“Zamanın Ruhu”nu koklayan usta kalem: Üstün İnanç

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da 6 Ocak 1937’de dünyaya gelen İnanç, eğitim hayatına babasının misyonu münasebetiyle bulunduğu, İzmir’in Kiraz ilçesinde başladı.

Daha sonra ailesiyle İstanbul’a gelen İnanç, liseden sonra Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okulunda eğitim gördü.

Usta kalemin birinci yazıları “Yelken”, “Durum”, “Sanatkar” ve “Büyük Doğu”da okuyucuyla buluştu.

Tercüman gazetesinde 1956’da stajyer muhabir olarak çalışmaya başlayan İnanç, “Sabah”, “Bugün”, “Son Havadis”, “Tercüman”, “Zaman” ve “Yeni İstanbul” gazetelerinde çalıştı.

Gazetelerde üst seviye yöneticilik de yapan ve fıkra muharriri olarak okuyucularına hitap eden İnanç, kurduğu Davet Reklam Ajansında da genel müdür olarak vazife yaptı.

Edebiyat ve sinema dünyasıyla iç içeydi

Edebiyat ve sinema dünyasından Kemal Tahir, Tarık Buğra, Metin Erksan, Ayşe Şasa, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz ve Yücel Çakmaklı ile yakın dostlukları bulunan usta kalem, tiyatro ve sinema yapıtlarına de yönelerek, birinci senaryo çalışmalarında direktör Erdoğan Tokatlı’dan dayanak aldı.

Necip Fazıl Kısakürek ile sık sık görüşen İnanç, Marmara Kıraathanesi’nin de en sıkı müdavimlerinden biri oldu.

Milli Türk Talebe Birliğinde (MTTB) 1977’de düzenlenen “Milli Sinema Açık Oturumu”nu yöneten İnanç, bu toplantıda periyodun sinema ustalarından Halit Refiğ, Salih Diriklik, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı ve Ayşe Şasa’yı ağırladı.

Üstün İnanç, Ergun Göze’nin kaleme aldığı “Çar Tabancası”nda “Çar” rolünü oynadı. Yalçın Akçay’ın yönettiği, “Şeyh Şamil”i Abdullah Kars’ın temsil ettiği oyun, Anadolu’da turneye çıktı ve ağır ilgi gördü.

Prologunu İnanç’ın yazdığı, Necip Fazıl Kısakürek’in kaleme aldığı “Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han” yapıtı, 1967-1969’da Türkiye’nin birçok kentinde ve ilçesinde 519 kere sahnelendi.

“Yalnız Değilsiniz” kitabından uyarlanan sinema ilgiyle izlendi

Usta edebiyatçının “Yalnız Değilsiniz” adlı romanından uyarlanan, Mesut Uçakan’ın direktörlüğünü üstlendiği tıpkı isimli sinema, Türkiye genelinde büyük ilgi gördü.

“Kanayan Yara Bosna” filminin senaryosunu da kaleme alan İnanç, bir devir TGRT’de dramaturg olarak vazife yaptı.

Bir devir İstanbul Kent Tiyatroları Repertuar Şurası üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şov Sanatları Merkezi Müdürlüğü de yapan İnanç, “Oyunculuk” ve “Tiyatro Yazarlığı” bölümlerinde hocalık yaptı ve genç tiyatrocular yetiştirdi.

Harun Yöndem’in yönettiği “Zamanın Ruhu” başlıklı aylık kültür sohbetleri, usta edebiyatçının iştirakiyle uzun yıllar Tarık Zafer Tunaya ve Ali Buyruğu Efendi Kültür Merkezi’nde devam etti.

Üstün İnanç ve eşi Meryem İnanç’ın 1976’da Ertuğrul ve 1982’de ise Emre isimli oğulları dünyaya geldi.

Farklı alanlarda pek çok ödül aldı

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği tarafından 29 Şubat 2009’da İstanbul’da bir hürmet toplantısı düzenlenen İnanç, 2011 ESKADER Üstün Hizmet Mükafatı, 2012 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Mükafatı, 2013 Türkiye Muharrirler Birliği Necip Fazıl Kısakürek Mükafatı ve TBMM Kültüre Hizmet Ödülü’nün de ortalarında olduğu pek çok mükafata kıymet görüldü.

Bütün kitapları Mihrabad Yayınları tarafından yayınlanan usta edebiyatçı, son olarak başta Necip Fazıl olmak üzere tanıdığı şairleri, muharrirleri ve sanatkarları anlattığı anılarını kaleme alıyordu.

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat eden Üstün İnanç’ın cenazesi, Fatih Camii’nde yarın ikindi vakti kılınacak namazın akabinde Eyüp Sultan’daki aile kabristanına defnedilecek.

İnanç’ın yapıtlarından kimileri şöyle:

Roman: Yalnız Değilsiniz (1987), Beşerler Böyledir (1988), Bir Kimlik Lütfen (1994), Yazıklar Çıkmazı (1994), Ayıp Uşakları (1996), Makedonya Gamzesi (2004), Yağmur Kanla Başladı (2014).

Tiyatro yapıtları: Sultan Abdülhamid (Necip Fazıl Kısakürek’in tıpkı isimli yapıtına prolog), Cancağızım (Ömer Seyfettin’in Hayatı), Alışırsan Hileye Karşıt Binersin Eşeğe, İbrahim Müteferrika, İhtisap Ağası, Kurt Kapanı, Birinci Kurşun, Yalnız Değilsiniz, Bir Gül Koşusu-Fatih (tragedya), Makedonya Gamzesi, Göksultan Abdülhamid Han.

 

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Zamanın Ruhu”nu koklayan usta kalem: Üstün İnanç

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin