VakıfBank’ın etkin büyüklüğü yüzde 66 artışla 2,8 trilyon TL’ye ulaştı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VakıfBank (#VAKBN), 2023 yıl sonu finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

2023 yıl sonunda VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye iktisadına sağladığı finansman takviyesi, yıllık bazda yüzde 65 artarak 1,9 trilyon TL’yi aştı. Birebir devirde nakdi krediler, yıllık yüzde 61 artışla 1,5 trilyon TL’ye yükselirken, faal büyüklüğü ise yıllık yüzde 66 artışla 2,8 trilyon liraya ulaştı. Böylelikle nakdi krediler ve toplam faaller için pazar hisseleri sırasıyla yüzde 12,8 ve yüzde 11,9 olarak gerçekleşti.

2023 yılının tamamında 25 milyar 46 milyon TL net kâr elde eden VakıfBank, ayrıyeten yılın son çeyreğinde ek 4,3 milyar TL özgür karşılık ayırarak, toplam hür karşılıklarını 11 milyar TL’ye yükseltti.

“TL KREDİLER BİRİNCİ KERE 1 TRİLYON TL DÜZEYİNİ AŞTI”

Bankanın 2023 yıl sonu finansal sonuçlarına ait değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “2023 yılı, bilhassa ikinci yarısından itibaren, ülkemiz için pek çok olumlu gelişmenin yaşandığı, Türk bankacılık dalının her şart ve kaidede ne kadar dirençli olduğunu bir defa daha kanıtladığı ve iktisat idaremizin izlediği makro ekonomik siyasetlerle yabancı yatırımcıların ülkemize ve Türk bankalarına yönelik müspet algılarının giderek arttığı bir devir oldu. Türkiye’nin etkinlerde en büyük iki bankasından birisi olarak gerek verimli bilanço idaremiz gerekse memleketler arası piyasalardaki öncü rolümüzün de katkısıyla gerçekleştirdiğimiz işlemlerimizle ülkemiz iktisadına kesintisiz takviyemizi sürdürdük” dedi. 

Ekonomik büyüme için ana kalemlerden olan ihracat ve yatırım odaklı projeleri desteklediklerini lisana getiren Üstünsalih, kelamlarına şu halde devam etti:

“Ülkemiz istihdamına katkı sağlayan ticari ve KOBİ kredilerinde büyüme stratejimizle toplam ticari kredi portföy büyüklüğümüz 1,2 trilyon TL’yi, TL kredi portföyümüz ise birinci sefer 1 trilyon TL düzeyini aştı. Bir yandan gerçek iktisada ve firmalarımıza finansal takviyemizi sürdürürken öbür taraftan ihtiyatlılık yaklaşımımız doğrultusunda her alanda kredi karşılıklarımızı artırdık. Böylelikle Bankamızın toplam karşılık oranı birinci sefer yüzde 300 üzerinde seyrederek tarihinin en yüksek düzeyine ulaşmış oldu. Bu oran, Bankamızın mümkün risklere karşı ihtiyatlı ve sağlam duruşunun bir göstergesidir. Önümüzdeki devirde de seçici kredi siyasetimiz doğrultusunda, gerçek iktisada muhtaçlık duyduğu finansal dayanağı sağlamaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“TL VADELİ MEVDUATLAR BİRİNCİ SEFER 1 TRİLYON TL BARAJINI AŞTI”

Bankanın ana fonlama kalemi olan mevduatlar tarafındaki performansına da değinen Üstünsalih, “Tabana yaygın mevduat yapısı ve müşteri portföyü stratejimiz doğrultusunda tüm müşterilerimizin gereksinimlerine yönelik özel eserler geliştirmeye ve yenilikçi tahliller sunmaya devam ediyoruz. Toplam mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 74 artışla 2 trilyon TL’ye yaklaştı. Böylelikle bu alandaki pazar hissemiz bir evvelki yıl yüzde 12,7 olan düzeyinden yüzde 13,2’ye yükseldi. TL vadeli mevduatlar ise birinci kez 1 trilyon düzeyini aştı. Bir yandan müşterilerimizin tasarruflarını yanlışsız bir halde değerlendirirken, öteki yandan tüm finansal gereksinimlerine kusursuz bir biçimde karşılık vererek bütün bankacılık süreçlerini gerçekleştirdikleri ana bankaları olmak için çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz” dedi.  

“6,3 MİLYAR DOLAR İLE YURTDIŞINDAN EN ÇOK KAYNAK SAĞLAYAN BANKA”

Üstünsalih, ‘’2023 yılında yurtdışı fonlama tarafında gerçekleştirdiğimiz 2 milyar dolar büyüklüğündeki DPR seküritizasyon süreci ile Türk bankaları ortasında tek seferde gerçekleştirilen en büyük dengeli DPR seküritizasyon sürecine de imzamızı attık. Akabinde 750 milyon dolarlık sürdürülebilir Eurobond süreci, sendikasyon kredileri, teminatlı fonlama süreçleri ve çok uluslu finansal kuruluşlar ile gerçekleştirilen süreçler ile memleketler arası piyasalardaki en etkin Türk bankası olmayı sürdürdük” dedi. 

Yurtdışından gerçekleştirilen fonlamaların Türkiye ve bankacılık kesimi için değerine vurgu yaparak Üstünsalih, kelamlarını şu formda tamamladı: 

“Yıl boyunca yurtdışından sağladığımız taze kaynak meblağı 6,3 milyar dolar olurken, milletlerarası piyasalardan temin ettiğimiz yabancı kaynak toplamı ise 14 milyar dolar oldu. Türkiye ve Türk bankalarına yönelik uygunlaşan yabancı yatırımcı algısının yansıra yılın ikinci yarısında ülkemize yönelik derecelendirme kuruluşlarından gelecek mümkün bir not artışının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Elbet 2024 yılı ülkemiz ve bankamız açısından epey verimli bir yıl olacaktır.” 

VakıfBank’ın konsolide olmayan 31 Aralık 2023 tarihli bilançosunun kıymetli finansal göstergeleri:

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
VakıfBank’ın etkin büyüklüğü yüzde 66 artışla 2,8 trilyon TL’ye ulaştı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin