Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer, ne yeterli gelir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir tek ağrı biçiminde hissettirmeyen huzursuz bacak sendromundan muzdarip hastalar, çoklukla bu rahatsız edici hissi bacaklarında, nadiren de kollarında kaşıntı, iğnelenme, bacaklardaki tüylerin ürpermesi, yanma, çekme, gerilme, karıncalanma formunda betimlerler.

Bu garip duyguyu gidermek için bacaklarda dayanılamaz bir hareket ettirme dürtüsü olur ve hareketle bir arada bu his azalır. Bu his uzun mühlet hareketsiz kalınan otobüs ve uçak seyahatlerinde ve sıklıkla gece uykuya dalmadan evvel ortaya çıkabilmektedir. İşte, huzursuz bacak sendromuna ait tüm merak edilenler!


HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?

Huzursuz bacak sendromuna sahip beşerler belirtilerini tanım etmekte zahmet çekmektedir. Ekseriyetle bacaklarda istem dışı hareket ettirme isteği, acı-yanma-karıncalanma halinde çok ağrılı olmayan, ama hayli rahatsız edici bir his halinde tanım edilmektedir. Bu rahatsızlık istirahat sırasında ortaya çıkıp, geceleri şiddetlenmekte ve çoklukla uykudan uyandırmaktadır. Bu yüzden kronik uyku bozukluğu beraberinde ruhsal gerilimi getirmektedir. Uzun seyahatlerde, sinema/tiyatro üzere uzun oturma ve hareketsiz kalma gerektiren durumlarda yeniden kendini gösterebilmektedir. Yarattığı uyku bozukluğu ve konsantrasyon zahmeti hayat kalitesini düşürür.

Kadınlarda daha sıktır ve yaş ilerledikçe daha fazla görülür. Her 100 bireyden 5-7 şahısta görülmektedir.


HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ NEDİR?

Bacak ağrısı ve beraberinde hareket ettirme mecburiyeti(kolları da etkileyebilir), kramp, uyuşmak hissi, karıncalanma, kaşıntı ve yanma halinde kendini gösterir. Şikayetlerin berbatlaşması yahut sıklaşması durumu uyku kalitesini düşürüp, depresyon, panik bozukluk ve agresif tutumlara neden olmakta. Ekseriyetle tesirleri hafif seyredip yavaş yavaş artış göstermektedir. Bacaklarda hissedilen huzursuzluk hissini birçok hastalık sağlayabiliyor.

Huzursuz bacak sendromunda görülen bacak şikayetleri çoklukla bacakların hareket ettirilmesiyle rahatlayabilmektedir, bu bulgular dinginleşmiş dokuda meydana gelmektedir. Bulgular gün sonuna gerçek, uzun istirahat ve gece yarısında hareketsiz kalan insanları daha çok ilgilendiriyor.


HUZURSUZ BACAK SENDROMU NASIL GEÇER? NE GÜZEL GELİR?

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinden şikayetçi olan hastanın ayrıntılı bir muayene âlâ sebebinin saptanması epeyce mühimdir. Tedaviye kıymet vermeyen hastalarda, gündüz çok uyku hali, sıklıkla günlük ömürlerinde, işlerinde, toplumsal ilgilerinde sorunlar, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, depresyona yatkınlık sık görülür. Huzursuz bacak sendromunun tedavisinde hastalığın altında yatan nedenleri (demir eksikliği, diyabet vs.) tedavi etmek maksadı ile bir kadro ilaçlar başlanabilir. Ayrıyeten huzursuz bacak sendromuna kesin teşhisli hastalarda ilaç tedavisi olarak dopamin seviyesini artırıcı ilaçlar kullanılmakta. Hafif hastalık belirtisi gösteren hastalarda günlük idmanlar, masajlar, soğuk yahut sıcak uygulamalar belirtilerin hafiflemesine yardımcıdır.


Bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan hastanın kullandığı mevcut ilaçları da olabilir. Tekrar bunlar da tabip denetiminde düzenlenmelidir. Alkol, kahve, çikolata ve sigara kullanımı azaltılmalıdır. Parkinson hastalığı, böbrek hastalığı, varis, romatizmal bir hastalıkları var ise öncelikle bunlar tedavi edilmelidir. Vitamin(özellikle B12 ve D- vitamini,) ve mineral(Magnezyum) eksiklikleri giderilmelidir. Hastaların tedavisinde kısıtlı kalınmamalı; Nöralterapi, Manuel terapi, Prolotrapi, Kupa terapi, Kinezyolojik bantlama, Ozon terapi ve çok aktüel bir tedavi yaklaşımı olan rejeneratif üzere tüm tedavi seçenekleri hastanın hizmetine sunulmalıdır. Tedaviye, hastanın şikayetleri kayboluncaya kadar devam edilmelidir.

Önemsiz bir rahatsızlık üzere görünse de huzursuz bacak sendromuna sahip bireyler gündelik yaşantısına devam etmede zorluk yaşamaktadır. Üzerine düşülmediği takdirde ilerleyebilen ve uyku konforundan yürüme zorluğuna kadar pek çok hastalığa da davetiye açabilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer, ne yeterli gelir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin