İkinci beşerli uzay seferine hazırlık: Türk astronotlar Ay’a inecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Türkiye’nin beşerli birinci uzay misyonunu muvaffakiyetle tamamlamasıyla birlikte dikkatler yeni adımlara çevrildi.

İkinci beşerli uzay seferinden Ay’a gönderilecek aracın Ankara’da kurulacak üsle, uzay limanına kadar olan gayelere süratle ulaşma uğraşları için (TUA) takımına alanında uzman isimler katıldı.

Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı, TEKNOFEST’in organizatörlerinden Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı) İdare Heyeti Lideri Elvan Kuzucu Hıdır ve TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) Müdürü Mehmet Nefes üzere isimlerin de ortalarında bulunduğu “uzay takımı”, stratejik projelere odaklanırken birebir vakitte toplumdaki uzay farkındalığının artırılmasında değerli bir rol üstlenecek.

TUA’nın idaresine, DeltaV Uzay Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu, TÜBİTAK Lider Yardımcısı İsmail Doğan ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Alper Hoş üzere isimlerin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın uyumunda yürütülen çalışmalarda yer alacak olan “Milli Uzay Programı”ndaki amaçların hayata geçirilmesine katkı sağlayacak tecrübeli isimler de katıldı.

Bu atamaların, Türkiye’nin uzay maksatlarına ulaşmasına ve gelecekte beklenen global uzay iktisadında daha fazla hisse sahibi olmasına yönelik kıymetli bir adım olarak görülüyor.

İkinci beşerli uzay misyonu nisanda

Milli Uzay Programı, 2022-2030 periyodunu kapsayacak biçimde planlanırken dünyada bu alandaki gelişmelerin de yakından takip edilmesi amaçlandı.

2021’de ilan edilen program kapsamında birinci olarak Alper Gezeravcı, 19 Ocak’ta Milletlerarası Uzay İstasyonu’na 13 bilimsel deney yapmak üzere gönderildi. Böylelikle beşerli birinci uzay misyonu tamamlanmış oldu. Nisan ayında da ikinci Tuva Cihangir Atasever’in alçak yörünge uçuşunu gerçekleştirmesiyle bu misyonun pekiştirilmesi amaçlanıyor.

Bakan Kacır da hususa ait, “İnsanlı birinci uzay bilim misyonumuz, biyoloji, tıp, genetik, fizik, materyal bilimi disiplinlerinde bilim insanlarımızın yürüttükleri araştırmalara değerli kazanımlar getirdi.” tabirini kullanmıştı.

Türkiye 2026’da Ay’a inecek

TUA’nın güçlenen takımının başka gayelerin süratle yerine getirilmesinde kıymetli rol oynaması bekleniyor.

Ay’a birinci teması gerçekleştirmek, yeni jenerasyon uydu geliştirme alanında dünyayla rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmak, Türkiye’ye ilişkin bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak, uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak buradaki yetkinliği artırmak, Türkiye’yi astronomik müşahedeler ve uzay objelerinin yerden takibi bahislerinde daha ileri düzeye taşımak, ülkede uzay endüstrisi ekosistemini daha da geliştirmek ve bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak da maksatlar ortasında yer alıyor.

Ay Araştırma Programı ile geliştirilen birinci uzay aracında bütün süreçlerin 2026’da tamamlanması ve aracın fırlatılması planlanıyor. Programın birinci basamağı olan AYAP-1 kapsamında Ay’ın yörüngeden keşfi ve yüzeyle birinci temasın gerçekleştirilmesi, ikinci basamakta ise AYAP-2 Projesi ile yumuşak iniş formülüyle yüzeye bir gezici keşif aracının (rover) indirilmesi amaçlanıyor.

Uzaya bağımsız erişim programı da sürdürülecek. Fırlatma roketleri geliştirmeye yönelik projelere devam edilecek. Böylelikle 2030’a kadar milletlerarası işbirlikleriyle bir uzay limanı kurulması hedefleniyor.

Alçak yörünge uydularına ait ulusal üretim programı da başlatılacak. Bu alanda kamu, akademi ve özel bölüm projeleri desteklenecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İkinci beşerli uzay seferine hazırlık: Türk astronotlar Ay’a inecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin