Türkiye ile Mısır ortasında yeni devir: Ortak bildiriye imzalar atıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

ile ortasında yeni devrin kapısı aralandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu doğrultuda Mısır’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından düzenlenen merasimle karşılandı.

İki başkan daha sonra baş başa ve heyetler ortası görüşmeler gerçekleştirdi.

İmzalar atıldı

Görüşmelerin akabinde iki ülke önderleri kameraların karşısına geçti ve Türkiye ile Mısır ortasında Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulu Toplantılarının Tekrar Yapılandırılmasına ait ortak bildiriyi imzaladı.

Ortak bildiriye nazaran, Türkiye ve Mısır, iki ülke ortasındaki esaslı ortak tarihi ve kültürel bağlara dayanarak, iki ülkenin ve halklarının ortak çıkarlarına hizmet edecek ve bölgelerinde ve ötesinde barış, istikrar ve refahı teşvik edecek dayanışmalarını ve işbirliklerini geliştirmeyi teminen, güçlü münasebetlerini her alanda daha da pekiştirme tarafındaki kararlılıklarını teyit etti.

Cumhurbaşkanlarının toplantılara eşbaşkanlık yapmasında mutabık kılındı

İki ülkenin mutabakatıyla kurulmuş olan “Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Konseyi”ne atıfla, iki taraf, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın bundan sonraki “Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Konseyi” toplantılarına eşbaşkanlık yapmaları konusunda mutabık kalındı.

İki yılda bir dönüşümlü olarak toplanılacak

Konsey, iki yılda bir dönüşümlü olarak Türkiye ve Mısır’da toplanacak. Kurul çalışmalarının eşgüdümü ve her toplantı için gündeminin hazırlanması, her iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından üstlenilecek.

İki taraf, “Yüksek Seviyede Stratejik İşbirliği Konseyi”ne hazırlık maksadıyla, iki ülke Dışişleri Bakanlarının eşbaşkanlığında öbür ilgili Bakanlıklar ve kurumların üst seviye yetkililerinin bir ortaya geleceği Ortak Planlama Kümesi toplantıları düzenleyecek.

Ortak metinde iş birliği yapılacak alanlar

İki taraf, siyasi ve diplomatik alanlar, iktisat, ticaret, bankacılık ve mali hizmetler, yatırımlar, ulaştırma, havacılık, denizcilik, turizm, sıhhat ve çalışma, güvenlik, askeri ve savunma sanayii, her türlü organize kabahat ve terörle uğraş, kültür, eğitim, bilim ve teknoloji, güç, madencilik, tarım, etraf, ormancılık, konutsal ve kentsel dönüşüm ile iklim değişikliği, bağlantı ve enformasyon, konsolosluk işleri ve her iki tarafça mutabık kalınacak başka alanlarda işbirliği konusunda mutabakata vardı.

Dışişleri Bakanları görevlendirildi

Bahsekonu alanlarda işbirliğini aktifleştirmek maksadıyla, her iki ülkenin Dışişleri Bakanları, her iki ülkenin ilgili Bakanları ile eşgüdüm halinde gerekli Mutabakat Muhtıralarını ve Mutabakatları hazırlanmak için gerekli tüm tedbirleri almak ve daha sonra da onaylanmalarını ve yürürlüğe konulmalarını teminen gerekli iç süreçlerin tamamlanmasıyla görevlendirildi.

3 lisanda hazırlandı

Ortak Bildiri, bugün Kahire’de iki asıl nüsha halinde Türkçe, Arapça ve İngilizce lisanlarında, her metin birebir derecede geçerli olmak üzere imzalandı.

Metinlerin yorumlanmasından ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda, İngilizce metnin geçerli olmasına karar verildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: 15 milyar dolarlık amacımızı gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz

Öte yandan iki başkan imzalanan mutabakatların akabinde kameraların karşısına geçti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Türkiye ile yeni devirdeki münasebetlere ait dikkat çeken iletiler verdi.

İki başkanın görüşmesinin akabinde yapılan basın toplantısında konuşan Sisi, “Türkiye ile hem tarihi hem kültürel beraberliğimizi önemsemekteyiz. Geçtiğimiz 10 yıl içinde halklarımız ortasındaki münasebetler kesintiye uğramadı. Yatırım ve ticari ilgiler de devam etti” dedi.

Türkiye’nin Mısır ihracatında değerli bir paydaş olduğunu söyleyen Sisi, “İki ülke ticarette de birbirine tamamlayıcı öge. 15 milyar dolarlık maksadımızı gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye ile Mısır ortasında yeni devir: Ortak bildiriye imzalar atıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin