14 milletvekili partilerinden belediye lider adayı gösterildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasi partilerin 31 Mart Mahalli Yönetimler Seçimi’ne ait aday belirleme süreci devam ediyor. Buna nazaran, belediye lider adaylarının bir kısmı Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekillerinden oluşuyor. Partileri tarafından belediye lider adayı olarak gösterilen milletvekilleri, seçilmeleri durumunda milletvekilliğinden istifa edecek. Bu durum ise Meclis sandalye dağılımı aritmetiğini etkileyecek.

AK PARTİ 4 MİLLETVEKİLİNİ BELEDİYE LİDER ADAYI GÖSTERDİ

AK Parti, lokal seçimlere ait 4 milletvekilini belediye lideri olarak aday gösterdi. AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum İstanbul Büyükşehir Belediye Lider Adayı olarak, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu Eskişehir Büyükşehir Belediye Lider Adayı olarak ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ise Aydın Büyükşehir Belediye Lider adayı olarak gösterildi. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Ayrılamaz Çankırı ise İzmir Konak’ta Belediye Lider Adayı olarak gösterildi.
AK Parti’nin Meclis’te 264 milletvekili bulunuyor. Adayların seçilmesi durumunda AK Parti’nin sandalye sayısı 260’a düşecek.

EN FAZLA ADAY GÖSTERİLEN MİLLETVEKİLİ ÂLÂ PARTİ’DEN

Milletvekillerini en fazla belediye lider adayı olarak gösteren parti Uygun Parti oldu. Âlâ Parti lokal seçimlere ait 5 milletvekilini belediye lider adayı olarak belirledi. Buna nazaran, İstanbul Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, İzmir Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına İzmir Milletvekili Ümit Özlale, Adana Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş, Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına ise Balıkesir Milletvekili Turhan Özmez aday olarak gösterildi.

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde Meclis’te 43 sandalye kazanan Yeterli Parti’nin istifalar ve ihraç sonrasında an prestijiyle 38 sandalyesi bulunuyor. Adayların seçilmesi durumunda Âlâ Parti’nin Meclis’te 33 milletvekili olacak.

SAADET GRUBU’NUN MİLLETVEKİLLERİ SEÇİLİRSE MECLİS KÜMESİ DÜŞECEK

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerin akabinde 10’ar milletvekili kazanan Gelecek Partisi ve Saadet Partisi birleşerek Saadet Grubu’nu oluşturdu. Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, geçtiğimiz aylarda Meclis Genel Heyetinde kötüleşerek hastanede hayatını kaybetti. Akabinde Saadet Grubu’nun düşmemesi için CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap Saadet Partisine geçti.

Saadet Kümesi lokal seçimlere ait 3 milletvekilini aday gösterdi. Manisa Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına Gelecek Partisi Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Birol Aydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Lider Adaylığına ise Saadet Partisi Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan aday gösterildi. Milletvekillerinin seçilmesi durumunda Saadet Grubu’nun milletvekili sayısı 17’ye düşerek Meclis’teki kümesi düşecek.

CHP 2 MİLLETVEKİLİNİ BELEDİYE LİDER ADAYI OLARAK GÖSTERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise 2 milletvekilini belediye lider adayı olarak gösterdi. Afyonkarahisar Belediye Lider Adaylığına Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve Kastamonu Belediye Lider Adaylığına ise Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı aday oldu. CHP’nin Meclis’te 128 milletvekili bulunuyor.

MHP, MİLLETVEKİLLERİNİ ADAY GÖSTERMEDİ

Milletvekillerini aday göstermeyen tek parti Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oldu. Meclis’te 49 milletvekili bulunan MHP’nin şu ana kadar açıkladığı belediye lider adayları ortasında milletvekili bulunmuyor.

Öte yandan, Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 31 Mart’ta yapılacak Mahalli Yönetimler Seçimi’ne ait seçim takvimi işliyor. Siyasi partiler, aday listelerini en geç 20 Şubat Salı saat 17.00’ye kadar teslim edecek.

KAYNAK: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
14 milletvekili partilerinden belediye lider adayı gösterildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin