Terenin yararları nelerdir, tere otu nasıl tüketilir? Terenin alerjiye yararları…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terenin bilhassa akciğere sağladığı yararlar herkes tarafından bilinen bir gerçek olmakla birlikte birebir vakitte tere, harikulade bir bağışıklık güçlendiricidir. Biberimsi özelliğiyle çok keskin bir tada sahip bu da terenin öteki otlardan ayrılmasını sağlıyor.

Ancak tere tüketilirken dikkat edilmesi gereken birtakım konular mevcut. Sizler için terenin yararları ve ziyanları ile ilgili tüm ayrıntılara haberimizde yer verdik…

TERE TÜKETİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1) Gebelerin, hamileliklerinin birinci dört ayında tereden uzak durmaları gerekiyor.

2) Tere otunu satın alırken kesinlikle dikkat edilmesi gereken nokta, taze olması ve katiyen sararmamış olması. Yaprakları sararmış olan tere zehirli hususlar içermektedir. Depresyon tedavisinde ıspanakla birlikte kullanılan terenin taze ve yapraklarının da sararmamış olması kaidedir. Kurutulmuşu bu maksatla kullanılmaz.

3) Terenin geniş spekturumlu tesirleri vardır. Onun bu gücünden faydalanabilmek için kesinlikle tek başına tüketilmesi gerekir. Salatanın içerisinde yahut beraberinde öteki bir besin unsuru tüketildiği takdirde tesiri büyük oranda azalmaktadır.

4) Tere, B-6 vitamini bakımından epey zengindir. Bu yüzden fevkalade bir kükürt deposudur. İçerdiği kükürtlü bileşikler sindirimi ve hazmı kolaylaştırır.

5) Akciğer kanserine yakalanmış hastaların nefes alma zorluğuna karşı, tere kürü kusursuz bir yardımcıdır. Kürü uygulamaya başladıktan kısa bir vakit sonra daha rahat nefes alırlar ve rahatlamaya başlarlar.

6) Demire bağlı anemi şikâyetiniz varsa, öğünlerinizde tere tüketebilirsiniz. Kendi kümesinde demiri en güçlü olarak içeren bitkidir. İltihaplı romatizma şikâyeti olanlara da yardımcıdır. Âlâ huylu prostat büyümesine bağlı olarak şikâyetiniz varsa, ayda bir defa beş gün boyunca tere kürü uygulamak harika bir yardımcıdır.

7) Potasyum bakımından güçlü besinleri diyaliz hastaları ve böbrek yetmezliği şikâyeti olanların tüketmemesi gerekir. Bu nedenle diyaliz hastalarının ve böbrek yetmezliği şikâyeti olanların tere tüketiminden uzak durmaları gerekir.

TERE KÜRÜ NASIL YAPILIR, UYGULANIR?

Kaynamakta olan yarım litre suya on beş-on altı tane tere (yaklaşık bir bağın yarısı) atılır ve hafif ateşte, ağzı kapalı olarak yalnızca üç dakika haşlanır. Soğuması beklemeden süzülür. Soğuduktan sonra, aç karnına yahut yemeklerden iki saat sonra yalnızca haşlanmış suyunun tamamı içilir. Beş gün, gün atlamadan uygulanır ve her gün taze olarak hazırlanır. İkinci ve üçüncü günden sonra bol ölçüde balgamın söküldüğünü ve bronşlarınızın açıldığını şaşkınlıkla gözlemeniz mümkün olabilecektir.

Beş gün boyunca kahvaltıdan bir saat sonra ve öğlen yemeğinden tekrar bir saat sonra her kezinde on beş-yirmi adet tere saplı olarak tüketilir. İstek edilirse, üzerine yarım limon sıkılabilir. Limonun dışında öteki hiçbir şey ek edilmez. Şikâyetlerin durumuna nazaran periyot devir uygulanabilir.

TERE KÜRÜ YAPANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Terenin, çiğ olarak tüketilmeden evvel kesinlikle akan soğuk su altında çok yeterli yıkanması gerekir. Yıkamadan tüketilmesi halinde üzerinde bulunan parazitler kimi hastalıklara neden olabilmektedir. Tere fazlaca tüketildiği takdirde idrar yaparken yanma yapar. Bu durum karşısında tasa edilmemelidir.

Solunum şikâyeti yaşayan akciğer kanseri hastaları bu kürü beş gün uygulayıp, üç gün orta verdikten sonra ikinci bir beş gün uygulayabilirler.

Sigarayı fazla tüketenlerin yahut bronşları dolmuş olanların uygulayacakları tere kürü nikotine karşı eksiksiz bir panzehirdir. Tere otunun üç dakikalık haşlama suyunun içimi pek kolay olmayabilir. Haşlama suyunu içmekte zorlanıldığı takdirde, yanında diğer hiçbir şey yemeden aç karnına yahut yemeklerden en az iki saat sonra on beş-on altı tane taze tereyi çiğ olarak üzerine hiç bir şey ek (tuz, limon vb.) etmeden de tüketilebilir. Tıpkı halde beş gün (gün atlamadan) uygulanır.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa kesinlikle kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu hususta doktorunuzun görüşünü alınız. Tabibe gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, burada ki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Terenin yararları nelerdir, tere otu nasıl tüketilir? Terenin alerjiye yararları…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin