Karayılan’la günler öncesinden toplantı: Alçak talimat telsizden! Katliam öncesi panik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Irak’ın kuzeyindeki Gara Dağı’nda 13 şehit vermemizin üçüncü yıl dönümünde soruşturmadaki ayrıntılar ortaya çıktı. 5 yıldan uzun müddettir mağarada tutulan asker ve polislerin yerinin MİT tarafından tespit edilmesi üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Teröristler mağarada etraflarının sarıldığını görünce telsiz bağlantısından “Neye mal olursa olsun rehinelerin güvenlik güçlerinin eline sağ geçmemesi, gerekirse hepsinin yan yana kurşuna dizilerek öldürülmesi” şeklindeki talimat geldi.  

3 GİRİŞLİ MAĞARADA TUTULUYORLARDI

Farklı tarihlerde yol kesilerek kaçırılan asker ve polislerimizin 2016 yılından 2021 yılına kadar Gara Dağı’ndaki Siyani kampındaki 3 girişli bir mağarada tutuldukları bildirildi. 1’inci kapıdan giriş çıkış yapan teröristlerin 2’inci kapıdan erzak taşıdıkları, 3 numaralı kapıyı hiç kullanmadıkları, rehinelerin şehit edildikleri güne kadar soğuk ve rutubetli mağarada hiçbir formda dışarı çıkarılmadıkları kaydedildi.

İNSANLIĞA SIĞMAYAN MUAMELE

Sözcü’nün aktardığı ayrıntılara nazaran; yere serilen battaniyelerde uyuyan rehinelerin kovalara doldurulan günlük bir öğün doyumluk olmayan yemekle beslendikleri tabir edildi. Tuvalet muhtaçlıklarını da rehin tutuldukları yerde karşıladıkları öğrenildi. Rehinelerin, Alişer kod isimli terörist tarafından ağır azaplara maruz kaldığı bildirildi. MİT’in rehinelerin tutulduğu mağaranın yerini ve koordinatlarını belirlemesi üzerine 10 Şubat günü operasyon kararı alındı.

HAİN TALİMAT TELSİZDEN GELDİ

Uçaklar saat 03.00’te evvel mağara etrafındaki terörist mevzilerini ağır biçimde bombaladı. Saat 06.00 üzere helikopter trafiği artınca panikleyen teröristlerin mağara girişlerindeki demir kapıları kilitleyip küme sorumlusu Şoreş kod isimli Kamuran Ataman’a haber verdi. Termal görüşlü silahlarla mağaraya giriş-çıkış yapan teröristler ne olduğunu anlamaya çalışırken alınan imaj üzerine yerleri tam tespit edilince helikopterler özel kuvvetler işçisini yakın noktaya indirdi.

Etraflarının sarıldığını gören teröristler mağarada sıkışınca Gara Dağı genel sorumlusu Cuma Biliki kod isimli Ramazan Abi isimli teröristle telsiz ilişkisi kurdu. Terörist, ‘Neye mal olursa olsun rehinelerin güvenlik güçlerinin eline sağ geçmemesi, gerekirse hepsinin yan yana kurşuna dizilerek öldürülmesi’ talimatını verdi.

REHİNELERİ KURŞUNA DİZDİLER, KAÇAMAYACAKLARINI ANLAYINCA KENDİ BAŞLARINA SIKTILAR

Bu talimat üzerine mağarada jeneratörle çalışan elektrik ve telsiz kontağı kopan teröristler mağaranın girişini tutup askerlerin girişini engellemek için ağır ateş açınca çatışma başladı. Cudi kod isimli Nedim Kılıç, Şoreş kod isimli Kamuran Ataman, Argeş kod isimli Sefkan Kaya ile Bawer kod isimli terörist, askerlerin rehine kurtarma operasyonu olduğunu anlayınca tüm rehineleri bir ortaya topladıktan sonra tümünü baş ve bedenlerinden tarayarak şehit etti.

Mağarada sıkışan Bawer ile Avareş kod isimli adlı Gökhan Kol isimli iki terörist ise kaçamayacaklarını anlayınca kendi başlarına ateş ederek intihar etti. Operasyon devam ederken öbür bir mağarada gizlenen teröristler bomba yüklü bir Drone ile askerlere saldırmak istedi, fakat fark edilerek düşürüldü. Tüm teröristlerin etkisiz hale getirilmesi üzerine mağaraya girilerek şehit cenazeleri alındıktan sonra mağara patlayıcılarla kullanılamaz hale getirildi.

OTOPSİ RAPORU: VÜCUT VE RUH BAKIMINDAN KENDİLERİNİ SAVUNAMAYACAK DURUMDAYDILAR

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Kabahatleri soruşturma ofisince yürütülen soruşturmada, otopsi ve meyyit muayene raporlarına nazaran, rehinelerin tamamının ateşli silah yaralanmasına bağlı meydana gelen organ ve doku harabiyeti sonucu öldürüldükleri, rehinelere karşı işlenen cürmün vücut ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumdaki kişinin taammüden öldürülmesi kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği bilgisi yer alıyor.

KARAYILAN İLE 10 GÜN EVVEL TOPLANTIDALARMIŞ

Aynı operasyonda yakalanan teröristler Doğan Geçgel ile Osman Acer, terörist elebaşları Murat Karayılan ile Bahoz Erdal kod isimli Fehman Hüseyin, Bawer Dersim kod isimli Süleyman Şahin ile Gara sorumlusu Cuma Biliki kod isimli Ramazan Abi’nin operasyondan 10 gün evvel rutin dışı bölgeye gelerek kendileriyle toplantı yaptığını ve bu toplantıda askerlerin bölgeye yakın vakitte operasyon yapacağı bilgisini kendilerine verdiğini anlattı. Bu iki terörist de 16 sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırıldı.

O TERÖRİST MİT’İN “ÖNCELİKLİ” LİSTESİNDE

Gara Dağı’nda 13 rehinenin öldürülmesi buyruğunu şahsen verdiği tespit edilen Cuma Biliki kod isimli Ramazan Abi isimli terörist ise MİT’in öncelikli etkisiz hale getirilmesi gereken teröristler listesine alındı. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karayılan’la günler öncesinden toplantı: Alçak talimat telsizden! Katliam öncesi panik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin