İşte İzmir’i bekleyen dev projeler! Hamza Dağ tek tek açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Lider Adayı Hamza Dağ, “Proje Tanıtım Toplantısı”nda konuştu.

Hamza Dağ’ın açıklaması şu biçimde;

“Öncelikle Açık Kapı stratejisi uygulayacağız. Hemşehrilerimizin direkt büyükşehir belediyemize; soru, talep ve tekliflerini iletilebileceği sistemleri açık kapı platformunu hayata geçireceğiz. Şeffaf olacağız.

Yönetimimiz boyunca, her adımımızı açıklık, dürüstlük ve hesap verebilirlik temelinde atacağız. İnsan merkezli çalışmayı unsur edineceğiz. Altyapı, ulaşım, eğitim, sıhhat, etraf düzenlemelerinde her daim insan odaklı çalışmaları temel alacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın her anında daima yanında olacağız.
Kent sakinlerimiz; hayatlarının her basamağında, hayatlarının her anında destekleyici ve yönlendirici bir anlayışla bizleri daima yanlarında görecek. İzmir’imize 360 derece belediyecilik ile her alanda kaliteli hizmet sunacağız.

Her vatandaşımızın refahını düşünen, ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliği birleştiren, yenilikçi politikalarımızla kent hayatını destekleyeceğiz. Sürdürülebilir kaliteli hizmet vizyonuyla hareket edeceğiz.

Şehrimize sunacağımız tüm alt yapı ve üst yapı projelerinde sağlam ve çağdaş eserler kullanarak sürdürülebilir kaliteli bir hizmet anlayışını kentimize kazandıracağız. İştirakçi bir yönetişim periyodu için kelam veriyoruz. Bu devir kentte her sesin gücü ve çeşitliliği ön planda olacak. Kapsayıcı bir bakışla İzmir’de unutulan hiç kimse, görmezden gelinen tek bir hemşerimiz kalmayacak.

Şimdi de, idare anlayışımıza geçmek istiyorum. İzmir’imizi Türkiye Yüzyılı’nın parlayan yıldızı yaparken nasıl bir idare anlayışı benimseyeceğiz. Birinci olarak yerelde hizmet anlayışıyla her daim ulaşılabilir olacağız. İzmirli hem şehrilerimiz, vatandaşın ayağına giden bir belediye ile tanışacak. Taşınabilir irtibat araçlarımız daima İzmir’imizin sokaklarında dolaşacak.

Planlı olacağız. Yapılan çalışmaların mühletini, başlama-bitiş tarihlerini, çalışmalardan etkilenen sokak ve caddelerde oturan vatandaşlarımızın bilgisine sunacağız. Hizmetlerimiz kentin gereksinimlerine yanıt verirken kentin tarihi cazibesini tamamlayacak, kalkınmanın İzmir’in kültürel mirası doğal etrafıyla ahenk içinde olmasını sağlayacaktır.

İzmir’in eşsiz kimliğini geleceğe taşıyacağız. Ortak akılla istişare kültürünü benimseyeceğiz. İzmirlilerin ortak aklı, İzmir’in ortak aklı olacak. Tahlil odaklı olacağız. Kente dair sıkıntıları; siyasi görüş ayırt etmeksizin, ötelemeden ana gündemimiz haline getirecek, tahlile kavuşturacağız. Kentimize dair her sıkıntıyı yenilikçi bir vizyonla ele alacağız.

Kent sakinlerimizin hayat kalitesini artırabilecek yenilikçi siyasetleri, teknolojileri ve kentsel yönetişim yaklaşımlarını benimseyeceğiz. Şimdiki teknolojik prosedürleri kentimize kazandıracağız. Hizmetlerimiz için dijital platformlardan, yenilenebilir güç altyapısına, trafik akışını optimize eden akıllı sistemlere kadar tüm teknolojik tahlilleri kentimizde uygulayacağız.”

11 BAŞLIKTA PROJELER

Hamza Dağ projelerini ise şu 11 başlıkta sıraladı;

♦ Ulaşılabilir İzmir
♦ Toplumsal Belediyeciliği ile Eşsiz İzmir
♦ Etraf Altyapısıyla Eşsiz İzmir
♦ Dönüşümüyle Eşsiz İzmir
♦ Turizmiyle Eşsiz İzmir
♦ Eğitim Ve İstihdamıyla Eşsiz İzmir
♦ Akıllı Şehircilik
♦ Sağlık Altyapısıyla Eşsiz İzmir
♦ Tarımıyla Eşsiz İzmir
♦ Spor Altyapısıyla Eşsiz İzmir
♦ Kültürüyle Eşsiz İzmir

Dağ, ‘Ulaşılabilir İzmir’ başlığı altındaki projeleri şöyle açıkladı;

İZMİR KÖRFEZ GEÇİŞİ

İzmir Körfez Geçişi, İzmir’in iki yakası birbirine bağlayan bir köprü ve tüp geçit projesidir. Körfezin iki yakasını birbirine daha da yakınlaştıracak bu proje, kentimizin ulaşım ağını esaslı bir formda dönüştürecektir.

Bu proje 12,6 kilometre, gidiş geliş 3 şeritli yol, 6,9 kilometresi deniz geçişi olmak üzere 4 bin 175 metre körfez deniz köprüsü ve yapay ada içerecektir.

Projeyle birlikte yapılacak raylı sistem, her iki yakadaki raylı sistemlere entegre edilecek. Bu sayede, İzmir’in ulaşım ağında entegre, verimli ve süratli bir sistem oluşturulacak.

YENİ ÇEVREYOLU PROJESİ

İzmir’imizin en can alıcı meselelerinden biri olan trafik sıkıntısına esaslı bir tahlil getirecek olan “İzmir’e Yeni Etraf Yolu Projesi”ni hayata geçireceğiz.

Yeni çevreyolumuz ile kentin trafiğini rahatlatmayı, kente nefes aldırmayı hedefliyoruz. Bu yol kentin içindeki araç yoğunluğunu azaltarak, emisyon ölçülerinde değerli bir düşüş sağlayacak.

MENEMEN-BUCA ORTASI 20 DAKİKAYA DÜŞECEK

Yeni çevreyolunun devreye girmesiyle, Menemen-Bayraklı ortası trafikte kalma müddeti 10 dakikaya, Menemen-Buca ortası ise 20 dakikaya inecek. Bu, her bir İzmirli için kıymetli vaktini, aileleri ve sevdikleriyle geçirilebileceği manasına geliyor.

Yeni çevreyolunu kent merkezine bağlayacak 9 değerli ilişki yolu yapacağız. Bu ilişki yolları şunlar olacak;

– Koyundere
– Harmandalı-Ulucak
– Harmandalı-Çiğli
– Örnekköy Mezarlık bölgesi
– Doğançay
– Kent Hastanesi
– Manisa Yolu
– Ambarlar Bölgesi İzmir -İstanbul Otoyolu Bağlantısı
– Buca-Çeşme Otoyol Ayrımı

RAYLI SİSTEMLER

Karşıyaka ve Konak tramvay çizgilerini birleştirerek, hafif raylı sistem ağımızı bütünleştireceğiz. İmali devam eden Buca Metrosu’nu tamamlayacağız.

Halkapınar-Otogar İZBAN sınırını hayata geçirerek havalimanı ile otogar ortasında kesintisiz raylı ulaşımı sağlayacağız. Buca Metrosu’nu tamamlama çalışmasını devam ederken Karabağlar-Gaziemir Metrosu çalışmalarına başlayacağız. İZBAN’a yeni rota olarak Bergama-Kınık çizgisinin eklenmesiyle İzmir’in ulaşımını çağdaş, süratli ve çevreci bir yapıya kavuşturacağız.

İZBAN’a 4 durak eklenecek
İZBAN’a 4 durak ekleyeceğiz. Devam eden Gürçeşme ve Katip Çelebi Üniversitesi durakları süratlice hayata geçirilecek, Asarlık ve Koyundere duraklarını da en kısa müddette yapacağız.

9 VAGONA ÇIKACAK

Yerli ve ulusal tren setlerimizle İZBAN’ı 9 vagona çıkartarak, burada yaşanan izdihamları da bitireceğiz. 30 yeni tren seti alarak, istasyonlardaki 24 dakikalık bekleme mühletini 12 dakikaya, 12 dakikalık bekleme mühletini ise, 6 dakikaya indirerek hemşehrilerimize vakitten yarı yarıya tasarruf ettireceğiz.

’90 DAKİKA’ UYGULAMASI BAŞLAYACAK

“90 dakika” uygulamasını geri getireceğiz. Ayrıyeten Genç İzmirim Kart sahipleri için bu süreyi 120 dakikaya çıkartacağız.

OTOPARKLARDA YÜZDE 50 İNDİRİM

“Park Et, Fiyatsız Devam Et” uygulamasıyla özel araçlarını otopark noktalarına park eden vatandaşlarımız “İZMİRİM KART” uygulamasıyla hem otoparktan indirimli yararlanacak hem de toplu taşıma araçlarında yapacakları birinci 90 dakika seyahatlerde fiyatsız seyahat edebilecektir.

Ayrıca, belediyemize ilişkin otoparkları kullanan “İZMİRİM KART” sahibi vatandaşlarımız birinci 30 dakika fiyatsız park etme hakkına sahip olacaktır. Mevcut otopark tarifelerinde Nisan 2024 itibariyle YÜZDE 50 oranında indirime gideceğiz

OTOGAR YENİLENECEK

Otogarı İzmir’in yenilikçi, çağdaş ve yeşil kimliğine uygun bir formda yerinde yenileyeceğiz. Yenileme projesi kapsamında, mevcut kot farkını koruyarak, otobüslerin giriş ve çıkışlarının farklı katlardan yapılmasını sağlayacağız. Bu, hem trafik akışını kolaylaştıracak hem de terminalin fonksiyonelliğini artıracak bir adım olacak.

DENİZ ULAŞIMININ ULAŞIM İÇİNDEKİ HİSSESİ ARTACAK

Mevcut iskeleleri etkin hale getirerek, deniz ulaşımının hissesini yüzde 2,5’ten yüzde 5’e çıkartarak, toplam ulaşım içindeki hissesini 2 katına artıracağız.

Dağ ‘Sosyal belediyeciliği ile eşsiz izmir’ başlığı altındaki projeleri şöyle açıkladı;

Mevcutta yalnızca ulaşım kartı olarak kullanılan İZMİRİM KART’ı İzmirlilere hayatın her alanında kullanabileceği yeni kuşak ödeme yolu haline getireceğiz.

Göreve geldiğimiz birinci iki senede kentimizin genelinde 100 adet kreş açacağız.

ÇEYİZ VE DÜĞÜN HEDİYESİ

Yeni evlenecek sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çiftlerimize çeyiz ve düğün armağanı vereceğiz.

10 BİN LİRA EĞİTİM DESTEĞİ

Şehrimizde yaşayıp üniversiteyi kazanmış her gencimize tek seferlik 10 bin lira eğitim dayanak bursu vererek, üniversiteye başladıkları birinci devirde dayanak olacağız.

“İZMARKET” kurarak sosyo-ekonomik dezavantajlı vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla Toplumsal İzmirim Kart ile alışveriş imkânı sunacağız.

0-7 yaş ortasında çocuğu olan annelere ulaşımı fiyatsız yapıyoruz. Bayan girişimcilerimize müspet ayrımcılık yaparak, kent genelinde oluşturacağımız teknopark ve kuluçka merkezlerinde asgarî yüzde 30 kullanım hissesi ayıracağız.

Ailesinde engelli bulunan vatandaşlarımızın seyahat etme, acil durum vb nedenlerle engelli bireylerini emanet edecekleri “MOLA EVLERİ” kuracağız.

ENGELLERİ VATANDAŞLARA FİYATSIZ TATİL İMKANI

Hanesinde engelli birey bulunan ailelerimize, toplumsal tesislerimizde Engelli İzmirim Kart ile yüzde 75 indirim yapacağız.

Engelli vatandaşlarımıza eğitim takviye bursu vereceğiz.

Engelli vatandaşlarımıza ve birinci derece ailelerine oluşturacağımız toplumsal tesislerimizde bir hafta fiyatsız tatil imkânı sağlayacağız.

EMEKLİLERE 10 BİN LİRALIK ÖDEME

Dezavantajlı emeklilerimize yılda bir sefer Toplumsal İzmirim Kartlarına 10 bin lira yükleme yapacağız. Bu sayede sarfiyatını azaltarak aile iktisadına katkı sağlayacağız.

Yine sosyo-ekonomik dezavantajı bulunan emeklilerimize hane başı tükettikleri doğalgazın 50 metreküp ölçüsünü fiyatsız olarak karşılayacağız.

ÇOCUK GELİŞİM AKEDEMİLERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Dağ ‘Çevre Altyapısıyla Eşsiz İzmir’ başlığı altındaki projeleri şöyle açıkladı;

İzmir’imizin yalnızca makûs kokudan arınması için değil, körfezimizin tekrar hayata dönmesi için olmazsa olmaz projemiz: Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nin modernizasyonu ve kapasitesinin arttırılması…

“YAŞANAN KOKU VE SİNEK SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

4. fazın üretim sürecini acilen tamamlayacağız, Akabinde birinci üç fazın modernizasyonunu gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 1.5 milyar lira olan bu yatırım, İzmir’imizin çevresel sürdürülebilirliğinin can damarı olacaktır.

Geçmişte dökülen yaklaşık 2.5 milyon metreküp çamur olan alanı yeşillendirerek rehabilite edeceğiz. Bu vesileyle kentimizde bilhassa yaz aylarında yaşanan koku ve sinek sorununu ortadan kaldıracağız.

YEŞİL ALAN PROJELERİ

Mavinin ve yeşilin en hoş buluştuğu “İzmir Bahçeleri” projemiz. “İzmir Bahçeleri” yalnızca bir park ya da yeşil alan projesi değil, birebir vakitte kentimizin toplumsal dokusunu güçlendirecek, insanımıza nefes aldıracak bir buluşma noktası olacak.

Toplamda 10 milyon metrekare yeni yeşil alan oluşturacağız.

Böylece, kentimizin her bölgesinde oluşturulacak “İzmir Bahçeleri” afetlere karşı dirençli bir İzmir inşa etme vizyonumuzun değerli bir modülü haline de getireceğiz.

ENERJİ YATIRIMLARI

İzmir’imizi yenilenebilir gücün merkezi yapacağız. Güneş gücü tarlaları, rüzgar türbinleri ve yenilenebilir güç kaynaklarıyla kentimizin güç gereksinimini etraf dostu yollarla karşılayacağız.

Toplamda 150 megavat kapasiteli güneş gücü alanları kuracağız.

İzmir’in rüzgarlı zirvelerini kıymetlendirerek, rüzgâr gücünden azamî yarar sağlayacağız. Kurulacak rüzgâr türbinleriyle, pak ve yenilenebilir güç üretimimizi artıracağız.

İspanya Bilbao örneğine benzeri biçimde Çandarlı Limanı ve arka alanı, bu endüstriye hizmet verecek halde hayata geçireceğiz.

KESİNTİSİZ KÖRFEZ YOLU

Yıllardır hayalini kurduğum bir proje var. İnciraltı’ndan Bostanlı’ya denizle bütünleşmiş bir yürüyüş yolu. Körfez boyunca kesintisiz yaya ve bisiklet yolları inşa ederek, vatandaşlarımızın sağlıklı ve faal bir hayat sürdürmelerini sağlayacağız.

FUAR ALANI’NDA DÖNÜŞÜM

İzmir’imizin, hoşlar hoşu kentimizin simgelerinden biri olan Fuar Alanı’nı, “Yaşayan Kültür Park” olarak tekrar hayata geçirme vizyonumuzu paylaşmak istiyorum. Kültür Park’ın içindeki Göl Gazinosu ve Atlas Pavyonu üzere tarihi yapıları koruyacağız. Burada sonradan yapılmış holleri kaldıracağız. Bu bölgede yeşil alanları canlandıracak, çeşitlendirecek ve bir botanik bahçesi yapacağız. Fuar alanımızı, 7/24 herkesin itimat içinde ziyaret edebileceği bir ömür alanı haline getireceğiz.

DOĞALGAZ MÜJDESİ

Mevcut durumda İzmir’in köyler hariç hanelerinin yüzde 69’una doğal gaz ulaşıyor.

Söz veriyoruz, vazife süremizde doğalgazın ulaşmadığı hiçbir mahallemiz kalmayacak.

Ayrıca bu şu muştuyu de vermek istiyorum. Sokağına doğalgaz gelip de konutuna doğalgaz bağlatamamış, Toplumsal İzmirim Kart sahibi vatandaşlarımızın doğalgaz tesisatlarının yapılmasını sağlayacağız.

SU TARİFESİNDE İNDİRİM UYGULANACAK

Daha evvel de söz ettiğimiz üzere misyona geldiğimizde, 1 Nisan itibariyle Su Fiyat Tarifesinde yüzde 50 indirime gideceğiz.

Dağ ‘Yerinde Yine Dönüşüm’ başlığı altındaki projeleri şöyle açıkladı;

“YERİNDE YİNE DÖNÜŞÜM İLE İZMİR AFETLERE KARŞI DİRENÇ KAZANACAK”

Beş yıl içerisinde, 150 bin konutu yenileyerek kentimizin kimliğini taşıyan konutlarda huzur ve inanç içerisinde yaşanmasını sağlayacağız. Bu çalışmalar, yeni kuracağımız İZMİR KONUT A.Ş garantörlüğünde gerçekleştirilecek ve kentimizdeki her bir bireyin itimat içinde yaşamasını sağlayacağız.

5 YIL İÇİNDE 50 BİN TOPLUMSAL KONUT

Burada şunu da belirtmek istiyorum. Bu yerleşim alanları için İzmir’de 5 yıl ikamet kaidesi koyacağız. Böylece kente dışardan göç gelmeyecek, mevcut yoğunluğu dağıtacağız.

30 Ekim 2020’de yaşanan sarsıntı afeti sonrasında yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda binaları orta hasarlı olan vatandaşlara “Yarısı Bizden Kampanyası” ve “Rezerv Alanda Yeni Konut” olmak üzere iki metottan biriyle dayanak olacağız.

1. Formül – Yarısı Bizden Kampanyası

Yerinde Dönüşüm Modeli’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Emlak Konut A.Ş. ortasında yapılacak protokol kapsamında hak sahiplerine belediyemizin dayanağıyla uygun finansal modeller oluşturularak vatandaşların zelzeleye güçlü meskenlerine yerleşmelerini İzmir Büyükşehir Belediyesi garantörlüğünde sağlayacağız.

2. Formül-Rezerv Alanda Yeni Konut

Rezerv alana yapacağımız yeni konutlarda hak sahibi olan orta hasarlılara uygun fiyatlı ve kira öder üzere konut sahibi olma imkanı sunacağız.

Şehrimizde bilhassa turizm bölgelerinde yaşayan memur vatandaşlarımızın refahını arttırmak ve dayanak olmak emeliyle oluşturacağımız yeni konutlarda uygun fiyatlarla kiracı olma hakkı getireceğiz.

YEŞİLDERE YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİ

İzmir’e gelen herkesin dikkatini çeken en değerli kent imajlarından birisini Yeşildere yoludur. Yolun sağındaki ve solundaki eskimiş ve sistemsiz yapı stoğu önemli manada risk içermektedir. Burada yaşayan vatandaşlarımızın bu bölgenin EXPO alanı ilan edilmesinden rahatsız olduğunu biliyoruz. Burada yapılan EXPO planı iptal edilip, öbür bir alana taşınacaktır.

Yol kenarındaki derenin sağ ve sol tarafının rekreasyon alanı olarak planlanması ile bölgenin yeşil oranını artırmayı hedefliyoruz. Ayrıyeten burada yolun kenarlarından üstteki mahallelere gerçek ”Yerinde Yeni Yaşam” fikriyle büyükşehir belediyesi garantörlüğünde konut stokunun yenileyeceğiz.

URLA KARANTİNA ADASI’NIN DÖNÜŞÜM PROJESİ

Önemsediğim bir başka proje ise, Urla Karantina Adası’nın Dönüşüm Projesi’dir. 1800’lü yıllardan bu yana, vakit zaman çeşitli hastalıkları olan insanlarımızın yaşadığı, “karantina adası” olarak kullanılan bu özel ada, artık İzmir’in yeni cazibe merkezlerinden biri olacak.

İzmir’imizin kalbinde, Alsancak’ta gerçekleştireceğimiz, kentimize nefes aldıracak Meydan Alsancak projemizin ayrıntılarını paylaşmak istiyorum. Projemizin en kıymetli gayelerinden biri de, motorlu taşıt trafiğini yer altına alarak Alsancak’ımızda yürümenin, nefes almanın keyfini çıkarmaktır. İzmirliler olarak, araç trafiğinin ortadan kalkmasıyla, Meydan Alsancak’ta derin bir nefes alacağız. Yaya dostu yeşil alanlar ve dinlenme noktalarıyla Alsancak, hemşerilerimizin buluşma noktası olacak.

Alsancak Tren Garı’mızı “Yenilikçi Ulaşım Siyasetleri Araştırma Merkezi” olarak yine hayata geçireceğiz.

KALBİM İZMİR PROJESİ

Projemiz ile bu kıymetli mirası restore ederek, Kemeraltı’nı ve Konak’ı İzmir’in yine can damarı yapmayı hedefliyoruz.

Projemiz, Kemeraltı’nı çağdaş bir açık hava müzesi haline getiriyor. 7/24 yaşayan, dinamik bir yer haline getireceğimiz bu bölge, mahallî esnafın ve sanatkarların eserlerini sergileyebileceği, ziyaretçilerin alışveriş yaparken tarihi atmosferin tadını çıkarabileceği bir yer olacak.

İSTİHDAM PROJELERİ

İzmir’imizde herkes için adil ve sürdürülebilir bir istihdam ekosistemi oluşturmak maksadıyla, İstihdam Ofisleri, İzmir Mesleksel Eğitim Merkezleri ve İZMİR İstihdam Platformu projelerimizi hayata geçireceğiz.

İzmir’imizi bir girişimcilik merkezi haline getirmek için, İZMİR Teşebbüs Sermaye Fonu’nu kuracağız.

Yeni İşim, Birinci Ofisim projemizle girişimcilerimize ofis, materyal ve muhasebe dayanağı sağlayacağız.

QR İzmir projesi

Öncelikle bugün sizlere, İzmir’imizin bugünü ve yarınını kurtaracak, kentimizin dijital izi haline gelecek vizyonumuzu tanıtmak istiyorum: QR İzmir
QR İzmir; öncelikle kentimizin sokak sokak, mahalle mahalle, ilçe ilçe yapısal tahlilini çıkartacak, binalarımızda yapılan yapısal değişimleri dijitalde arşivleyecektir. Böylece kentimizin yapısal gelişimlerini birçok farklı disiplinde her an takip edebiliyor olacağız.

Yine gerek büyükşehir gerekse de ilçe belediyelerimizin hizmet araçlarını, QR İzmir sistemine entegre edeceğiz. Böylece kentimiz genelinde belediye hizmetlerimizin sokak, mahalle, ilçe bazında tahlil edilmesi sağlanacak, yoğunluklarına nazaran hizmet trafikleri güncellenecektir. Böylece gerçek anda yanlışsız hizmetin en uygun biçimde ulaşması sağlanacaktır.

Kentimiz genelindeki tüm güvenlik ve trafik kameraları QR İzmir sistemimize entegre edeceğiz. Bölgesel trafik yoğunlukları tahlil edilerek, kentimizin yeni altyapı gereksinimleri dataya dayalı oluşturulacaktır. QR İzmir, kentimizin yüzde100 kapasite ile çalışan yeni jenerasyon beyni olacak. İzmir rahatlayacak, İzmir kalkınacak.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Öncelikle kentimizin yeni doğan bireylerine beğenilen geldin ortamıza diyerek, 0-3 yaş ortası yavrularımıza ve annelerimize mama, süt ve vitamin dayanağı sağlayacağız. Bayan sıhhati tarama merkezleriyle, bayan sıhhatinde erken teşhis ve tedavi takviyesi sağlayacağız.

Mobil diş ve göz sıhhati tırlarını hizmete alacağız. Bilhassa kent ve ilçe merkezlerimize uzak köylerimizde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

TARIMA YÖNELİK PROJELER

Tarımıyla Eşsiz İzmir Projesi’ni hayata geçireceğiz. Mahallî biyo çeşitliliğimizi korumak ve çiftçilerimizin daha kaliteli eserler yetiştirmelerini sağlamak için yerli tohum ve fide dayanağı sağlayacağız.

Yenilikçi tarım ve hayvancılık tekniklerinin geliştirilmesi için Tarım ve Hayvancılık Teknoparkı kuracağız. Gelecek jenerasyonların tarıma olan ilgisini artırmak ve ekolojik tarımın değerini vurgulamak için Çocuk Tarım Köyü ve Ekolojik Tarım Köyü Projelerini hayata geçireceğiz. Ayrıyeten, şehirlerarası yol üzerinde kurulacak “Ekolojik Tarım Pazarları” ile lokal üreticilerimizin organik ve doğal eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırmasını sağlayacağız.

İzmir’in güçlü tarım eserlerini öne çıkarmak ve turizmi canlandırmak için Tematik Köy Projeleri’ni hayata geçireceğiz, Tarım Şenlikleri düzenleyeceğiz.

Tarımla ilgili 26 ve 27 Şubat’ta hem Bakırçay Havzası’nda hem de Küçük Menderes’te lansman programlarımız olacak.

“İzmir’i herkes için etkin ve sağlıklı bir ömür merkezi haline getireceğiz”

Her ilçemize en az bir tane olimpik yüzme havuz tesisini kazandıracağız.

Bunun yanında halı saha ve basketbol alanı olmayan mahallemiz kalmayacak.

Sağlıklı ömrün bir öbür kıymetli ögesi da yürüyüş ve bisiklet. Bu yüzden, kentimizin dört bir yanına yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları yapacağız.

E-spor merkezimizde ulusal ve memleketler arası turnuvalar düzenleyeceğiz. Çocuklarımız için Çocuk Olimpiyat Köyü Projesi’yle hem fizikî hem de zihinsel gelişimlerine katkıda bulunacağız. Ve unutmayın, her çocuk bir olimpiyat şampiyonu adayıdır.

KÜLTÜREL PROJELER

İzmir’imizi sanatta hakkı olan noktaya taşıyana kadar durmayacağız. Ege bölgemizin en büyük kültür sanat merkezini hayata geçireceğiz.

Şehrimize üç farklı noktasında 7 gün 24 saat boyunca hizmet edecek, içerisinde dijital ve matbu yüzbinlerce kaynağa erişim sağlayabileceğimiz kent kütüphanelerimizi hayata geçireceğiz.

İlçe sanat merkezlerimizden aldıkları kurs sonrasında sanatsal gelişimlerini arttırmak emeliyle kentimizin 3 farklı noktasında sanat akademileri kuracağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşte İzmir’i bekleyen dev projeler! Hamza Dağ tek tek açıkladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin