DEM Parti, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM’ye başvurdu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dem Parti, Seyahat Parkı davası mahkumu Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu.

DEM PARTİ, CAN ATALAY KARARININ İPTALİ İÇİN AYM’YE BAŞVURDU

Gezi Parkı Davası’nda 18 yıl mahpus cezası alan Can Atalay’ın milletvekilliği, geçtiğimiz hafta TBMM’de Yargıtay’ın kararının okunmasıyla birlikte düşmüştü. DEM Parti kararla ilgili harekete geçti. DEM Parti’den yapılan açıklamada Türkiye Emekçi Partisinden Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliğinin “siyasi bir darbe” ile düşürüldüğü argüman edildi.

“VEKİLLİĞİN DÜŞÜRÜLMESİ YOK HÜKMÜNDE”

DEM Parti Parlamento Kümesi’nin bu mevzuda Anayasa Mahkemesine müracaatta bulunduğu kaydedilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi: “Grup Başkanvekillerimiz Gülistan Kılıç Koçyiğit, Sezai Temelli ve TBMM Anayasa Komitesi üyemiz Mehmet Rüştü Tiryaki imzasıyla yapılan müracaatta, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin yok kararında olduğu, Anayasa’nın 85’inci unsuru uyarınca kararın iptal edilmesi istendi.”

NE OLMUŞTU?

AYM, 25 Ekim’de de Seyahat Davası’nda 18 yıl mahpus cezasına mahkum edilen milletvekili Can Atalay’ın ‘seçilme hakkı’ ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği’nin ihlal edildiğine karar vermişti. Karar ise 9’a karşı 5 oyla alınmıştı. Bunun üzerine tahliyesi beklenen Can Atalay hakkındaki karar uygulanmadı. Atalay tahliye edilmedi ve evrak yine Yargıtay’a gönderildi.

YARGITAY, AYM ÜYELERİNE CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

AYM’NİN 2. HAK İHLALİ KARARI DA YARGITAY’DAN DÖNMÜŞTÜ

Atalay’ın avukatlarının ikinci defa AYM’ye ferdî müracaatta bulunması üzerine 13 Aralık’ta toplanan Yüksek Mahkeme, belgeyi Genel Kurul’a sevk etmişti. Anayasa Mahkemesi (AYM), Can Atalay hakkındaki ikinci ihlal başvurusunu görüştü. Atalay’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verildi. Mahkeme, 3 karşı oy ve oyçokluğu ile hak ihlali olduğuna hükmetti. Yargıtay, AYM’!nin 2. hak ihlali kararını da uygulamamıştı.

CAN ATALAY’IN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Can Atalay’la ilgili Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararın okunması için geçtiğimiz hafta TBMM Genel Konseyi toplanmıştı. Meclis’te Bekir Bozdağ’ın kararı okumak istediği sırada tansiyon yükselmişti. CHP’nin kapalı oturum önergesi birinci başta kabul edilirken, daha sonra iptal edilerek yine açık oturuma geçilmişti. Gerginliğin bir türlü son bulmadığı Genel Kurul’da Can Atalay kararı sonunda okunmuştu. Kararın okunmasıyla birlikte Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü.

Kaynak: AA / Siyaset

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DEM Parti, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM’ye başvurdu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin