TCMB, aralık ayına ait ödemeler istikrarını açıklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), aralık ayına ait ödemeler istikrarı istatistiklerini duyurdu.

Buna nazaran, aralık ayında cari süreçler hesabı 2 milyar 91 milyon ABD doları açık kaydetti.

Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı ise 4 milyon 162 milyon ABD doları fazla verdi.

Aralık ayında cari süreçler hesabı 2.091 milyon ABD doları açık kaydetti. Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı ise 4.162 milyon ABD doları fazla verdi.

Ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığı 4.586 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Hizmetler istikrarı kaynaklı net girişler 2.574 milyon ABD doları düzeyinde gerçekleşti.. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1.696 milyon ABD doları oldu.

Birincil gelir istikrarı kalemi 233 milyon ABD doları net çıkış, ikincil gelir istikrarı kalemi ise 154 milyon ABD doları net giriş kaydetti.

Resmi rezervlerde bu ay 1.978 milyon ABD doları net artış oldu.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 317 milyon ABD doları olarak kaydedildi.

Portföy yatırımları 1.690 milyon ABD doları fiyatında net giriş kaydedildi. Alt kalemler prestijiyle incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin pay senedi piyasasında 1.187 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1.154 milyon ABD doları net alış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak; bankalar 129 milyon ABD doları, Genel Hükümet 1.285 milyon ABD doları net geri ödeme, başka kesimler ise 401 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirildi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 199 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1.633 milyon ABD doları ve Türk lirası cinsinden 44 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 1.677 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, öteki kesimler ve Genel Hükümet sırasıyla 686 milyon ABD doları ve 369 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmişken, bankalar 401 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirdi.

Yıl sonu güncellemeleri

“Revizyon Politikası” doğrultusunda yapılan yıl sonu çalışmaları kapsamında, Ödemeler İstikrarı İstatistikleri’nde 2019 yılından itibaren hizmetler istikrarı, birincil gelir istikrarı, direkt yatırımlar, portföy yatırımları ve öteki yatırımlar kalemleri başta olmak üzere çeşitli güncellemeler yapılmıştır. Kelam konusu güncellemeler sonucunda “Cari Süreçler Hesabı” ile “Finans Hesabı” kalemleri ve münasebetiyle “Net Kusur ve Noksan” kalemi etkilendi.

Yapılan güncellemeler sonucunda Net Kusur ve Noksan kalemi, 2019 yılında 176 milyon ABD doları, 2020 yılında 253 milyon ABD doları, 2021 yılında 419 milyon ABD doları, 2022 yılında 258 milyon ABD doları ve 2023 yılının Ocak-Kasım devri için 434 milyon ABD doları güncellendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TCMB, aralık ayına ait ödemeler istikrarını açıklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin