Alper Gezeravcı’ya yeni misyon

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dakika haberi: Birinci Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı İdare Şurası üyeliğine atandı.

Resmi Gazete’de mevzuyla ilgili yayımlanan karar şöyle: 

“Türkiye Uzay Ajansı İdare Konseyi Üyeliklerine, 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 6’ncı hususu ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü hususları mucibince Alper Gezeravcı, Alper Hoş, Mustafa Arif Karabeyoğlu, Elvan Kuzucu Hıdır, Mustafa Mehmet Nefes ve İsmail Doğan atanmıştır.”GEZERAVCI, TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ BEŞERLİ UZAY SERÜVENİYLE TARİHE GEÇTİ

Astronot Alper Gezeravcı’nın 19 Ocak’ta başlayan uzay vazifesi, bugün planlanan Dünya’ya inişle tamamlanmış olacak. Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) geçirdiği müddette 13 bilimsel deneye imza atan Gezeravcı, Türkiye’nin uzay serüveninde farkındalık da oluşturdu.

Türkiye’nin birinci beşerli uzay seyahati ülke genelinde canlı temaslar ve çeşitli vilayetlerde kurulan uzay çadırlarından (planeteryum) coşkuyla izlendi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne bu tarihi günün anısına Türk bayrağı asıldı.

Gezeravcı’nın uzay seyahati, SpaceX’e ilişkin Dragon kapsülünün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 19 Ocak’ta muvaffakiyetle fırlatılmasıyla başladı. Gezeravcı’nın uzaydan yaptığı birinci canlı yayındaki kelamları Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir.” cümlesi oldu.

Yaklaşık 36 saat süren seyahatin akabinde ISS’ye ulaşan 4 kişilik Ax-3 takımı, istasyonda merasimle karşılandı. Merasim Axiom Space’in toplumsal medya hesaplarından canlı yayınlandı. Gezeravcı, ISS’de yaptığı birinci konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye olarak tarihimizde bir prensip adım atmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Buradaki bilim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir.”

DENEYLERE ÇABUCAK BAŞLADI

Gezeravcı’nın alçak dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan ISS’ye gittiğinde birinci işi, yanında götürdüğü deney düzeneklerini Dragon kapsülünden inançlı halde çıkartarak, deney öncesi koruma pozisyonlarına nakletmek oldu.

Ardından bilim misyonu çerçevesinde kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar çeşitli çalışmaların mikro yer çekimi ortamındaki reaksiyonlarını gözlemlemeye başlayan Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve TÜBİTAK Uzay Komitesince hazırlanan 13 deneyi burada kaldığı müddette ajandasına uygun biçimde gerçekleştirdi.

Türkiye’nin uzay, havacılık ve savunma endüstrisi için yeni jenerasyon gereç geliştirme kabiliyeti kazanması, uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi, mikroalg cinslerinin yer çekimsiz ortamda karbondioksit yakalama performanslarının ve oksijen üretim kabiliyetlerinin belirlenmesi, dünyada var olan hastalıklar için yeni tedaviler ve önleyici önlemlerin geliştirilmesi ve propolisin mikro yer çekimi ortamındaki bakteriler üzerindeki tesirinin araştırılması üzere deneylerin bilimsel literatüre kıymetli katkılar sağlaması bekleniyor.

Gezeravcı’nın 14 gün boyunca gerçekleştirdiği deneyler ve bunların daha kolay anlaşılması için tabirlerin tanımlamalarını içeren “Deney Sözlüğü” de gün gün TUA’nın toplumsal medya hesaplarından paylaşıldı.

İLK CANLI KONTAĞINI ERDOĞAN’LA YAPTI

Gezeravcı, uzaydayken Dünya ile gerçekleştirdiği canlı irtibatlarla halkın ve bilhassa gençlerin uzaya dair merak ettiği sorulara karşılık verirken gerçekleştirdiği bilimsel çalışmaları da kademe etap anlattı.

Alper Gezeravcı, uzay seferi kapsamında birinci görüşmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptı. Kendisine “Tüm milletimize ilham kaynağı oldun” diyen Erdoğan’a karşılık Gezeravcı, “Cumhuriyet’imizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı’na adım atarken bu değerli ve manalı misyonda ülkemi temsil etmenin ve bayrağımızı ISS’de taşımanın gururunu yaşıyorum. Yıllarca uzayı, öteki milletlere ilişkin olan bir düş olarak kabul edip hayal dahi etmekten çekinen, ben de dahil kaç Türk gencine ve gelecek kuşaklarımıza bu hayali gerçek haline getirerek armağan ettiniz. Kendimize olan öz itimadımızı ayağa kaldırmamıza ve pekiştirmemize imkan tanıdınız” dedi.

İkinci canlı ilişkisini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile yapan Gezeravcı, “Göreve hazırlık sürecimizde her türlü dayanağı sağladınız. Karantina sürecinde heyetinizle çok büyük incelik göstererek karantina tesisine kadar gelip ziyaret ettiniz. Maneviyatı çok güçlü bir milletin evladı olarak bu ziyaretiniz bana devletimizin verdiği dayanağı en üst seviyede hissettirdi ve çok moral verdi.” diye konuştu.

UZAYDA TEKNOFEST POZU

Bakan Kacır’ın isteği üzerine uzayda “TEKNOFEST pozu” veren Gezeravcı, toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Ülkemi memleketler arası alanda saygın bir bilim ve teknoloji gücü yapmak için gururla ilerlerken ay-yıldızlı bayrağımızla birlikte bir klasik haline gelen TEKNOFEST pozu da bana eşlik ediyor. İsterim ki bu ülkenin her bir evladı bu hikayeden ilham alsın, geleceğe umut olsun.”

Bursa, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli, Konya, Balıkesir ve Hatay’daki öğrencilerle görüşmeler yapan Gezeravcı, gerçekleştirilen bir ilişkiyle da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Uzaya geliş maksadının her fırsatta gençler için ehemmiyetini vurgulayan Gezeravcı, bir astronotun birçok farklı özelliği bünyesinde barındırması gerektiğini belirterek, bunları serinkanlılık, eğitim, lisan marifeti, uçuş deneyimi, fizikî ve zihinsel sıhhat, sabır, azim ve tutku olarak sıraladı.

Gezeravcı, “Bugün başladığımız vazifeler ileride sizin yapabileceğiniz mesleklerin en bariz işareti. Memleketimizde, ülkemizde bu yol artık açıldı. Hiçbir telaşınız olmasın. Astronot olmayı gayenize koyduysanız şu anda okulunuzdaki dersleriniz çok kıymetli.” dedi.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Alper Gezeravcı’ya yeni misyon

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin