Antakya Camii’nin enkazı kaldırıldı: Bursa Büyükşehir Belediyesi restore edecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan en ağır yarayı alan Hatay’da yalnızca binalar değil, asırlık mescitler, kaleler, hanlar, kiliseler ve birçok tarihî eser de ya büsbütün yıkıldı ya da büyük ziyan gördü. Hatay’ın eski mescitlerinden birisi olan 1271-1272 yıllarında yapıldığı sanılan tarihî Antakya Ulu Cami de sarsıntıların akabinde yıkılıp, büsbütün moloz yığınına döndü. Memlükler devrinde inşa edilen, medrese, yazlık camii, şadırvan, iki adet türbe, çeşme, imaret ve dükkânlar üzere farklı devirlerde inşa edilmiş yapılardan meydana gelen bir külliye niteliğindeki Ulu Camii; harimde iki mihrabı bulunması açısından tek eser olma özelliğine de sahipti. Depremin akabinde Hatay’da hayatın olağana dönmesi için yardımların dağıtımını üstlenen, seyyar tuvaletleri kuran ve 3 farklı bölgede 2000 konteynerden oluşan ömür alanları hazırlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ulu Camii’nin onarımı işini de üstlendi.

ENKAZ KALKTI

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncelikle röleve, restitüsyon ve onarım projesine bilgi altlığı oluşturmak gayesiyle Harita Şube Müdürlüğü takımlarınca mevcut durumu lazer tarama aygıtlarıyla kayıt altına aldı. Mevcut durumun 3D (3 boyut) tarama ile modellenmesi, nokta bulutu datalarının üretilmesi ve ortofoto haritasının hazırlanması çalışmaları için gerekli bilgiler toplanırken, alandaki çalışmalara da sürat verildi. Tarihi enkazda şantiye kurulurken, öncelikle moloz yığınları ortasındaki tarihi kalıntılar temizlendi. Tarihi caminin bulunduğu alan büsbütün temizlenirken, tarihi yapının aslına uygun olarak onarımı çalışmalarına da sürat verildi.

HATAY’A BURSA İMZASI

Afetin çabucak akabinde Hatay’a gidip, uzun müddet bölgedeki çalışmaları takip eden Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, onarımını üstlendikleri Antakya Ulu Camii’nin de Hatay’a atılan kıymetli bir Bursa imzası olacağını söyledi. Röleve, onarım ve restitüsyon projelerinin hazırlandığını ve enkazda modelleme çalışmalarının tamamlandığını kaydeden Lider Aktaş, “Yüklenici firmamız alandaki çalışmaları da süratle sürdürüyor. Enkazın kaldırılması biraz vakit aldı fakat titizlikle çalışılması gerekiyordu. Tarihi pahası bulunan her bir eser modülü tek tek kayıt altına alındı. Artık alan büsbütün temizlendi ve çalışmaları hızlandırıyoruz. İnşallah Hatay Ulu Cami, gelen konuklarını daha sağlıklı bir ortamda kabul edecek. Buna aracı olmak, vesile olmak benim için de son derece büyük bir mutluluk” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Antakya Camii’nin enkazı kaldırıldı: Bursa Büyükşehir Belediyesi restore edecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin