AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu: Başak Demirtaş aday olduğunda İmamoğlu sorunu kapanır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararının nihaileşmesinin akabinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İBB Adayı olma ihtimali üzerine farklı tartışmalar sürüyor. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Başak Demirtaş’ın çıktığı gün İmamoğlu problemi kapanmıştır. Açık orta farkla AK Parti alır.” yorumunda bulundu.

“3 İLÇEYİ VERMEZSENİZ İBB’Yİ UNUTUN DEMEKTİR”

Katıldığı KRT yayınında konuşan Ensarioğlu, Başak Demirtaş’ın DEM Parti’den İBB adayı olması durumunda “Bu CHP’ye, ‘Siz bize üç ilçeyi vermezseniz İstanbul Büyükşehir’i de unutun’ demektir.” diyen Ensarioğlu şu tabirleri kullandı:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmayacağını herkes biliyor. Maksadı belediye lideri olmaksa Diyarbakır Belediye Lideri da olabilirdi. Daha düzgün de oy alırdı. Emel belediye lideri olmak değil. Bunun iki gayesi olabilir. Bu, ya CHP ile devam eden pazarlıklar İstanbul’un üç ilçesini istemişler; Esenyurt, Adalar ve bir ilçe daha. Bunu artık eskisi üzere saklı gizli bizden utanarak saklayarak yapmıyorlar. Zira artık taban bu işe çok bozuluyor ve kendi onuruna dokunuyor. Biz de bir siyasi partiyiz, bizimle açık pazarlık yapılsın, açık konuşulsun, açık protokol yapılsın.”

“İMAMOĞLU PROBLEMİ KAPANMIŞTIR”

Başak Demirtaş en fazla İstanbul’dan oy alabilecek isimdir. Selahattin Beyefendi içeride, halkın ona duyduğu sempati ve mağduriyetten ötürü oy verecektir. En yeterli oyu da onunla alır. Bu CHP’ye, ‘Siz bize üç ilçeyi vermezseniz İstanbul Büyükşehir’i de unutun’ demektir. Zira Başak Demirtaş’ın çıktığı gün İmamoğlu sıkıntısı kapanmıştır. Açık orta farkla AK Parti alır. Ya bu pazarlıkta eli güçlendirmek için söylenen bir şeydir ya da bağımsız bir siyasi parti üzere davranalım. Oburu yerine dayak yemeyelim demektir…”

“SELAHATTİN BEY’İN KULAĞINA BİRİLERİ BİR ŞEY FISILDADI”

“Çözüm süreci” olarak bilinen devirle ilgili de konuşan Ensarioğlu, “HDP’nin başında o vakit Selahattin Demirtaş vardı. Selahattin Bey’in birileri kulağına bir şey fısıldadı. Selahattin Beyefendi, Öcalan’ın söyledikleri yahut da tahlil sürecinin ruhuna uygun davranmak yerine Kandil’in telkinleri, İran’ın telkinleri ve öteki milletlerarası güçlerin olduğunu da biz o devirlerde daima duyuyor ve biliyorduk. Selahattin Bey’in kulağına da birileri bir şey fısıldadı; ‘Ya siz bu süreci bozun. Sizin içinde biz bir şeyleri düşünüyoruz. Biz bu Erdoğan’ı devireceğiz’ ki o periyottan darbeye kadar giden açık bir süreci hepimizi izledik. O darbeyi planlayan güç bunların kulağına da fısıldayan güçtü.” sözlerini kullandı.

Demirtaş’la ilgili dikkat çeken tespitlerde bulunan Ensarioğlu “Selahattin Bey’in sempatik bir tarafı var, müzik söyler, espri yapar, güzel bir siyasetçidir, âlâ bir beyindir lakin o süreçte bir şeylerin büyüsüne kapıldı. Kandil’in telkinleri ve “biz Erdoğan’ı ve AK Parti’yi ortadan kaldıracağız” diyenlerin tavsiyelerine inandı diyelim.” dedi.

“DEMİRTAŞ ÖCALAN’A ALTERNATİF OLABİLİR”

“Selahattin Demirtaş bir yol ayrımında.” diyen Ensarioğlu, “Dışarıda ona karşı önemli bir sempati birikmiş, mağduriyeti var. Yeni bir aktör olabilir mi Kürtler için? Yeni bir başkan? Bağımsız bir aktör olabilir mi? Artık işte sembolik bir aktör diyelim ki o kesim için Öcalan’dır. Öcalan’a alternatif, yaşlandı. Öcalan’ın fikirleri de artık şey görmüyor. Dışarı da Kandil de güç odaklarında karşılık görmüyor. O topladığı sempati ve mağduriyet, HDP’ye yönelik tenkitleri… Bütün bunları düzgün bir formda değerlendirip, ‘yeni bir liderlik, yeni bir sembol yaratabilir miyim, bir durum çıkarabilir miyim?’ niyetinde.” dedi.

“O marjinal sola partiyi peşkeş çeken Selahattin Demirtaş’tan artık sokaktaki Kürd’ün tenkitlerine kulak veren ve yalnızca Türkiye’deki değil bütün Kürtlerin güzeline gidecek daha Kürt ulusal milliyetçi anlayışına sempatik gelecek ve buradan da bir liderlik sembol oluşturabilecek bir liderlik çıkarabilecek bir ataktı. Çok mu karmaşık söyledim?” tabirlerini kullanan Ensarioğlu, “Demirtaş son savunmasıyla birlikte Öcalan’ın alternatif mi olmak istiyor?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Bir kez fikir, zihniyet, idare, anlayışta bir makas değişikliği. Ve bu makas değişikliğinden de yeni bir başkan yaratma eforu. Tabanı var zira. Yani Selahattin Bey’in yeri var şu anda.” dedi.

Kaynak: Haberler.com / Siyaset

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu: Başak Demirtaş aday olduğunda İmamoğlu sorunu kapanır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin