemiz da yazılım boyutu, bilgisayar ve yazılım altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışma kümesi. Bu üç farklı komite maksada ulaşmak için çalışıyor.”

SİSTEME ÇABUCAK BAŞLANABİLİR

Çelik, çalışmaların seçimden sonra daha da ağırlaşacağını, çalışma kümesinin birtakım raporlamalar yaptığı ve dokümanlar üretmeye başladığını lisana getirdi.

Türkiye’deki milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli yönetimleri seçimlerinin elektronik ortama taşınması maksadıyla çalışmaya başladıklarını aktaran Çelik, “Ama bu amaç ulaşılacak en son nokta. Ondan evvel her düzeyde meslek örgütlerinin, kooperatiflerin seçimlerinde kademeli olarak bu maksada ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bu kademelendirme sayesinde sistemin test edilebileceğini, eksikliklerinin giderileceğini söz eden Orhan Çelik, projenin tamamlanması, eksiklerinin giderilmesi bakımından sürecin uzun süreceğini lakin üniversitelerdeki öğrenci temsilcileri seçimlerinde bu sisteme çabucak başlayabilecekleri etapta olduklarını bildirdi.

Prof. Dr. Orhan Çelik, elektronik seçimin, vakit maliyeti, güvenlik altyapısı, sonuçlara çabucak ulaşmak, seçimin her kademesinin denetim edilmesi ve sağlam kılınması bakımından değerli avantajlar sağlayacağını söyledi.

Eş vakitli olarak tüzel altyapının da hazırlanması gerektiğini vurgulayan Çelik, “Hukuksal yapının nasıl oluşturulacağı konusunda da YSK’nin yahut TBMM’nin adım atması gerekecek” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de seçimlerde büyük yenilik! Birinci adım atıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin