Avrupa Parlamentosu komiteleri, yapay zeka kurallarını onayladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Parlamentosu (AP) komiteleri, ChatGPT ve Gemini üzere yapay zeka teknolojilerine katı kurallar getirecek yeni yasaya onay verdi.

AP’nin İç Pazar Komitesi ve Sivil Özgürlükler Komitesi’nin Brüksel’de yaptığı ortak toplantıda, üye ülkeler ve AP ortasındaki müzakerelerde uzlaşılan ve dünyada yapay zekaya yönelik birinci kapsamlı kuralları getirecek olan “Yapay Zeka Yasası”, 8 “hayır”, 71 “evet” oyuyla kabul edildi.

Yasaya nazaran, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kullanılacak yapay zeka sistemlerinin inançlı olması, temel haklara ve Birlik bedellerine hürmet gösterilmesi gerekecek.

Yapay zeka sistemleri, topluma ziyan verme ihtimaline nazaran “risk temelli” bir yaklaşımla düzenlenecek.

YÜKSEK RİSKLİ YAPAY ZEKA SİSTEMLERİNE DAHA KATI KURALLAR GETİRİLECEK

Sınırlı riskli yapay zeka sistemleri, kullanıcıların şuurlu kararlar alabilmesi için içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu açık biçimde bildirecek. Bu sistemler, hafif şeffaflık yükümlülüklerine tabi tutulacak.

Çeşitli yüksek riskli yapay zeka sistemlerine müsaade verilecek lakin yüksek riskli yapay zeka sistemlerinin AB pazarına erişimi bir dizi katı kural ve yükümlülüğe tabi olacak.

Yapay zekanın birtakım kullanımlarındaki risk “kabul edilemez” olarak pahalandırılacak ve bu sistemler AB’de yasaklanacak.

Bilişsel davranış manipülasyonu, yüz imajlarının internetten yahut kapalı kamera sistem imajlarından amaçsız alınması, iş yerinde ve eğitim kurumlarında his tanıma, toplumsal puanlama, cinsel yönelim yahut dini inançlar üzere hassas bilgileri çıkarmak için biyometrik sınıflandırma yapılması yasak kapsamına girecek.

Kolluk kuvvetleri, faaliyetlerinde yapay zekayı kullanabilecek. Kolluk kuvvetleri, acil durum prosedürü ile olağanda uygunluk kıymetlendirme prosedürünü geçemeyen yüksek riskli bir yapay zeka aracını devreye sokabilecek.

Emniyet üniteleri, istisnai ve gerekli durumlarda kamuya açık alanlarda gerçek vakitli uzaktan biyometrik tanımlama sistemlerini müsaade alarak kullanabilecek. Bu tıp yapay zeka sistemleri kullanımı, terör hücumları, mevcut yahut öngörülebilir tehditlerin önlenmesi ve en önemli kabahatlerden şüphelenilen şahısların aranması üzere durumlarla hudutlu olacak.

Video, metin, manzara oluşturma, öbür lisanda konuşma, hesaplama yahut bilgisayar kodu yazma üzere çok çeşitli vazifeleri ifa edebilen büyük sistemlere özel kurallar getirilecek. Kelam konusu genel maksatlı yapay zeka sistemlerinin piyasaya sürülmeden evvel çeşitli şeffaflık yükümlülüklere uyması sağlanacak.

KURAL İHLALİNDE ŞİRKETLERE YÜKSEK PARA CEZALARI KESİLECEK

Yasa, nisan ayındaki AP Genel Heyet oturumunda oylanacak. Yapay Zeka Yasası, resmi onayların akabinde 2 yıl sonra tam olarak yürürlüğe girecek.

Yasayla birlikte Google’ın yapay zeka modeli Gemini ve ChatGPT üzere yapay zeka teknolojileri katı kurallara tabi olacak.

KAYNAK: AA | HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa Parlamentosu komiteleri, yapay zeka kurallarını onayladı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin