112 Acil Davet Merkezlerini temelsiz davet ile meşgul etmeyin! Çorum Valisi ikazda bulundu!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2024 yılında aylık temelsiz davet oranında yüzde 29,85 ile Çorum Acil Davet Merkezinin birinci sıraya yükseldiğini tabir eden Vali Zülkif Dağlı, haftalık temelsiz davet oranında da yüzde 28,85 ile birinci sırada yer aldıklarını belirtti ve bu başarıyı gurur verici olarak kıymetlendirdi. 

VATANDAŞLARIN HASSAS OLMASI GEREK!

Vali Dağlı, 112 Acil Davet Merkezi’nin ehemmiyetine vurgu yaparak, çeşitli acil durum davetlerini tek bir çatı altında toplamanın vakit kazandırdığını ve koordineli müdahale imkanı sağladığını söyledi. Lakin, temelsiz davetlerin bu hizmeti zorlaştırdığını belirten Dağlı, vatandaşların mağduriyet yaşamasına neden olduğunu tabir etti.

Özellikle 112 numarasının fiyatsız olması ve her yerden ulaşılabilir olması nedeniyle, telefonla uğraşan bireyler tarafından gereksiz yere meşgul edildiğini belirten Vali, esnafların telefon testi, PİN kodu sorgulama üzere nedenlerle temelsiz davetler gerçekleştirdiğini lisana getirdi. Bu durumun acil durum hizmetlerinin tesirli bir halde çalışmasını engellediğini belirten Dağlı, vatandaşlardan hassas olmalarını ve gereksiz yere 112’yi aramamalarını istedi. 

GEREKSİZ ARAYANLARA PARA CEZASI!

Asılsız davetlere karşı 2024 yılında getirilen cezai yaptırımları da paylaşan Vali Dağlı, acil davet merkezini gereksiz arayanlara bin 980 TL ile 3 bin 960 TL ortasında idari para cezası uygulandığını belirtti.

Çorum’da temelsiz davetleri azaltmak ismine mahalle baskısını da değinen Vali Dağlı, muhtarlar aracılığıyla temelsiz davet yapanlara ulaşıldığını ve bu şahıslara ihtarlar yapıldığını söyledi. Ayrıyeten, toplu tanıtım aktiflikleri, hizmet içi eğitimler ve toplumsal medya aracılığıyla bilgilendirmeler yapılarak temelsiz davetlerin azaltılması için uğraş harcandığını tabir etti.

Vali Dağlı, vatandaşları hassas olmaya çağırarak, 112’nin gereksiz yere aranmasının bir cana kıymanın önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıyeten, Çorum’un bu muvaffakiyetini sürdürmek için vatandaşların takviyelerine muhtaçlık olduğunu belirterek, 112 Acil Davet Merkezi’nin Türkiye genelindeki muvaffakiyetlerini daha da artırma amacını paylaştı.

BİR CANA MAL OLMAYALIM!

Çorum 112 Acil Davet Merkezi Müdürlüğü’nün Türkiye’de 57’nci vilayet olarak faal olmasına karşın, üç yıl üzere kısa bir vakitte büyük aralar kat ettiğinin altını çizen Vali Dağlı, “Tüm istatistiklerimizde Türkiye ortalamasının altında kalarak halkımıza süratli ve kaliteli hizmet verme noktasında çok yeterli bir durumdayız. Çalışanımızın çabası ve vatandaşlarımızın da dayanaklarıyla örnek vilayet olmaya devam edeceğiz. Gereksiz ve temelsiz davetlerden muhakkak kaçınalım. Bir cana mal olmayalım. Bir yaralıya mal olmayalım. Acil bir durumda sekte ve engellemeye mani olmamalıyım” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
112 Acil Davet Merkezlerini temelsiz davet ile meşgul etmeyin! Çorum Valisi ikazda bulundu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin