Mehmet Şimşek’ten finansal okuryazarlık uyarısı: Piyasalarda temkinli olun

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcılara kritik bir ihtarda bulundu.

Bakan Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesi düşük yatırımcıların sermaye piyasalarında dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Yeni bir periyot başlatacaklarını belirten Şimşek, “Ev hanımlarına yönelik eğitim üzere projeleri hayata geçiriyoruz.” dedi.

Şimşek, yatırımcılar için finansal okuryazarlığın ehemmiyetine ait değerlendirmede bulundu.

Finans teknolojisindeki süratli değişim ve dönüşüm, yeni finansal enstrümanlar, ponzi sistemi üzere konuların finansal bilginin ehemmiyetini artırdığına işaret eden Şimşek, dünyada da pek çok ülkenin toplumsal finansal okuryazarlık şuurunu yükseltmeye yönelik faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

“Doğru yatırım kararlarının alınabilmesinin önünü açıyor”

Şimşek, ülkelerin kalkınma stratejisi açısından yurt içi tasarruf oranlarının artırılması ve tasarrufların finansal piyasalar aracılığıyla gerçek dal firmalarına direkt aktarılmasının değerli bir öge olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

Ülke çapında, finansal eğitim ve finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılmasıyla bir yandan ferdî yatırımcıların sağlıklı yatırım kararları vererek finansal piyasalara etkin iştiraki sağlanabilecek, başka yandan farkındalığı yüksek bireyler vasıtasıyla tasarruflar, finansal piyasalara istikrarlı yatırım kaynağı olarak aktarılabilecek.

Finansal okuryazarlık seviyesinin gelişmesi, finansal sahtekarlıklara olan zafiyeti azaltıyor, hakikat yatırım kararlarının alınabilmesinin önünü açıyor.

Eğitmen açığı var

Türkiye’de de finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması gerektiğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel şirketler, finansal okuryazarlık alanında projeler yapsa da faaliyetler dağınık yapıda. Ülkemizde mesleksel ve teknik liselerde finansal okuryazarlık seçmeli ders olarak okutulmaktadır.

Ayrıca kimi ön lisans ve lisans programlarında sonlu seviyede finansal okuryazarlık dersi veriliyor. İlköğretimde finansal okuryazarlık eğitimi kapsamında eğitmen açığı bulunuyor.

“Savunmasız kalan yatırımcı ziyana uğruyor”

Şimşek, finansal okuryazarlığın artırılması yoluyla hane halkı ve firmaların tasarruf yapma farkındalığının artırılacağını tabir ederek şöyle dedi:

Son yıllarda bilhassa finansal okuryazarlık seviyesi düşük ferdî yatırımcıların foreks, kripto varlıklar ve borsa alanlarında yüksek kar beklentisiyle hareket ettiği ve yüksek risk aldığı gözleniyor. Tüyo ve duyum ismi altında aldatıcı ve yanlış yönlendirmelere karşı savunmasız kalan kelam konusu yatırımcıların ziyana uğradığı görülüyor.

Düşük finansal okuryazarlık düzeyindeki bireylerin risk idaresi yapmakta zorlandıkları, yatırım eserlerine ait hudutlu bilgi birikimine sahip oldukları, yatırım eserlerinin karakteristiklerini ve risk düzeylerini ölçemedikleri, şirket finansallarını okuyamadıkları biliniyor.

“Sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık periyodunu başlatıyoruz”

Finansal okuryazarlık konusunda atacakları adımların kıymetine işaret eden Şimşek, şunları söyledi:

Atacağımız adımlar ve yeni projeler, yatırımcı davranışını profesyonel düzeye taşıyacak, sermaye piyasalarına iştiraki artıracak, sürü psikolojisiyle yatırım davranışını engelleyecek. Finansal okuryazarlık seviyesi düşük yatırımcılar sermaye piyasalarında ziyan görebilir, bu yatırımcıların temkinli olması değer taşıyor. Bu çerçevede sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık devrini başlatıyoruz.

Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile konut hanımlarına yönelik eğitim üzere projeleri hayata geçiriyoruz. Bu projeler, yatırımcılara uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş bir portföy anlayışı içinde davranmanın rasyonel olduğu gerçeğini sunacak ve en değerlisi piyasa aktifliğini artırarak daha da istikrarlı bir sermaye piyasası düzeyine ulaşmamızı sağlayacak.

“Kadınlara yönelik eğitim çalışmaları sürüyor”

Şimşek, Sermaye Piyasası Heyetinin ülke çapında yürütülen finansal eğitim çalışmalarında koordinatör kurum olarak görevlendirildiğini belirterek şöyle dedi:

Ülkemizde finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasına yönelik değerli projeleri uygulamaya alacağız. Heyetimiz öncülüğünde hazırlanan Finansal Okuryazarlık Portalı ile bankacılık, bütçe, kredi ve yatırım ana başlıklarında toplumun her kesitine hitap edecek içerikler sunulacak.

“Finans Akademisi kurulması için çalışmalar devam ediyor”

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Sermaye Piyasası Heyeti ortasında Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi açılmasına yönelik iş birliği protokolünün imza evresine geldiği bilgisini veren Şimşek, şunları kaydetti:

Bu liseyle sermaye piyasası ve finans alanında 4 yıl eğitim verecek, özel program ve proje uygulamalarla takviyeli, finans dalına yönelik nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanıyor. Finansal piyasalarda çalışmak isteyenler ile halihazırda dalda çalışanlara eğitim vermek için Finans Akademisi kurulması için çalışmalar devam ediyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Konseyimiz ortasında 800 bine yakın teşebbüsçü bayan ve konut hanımına yönelik finansal okuryazarlık eğitimi ile eğiticilerin eğitimi için iş birliği protokolü çalışmaları sürüyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mehmet Şimşek’ten finansal okuryazarlık uyarısı: Piyasalarda temkinli olun

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin