Dünya Kanser Günü: Kanserle Uğraşta Kıymetli Adımlar Atılmalı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Lider Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, “Dünyada, her 5 bireyden 1’i hayatı boyunca kansere yakalanırken her 8 erkekten 1’i ve her 11 bayandan 1’i kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. DSÖ Dünya Kanser Günü Aksiyon Planı’na nazaran; gelir ve eğitim düzeylerindeki farklılıklar, coğrafik pozisyon ve etnik köken, ırk, cinsiyet, yaş, engellilik ve hayat biçimine dayalı ayrımcılık, sıhhat hizmetlerinde eşitsizlik; kanserin önlenmesi, teşhis ve tedavisinde pürüzler oluşturmaktadır. Dünyadaki tüm kanserlerin yüzde 30-50’si önlenebilir durumdadır. Hava ve su kirliliği, besin güvenliği üzere çevresel faktörlerin uygunlaştırılması, sağlıklı davranışlar, sistemli tarama, erken teşhis ve vaktinde tedaviyle kanser riskleri azaltılabilir. Kanserin önlenmesi, erken teşhisi ve vaktinde ve kaliteli tedavisine yönelik uygun stratejilerle dünyada her yıl 3,7 milyona kadar hayat kurtarılabilir” dedi.

CHP Sıhhat Bakanlığından sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Gölge Bakan Zeliha Aksaz Şahbaz, 4 Şubat Dünya Kanser Günü hasebiyle yazılı açıklama yaptı. Aksaz Şahbaz’ın açıklaması şöyle:

“DSÖ’YE NAZARAN, DÜNYADA YILDA 19,3 MİLYON YENİ KANSER HADİSESİ GÖRÜLÜRKEN, 2040 YILINDA BU SAYININ 30 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKMASI BEKLENMEKTEDİR”

“Her yıl 10 milyon insan kanserden ölüyor. Kanser ölümlerinin yüzde 70’i düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran, dünyada her yıl 10 milyon insan kanserden ölmektedir. DSÖ’ye nazaran, dünyada yılda 19,3 milyon yeni kanser olayı görülürken, 2040 yılında bu sayının 30 milyonun üzerine çıkması beklenmektedir. Akciğer kanseri, dünyada yılda 1,8 milyon vefatla (yüzde 18) kanserden ölümlerin en değerli nedeni durumundadır. Bunu kolorektal (yüzde 9,4), karaciğer ( yüzde 8,3), mide (yüzde 7,7) ve bayan göğüs (yüzde 6,9) kanserleri izlemektedir. Ülkemizde en sık görülen kanser tipleri; erkeklerde akciğer ve prostat kanseri, bayanlardaysa göğüs kanseri ve rahim ağzı kanseri yanında; her iki cinsiyette beslenme alışkanlıklarındaki değişime bağlı olarak kolorektal kanserlerdir. Türkiye’de yılda ortalama 250 bin yeni olay görülmekte olup gelecek yıllarda bu sayının artacağı öngörülmektedir.

“DÜNYADAKİ TÜM KANSERLERİN YÜZDE 30-50’Sİ ÖNLENEBİLİR DURUMDADIR. HER YIL 3,7 MİLYONA KADAR HAYAT KURTARILABİLİR”

Dünyada, her 5 şahıstan 1’i ömrü boyunca kansere yakalanırken her 8 erkekten 1’i ve her 11 bayandan 1’i kanser nedeniyle ömrünü kaybetmektedir. DSÖ Dünya Kanser Günü Aksiyon Planı’na nazaran; gelir ve eğitim düzeylerindeki farklılıklar, coğrafik pozisyon ve etnik köken, ırk, cinsiyet, yaş, engellilik ve ömür stiline dayalı ayrımcılık, sıhhat hizmetlerinde eşitsizlik; kanserin önlenmesi, teşhis ve tedavisinde maniler oluşturmaktadır. Dünyadaki tüm kanserlerin yüzde 30-50’si önlenebilir durumdadır. Hava ve su kirliliği, besin güvenliği üzere çevresel faktörlerin güzelleştirilmesi, sağlıklı davranışlar, nizamlı tarama, erken teşhis ve vaktinde tedaviyle kanser riskleri azaltılabilir. Kanserin önlemesi, erken teşhisi ve vaktinde ve kaliteli tedavisine yönelik uygun stratejilerle dünyada her yıl 3,7 milyona kadar hayat kurtarılabilir.”

“HASTALARIN FİYATSIZ, NİTELİKLİ TEŞHİS VE TEDAVİ HİZMETLERİNE ULAŞIMI SAĞLANMALIDIR”

Bu kapsamda göğüs, kolon, rahim ağzı kanseri başta olmak üzere kanser tarama oranlarının arttırılması ve geliştirilmesi; HPV aşısının Ulusal Aşı Programı’na dahil edilerek aşıya erişimin amaç kitleye fiyatsız olarak sağlanması; hava kirliliği üzere çevresel faktörlerin, tütün ve öteki kanser bağlantılı hususların kullanımının denetim edilmesi; kanser denetim siyasetlerinin daha faal uygulanması; kanser alanında klinik çalışmalarla yeni kuşak ilaç ve teknolojilere yönelik araştırmaların desteklenmesi; hasta odaklı bakıma kıymet verilmesi; hastaların fiyatsız, nitelikli teşhis ve tedavi hizmetlerine ulaşımı sağlanmalıdır.”

Kaynak: ANKA / Aktüel

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Kanser Günü: Kanserle Uğraşta Kıymetli Adımlar Atılmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin