Sıhhat Bakanı Koca: 9 bin kontratlı işçi daha alacağız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

TBMM Genel Heyeti’nde görüşmeleri devam eden Sıhhatle İlgili Kimi Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ait Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

9 bin kontratlı işçi daha alınacak

Kanun teklifiyle, hastanelerin daha verimli ve nitelikli hizmet vermesi maksadıyla hastanelerde uyum heyeti kurulmasının düşünüldüğünü tabir eden Koca, ayrıyeten 27 bin olan kontratlı işçi sayısına 9 bin kişi daha ek edilerek 36 bin kontratlı işçi alımının kelam konusu olacağını belirtti.

Malpraktisle ilgili düzenleme

Teklifte, Anayasa Mahkemesi tarafından daha evvel karar verilen üç konuyla ilgili de düzenlemenin yer aldığını aktaran Koca, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Bunlardan bir tanesi disiplinle, bir tanesi birlikte kullanımla, başkası de malpraktisle ilgili olan bahis. Malpraktisle ilgili düzenleme, kasıt olmadıkça rücunun olmadığı, kastın da mahkeme kararına bağlandığı bir düzenlemeydi. Anayasa Mahkemesi bu manada üniversitelerimizdeki öğretim üyelerimizi bu düzenlemeden çıkarmış oldu, daha doğrusu boşlukta kaldı. Teklifle, öğretim üyesi arkadaşlarımızın da, Sıhhat Bakanlığındakine emsal formda, rücunun kasıt olmadıkça uygulanmayacağını belirleyen düzenlemeden faydalanması sağlanmış olacak.

Yan kol uzmanlığı

Koca, yan kol uzmanlığıyla ilgili daha evvel taban fiyatı arttıran bir düzenleme yapıldığını anımsatarak,

Taban fiyatın artırılmasıyla ilgili düzenlemeyle birlikte tavanın da emsal oranda arttırılması gerekiyordu. Düzenlemeyle tavan fiyatının de şu an ödeme yaptığımız taban kadar yani yaklaşık 200 puan kadar artırılması sağlanarak bu manada daha verimli ve de teşvik boyutuyla rahatlatılmış olacak.

dedi.

Teklifte, acil tıp uzmanlığı, toplumsal pediatri ile ebelerin vazife tariflerine yönelik de düzenleme yapıldığını lisana getiren Koca, Meclis’in iradesiyle kanun teklifinin bir kaç gün içerisinde yasalaşmasını ümit ettiklerini kaydetti.

“Bir suça iki ceza verilme durumu kelam konusu değil”

Teklifin içeriğinde yer alan disiplin kararları bağlamında doktorların telaş yaşadığı belirtilerek değerlendirmesinin sorulduğu Koca, bu mevzunun yönetmelikle yer aldığını lakin Anayasa Mahkemesi’nin, kanunla düzenlenmesi gerektiği istikametinde karar verdiğini anlattı. Koca, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Bir suça, iki ceza verilme durumu kelam konusu değil, aslında verilemez. Lakin bildiğiniz üzere bizim ödüllendirme ismi altında, motive etmek maksatlı verdiğimiz bir taban fiyat var. Rastgele bir emeğe karşı verilen bir ödemeden bahsetmiyorum. Teşvik yahut performans ismini verdiğimiz, bakılan hastaya nazaran verilen fiyatın eksilme durumu kelam konusu değil. Motivasyon ve ödüllendirme emelli verilen taban ödeme, bir disiplin durumu olmamasına bağlandı. Bu zati vardı yönetmelikte, kanunla bu düzenleme yapılmış oluyor. Bugüne kadar uygulamada da, bir yılı geçti, bir yılı geçen vakit diliminde toplamda binde 6 uygulama durumu kelam konusu oldu. Ağır uygulanan bir durum olmadığını, yalnızca disiplin durumu olmadığında ödüllendirme ve motivasyon hedefli verilen taban fiyatın, Uyum Kurulunca verilip verilmemesine karar verilmiş oluyor. Bir suça iki ceza değil.

“İlaçlarda tahliller değil, mükrerrerlik kaldırılarak ruhsatlandırma kolaylaşacak”

Bakan Koca, “Sağlık Bakanlığının ilaçların ruhsatlandırma süreci uzun olduğu için ilaçları tahlil etmeden piyasaya süreceği” argümanlarının sorulması üzerine şu karşılığı verdi:

Önemli düzenlenmelerden bir tanesi. Burada bilhassa ruhsat ve kontrol süreci, uygunlaştırılarak sağlanmış oluyor. Burada Avrupa Birliği ve dünya standartlarına nazaran yapılan birtakım analizlerimizin mükerrerliği kelam konusuydu. Bu mükerrerlik ortadan kaldırılıyor, tahlillerin ortadan kaldırılma durumu kelam konusu değil. Dünya standartlarına uyumlu hale getirilerek ve mükerrerliği kaldırılarak ruhsatlandırma süreci bu manada daha da kolaylaştırılmış oluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sıhhat Bakanı Koca: 9 bin kontratlı işçi daha alacağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin