Erkeklere berbat haber: Elektronik sigara kısırlığa davetiye çıkarıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
DHA

Sigaranın ziyanları saymakla bitmiyor.

Kalp krizi, kanser ve inme riskini artıran sigara, her yıl 5 milyondan fazla kişinin de vefatına neden oluyor.

ayrıyeten, çocuk sahibi olmanın hayallerini kuran çiftleri de etkiliyor.

Kısırlığın, çiftler için maddi manevi kıymetli meselelere yol açan problemleri ortasında yer aldığı söyleyen Üroloji Uzmanı Op. Dr. Akif Ersoy Erkmen, “Özellikle erkeklerde kısırlığın sebepleri ortasında pek çok faktör yer alırken; elektronik sigara da risk faktörleri ortasında yer alıyor. Günümüzde giderek yaygınlaşan ve daha saf olarak pazarlanmaya çalışılan e-sigara kullanımının, hem erkek cinsel sıhhatini olumsuz etkilediği hem de erkek kısırlığını artırabileceğini göz gerisi etmemek gerekir.

Çocuk sahibi olmaya çalışan ve ileride çocuk sahibi olmayı düşünen erkeklerin, sigara kadar elektronik sigaralardan da uzaklaşması gerekmektedir.” dedi.

“Hem erkek hem de bayan kısırlığına neden oluyor”

Op. Dr. Akif Ersoy Erkmen, “Tüm dünyada gerek ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan ve olağan sigaraya nazaran daha inançlı ve zararsız olarak pazarlanan elektronik sigaralar da bu duruma sebep olabilecek nedenler ortasındadır.

Yapılan çalışmalarda sigara ve öbür tütün eserlerine benzeri düzeyde ziyanları ortaya koyulmaya başlamıştır. Nikotin içerikli olsun ya da olmasın elektronik sigara buharının, hem erkek hem bayan kısırlığına sebep olabilecek hususlar -ağır metaller, nikotin, formaldehit v.s.- içerdiği yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir.” diye konuştu.

“Sperm üreten hücrelerde bozulmalar meydana geliyor”

Elektronik sigara üzerine çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Op. Dr. Erkmen, “Yapılan hayvan çalışmalarında; e-sigara buharına maruz kalınmasına bağlı olarak sperm sıhhati ve erkek cinsel sıhhati için kıymetli olan hormon düzeylerinde bozulmalar, hem direkt olarak testis dokusunda harabiyet, testislerde küçülme ve testislerdeki sperm üreten hücrelerde bozulmalar hem de testosteron üretimini bozarak ve sperm kalitesinde bariz düşüşler saptanmıştır.” tabirlerini kullandı.

“Sperm DNA hasarını artırıyor”

Özellikle İngiltere ve İskandinav ülkelerinde yapılan toplum tabanlı araştırmalarda elektronik sigaraların sperm sayısı ve kalitesinin düştüğü sonucuna varıldığını kaydeden Op. Dr. Erkmen, “Ayrıca son yıllarda giderek artan ve nedeni belirlenemeyen kısırlık ve tekrarlayan düşüklere sebep olarak gösterilen; sperm DNA hasarını da artırdığı saptanmıştır. Elektronik sigaranın, sistemik tesirlerinin yanında testosteron ve penis kan dolanımına olan tesirlerle sertleşme bozukluklarına sebep olduğu da tespit edilmiştir.” dedi.

“Tüp bebek tedavilerini olumsuz etkiliyor”

Op. Dr. Erkmen, konuşmasını şu tabirlerle sonlandırdı:

Ayrıca e-sigara kullananlarda; doğal yolla çocuk sahibi olamama nedeniyle başvurulan tüp bebek tedavilerinde başarısızlığı sigaraya emsal biçimde etkileyebildiği düşünülmektedir. Bu çalışmalar elektronik sigaraların olağan sigaraya bir alternatif olarak düşünülmemesi gerektiğini göstermektedir.

Bu nedenlerle günümüzde giderek yaygınlaşan ve daha temiz olarak pazarlanmaya çalışılan e-sigara kullanımının hem erkek cinsel sıhhatini olumsuz etkilediği hem de erkek kısırlığını artırabileceğini göz arkası etmemek gerekir.

Çocuk sahibi olmaya çalışan ve ileride çocuk sahibi olmayı düşünen erkeklerin sigara kadar elektronik sigaralardan da uzaklaşması gerekmektedir. Elektronik sigaranın, sigara bırakma tedavileri içinde yeri bulunmamaktadır. Sigarayı bırakmak için kesinlikle uzman tabiplerden yardım almak gelecek kuşaklar için de büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erkeklere berbat haber: Elektronik sigara kısırlığa davetiye çıkarıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin