İspanya’da bulunan 3 bin yıllık hazinede göktaşı unsurları bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İspanya’da ortaya çıkarılan antik hazineler üzerinde yapılan yeni bir tahlil, kimi yapıtların 3 bin yıl evvel ‘ yabancı metaller’ ile yapıldığını ortaya çıkardı.

insanları, 1963’te bulunan 59 altın kaplamalı objeden oluşan Villena Hazinesi’nde yeni bir tahlil gerçekleştirdi ve meteorik demir içeren iki obje buldu.

Meteorik demir, demir ve nikelden yapılmış göktaşlarında bulunan erken cihan protogezegensel disk kalıntılarına deniyor.

1 milyon yıl evvelki meteor gereçlerinden yapıldı

Ekibin iddialarına nazaran, altın kaplamalı bir başlık ve bilezik, bir milyon yıl evvel Dünya’ya düşen bir meteorun dünya dışı gerecini içeriyordu. Bulunan ise yaklaşık 3 bin yıl öncesine ilişkin.

Çalışma, demirinin, temel olarak silikon ve oksijenden oluşan bir tuz olan silikatları barındıran makul taşlı göktaşı cinslerinde bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmalara nazaran, düşen meteorları moda objeleri olarak kullanmak binlerce yıl evvel yaygın bir uygulamaydı.

İber Yarımadası’nda keşfedilen Villena Hazinesi, insanların taştan bronza ne vakit geçiş yaptığını ortaya çıkardı.

Ancak hazine muhtemelen tek bir kraliyet ailesine değil, bütün bir topluluğa aitti.

Koleksiyonun yaklaşık yüzde 90’ı 23,5 ayar altından yapıldı ve 11 kase, 3 şişe ve 28 bilezikten oluşuyor.

Hazine 1963 yılında bulunmuştu

Eserler arkeolog José Maria Soler tarafından Aralık 1963’te grubuyla birlikte Villena’dan yaklaşık 11 km uzakta ‘Rambla del Panadero’ ismi verilen kuru bir ırmak yatağını kazarken keşfedildi.

Hazineler o vakitten beri kentin Arkeoloji Müzesi’nde koruma ediliyor ve bu da uzaylı metalleri ortaya çıkaran yeni tahlillere imkan sağlıyor.

İspanyol ve Suudi Arabistanlı bilim insanlarından oluşan takım, her bir modüldeki molekülleri ölçerek demir-nikel alaşımı izlerini aradı.

Araştırmacılar, meteorik demir içeren bir başlık ve bilezik buldular; birincisi materyalin yüzde 5,5’ini, ikincisi ise sadece yüzde 2,8’ini oluşturuyordu.

Benzer buluşlar daha evvel de yapılmıştı

2016 yılında Milano Politeknik ve Pisa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, karmaşık bir formda dekore edilmiş ve altın bir kılıfla kaplanmış, bir göktaşından elde edilen demirden yapılmış hançer bulmuştu.

Ekip, metalin bileşimini incelemek için emsal bir teknik kullandı ve onu 2000 yılında İskenderiye’nin 240 kilometre batısında, Mısır’daki Maraş Matruh platosunda bulunan Kharga isimli bir göktaşıyla eşleştirdi.

Hançer, ince metal personelliği nedeniyle Tutankhamun’un mezarından çıkarılan en göze çarpan eşyalardan biri olarak kabul ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İspanya’da bulunan 3 bin yıllık hazinede göktaşı unsurları bulundu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin