Uzman isimden sarsıntıyla çabada risk idaresi bildirisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sarsıntı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAMER) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Osman Kırtel, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Sarsıntılarının yıl dönümü nedeniyle bir değerlendirmede bulundu.

Kırtel değerlendirmesinde; zelzelelerin özellikleri, bıraktıkları maddi ve manevi hasarlar, yıkımın temel sebepleri, Sakarya’da Vilayet Risk Azaltma Planı doğrultusunda yürütülen çalışmalar ve bu çalışmalardan beklenen çıktılara ait ayrıntılara değindi.

BÜYÜKLÜĞÜ 7’NİN ÜZERİNDE 20 DEPREM 

Türkiye’nin Anadolu plakası üzerinde sismik aktivitenin ağır olduğu bir bölgede yer aldığını kaydeden DAMER Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Osman Kırtel, “Sadece son yüzyılda büyüklüğü 7’nin üzerinde toplam 20 sarsıntı meydana geldi. Geçen müddet zarfında can ve mal kaybına sebep olan 269 sarsıntı oldu. Bir yıl evvel 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.8 (Mw) büyüklüğündeki çok şiddetli zelzele ve akabinde meydana gelen bir dizi tetiklenmiş yıkıcı zelzeleler; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ olmak üzere toplamda 11 vilayetimizde büyük yıkımlara yol açtı. Zelzeleden etkilenen bu vilayetler, yaklaşık 14 milyonluk toplam nüfusları ile ülke nüfusunun yüzde 16,4’üne tekabül ediyorlar. Bölgedeki toplam bina sayısı ise yaklaşık 2,6 milyon” diye konuştu.

ÇOK SEGMENTLİ YÜZEY KIRIKLIĞI OLUŞTU

Doğu Anadolu Fay Zonu ile Meyyit Deniz Fay Zonu’nun birleştiği üçlü eklem noktasına yakın bir alanda meydana gelen birinci sarsıntının odak derinliğinin 8,6 km olduğu bilgisini paylaşan Kırtel, “Meydana gelen bu sarsıntı sonrasında oluşan yer değiştirme ölçüsü yaklaşık olarak Doğu Anadolu Fay Zonu’nun Pazarcık Segmentinde 720 cm, Meyyit Deniz Fay Zonu’nun Narlı Segmentinde ise 390 cm olarak ölçüldü. Bu sarsıntı, Doğu Anadolu Fayı’nın da Kuzey Anadolu Fayı üzere çok segmentli yüzey kırığı oluşturan bir transform fay olduğunu ortaya koydu. Birinci sarsıntıdan yaklaşık 9 saat sonra merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7,6 (Mw) büyüklüğünde ve odak derinliği 7 km olan ikinci bir şiddetli sarsıntı meydana geldi. Bu iki çok şiddetli zelzelenin artçıları devam ederken 20 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Hatay’ın Yayladağı ilçesi olan 6,4 (Mw) büyüklüğünde tetiklenmiş bir zelzele daha gerçekleşti.”

500 BİNİN ÜZERİNDE BİNA YIKILDI

SUBÜ Arama Kurtarma Grubu ve DAMER’in zelzelelerin çabucak akabinde bölgeye intikal ettiğini ve ilgili kuruluşlarla koordineli bir biçimde çalışmalara takviye olduğunu belirten Kırtel, “Ayrıca geniş bir bölgede teknik inceleme de yaparak yıkılan ve ağır hasar alan yapıların hasar nedenleri ile birlikte ayrıntılı bir rapor hazırladık ve bunu kamuoyu ile paylaştık. Bu zelzele sonrasında da geçmiş öbür zelzelelerde olduğu üzere meydana gelen büyük yıkımın en değerli nedeninin standartlara ve yönetmeliklere uygun olmayarak inşa edilen yapılardaki proje, uygulama ve personellik yanılgıları olduğunu tespit ettik. Kahramanmaraş sarsıntıları ile tarihimizin en büyük can ve mal kayıplarını yaşadık. Resmi sayılara nazaran 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti ve 100 bini aşkın vatandaşımız yaralandı. Zelzeleden etkilenen bölgelerde 500 binin üzerinde bina yıkıldı yahut ağır hasar aldı. Ayrıyeten 130 bin civarında bina orta hasarlı duruma geldi. Yıkım ve hasarlar sonucunda 2 milyon 200 bin kişi için direkt barınma sorunu ortaya çıktı. Zelzelenin yol açtığı direkt mali kaybın 100 milyar doların üzerinde olduğu kestirim ediliyor. Büyük ölçekteki dolaylı ekonomik kayıpların yerine konması da uzun bir vakit alacak üzere görünüyor.”

DİRENÇLİ YERLEŞİM ALANLARI VE ALTYAPILAR 

Kahramanmaraş zelzelelerinin ve sonrasında ortaya çıkan afet ölçeğinin baş etmesi mümkün olmayan ve sonuçları prestiji ile de büyük yıkım ve toplumda travmalar bırakacak nitelikte olduğunu vurgulayan Kırtel, “Bu sarsıntılar, afet risklerine karşı dirençli yerleşim alanlarının ve alt yapılar kurulmasının ehemmiyetini bir defa daha ortaya çıkardı. Can kayıplarının yanı sıra ekonomik kayıplar da çok büyük ölçekte oldu. Yıkılan ve hasar gören kentlerin tekrar zelzele öncesi durumlarına gelebilmeleri için gerekli kaynakların yükleri de epeyce fazla. Bu nedenle afet risklerine karşı dirençli ömür alanlarının ülke genelinde yaygınlaşması için çok boyutlu ve bütüncül bir yaklaşımla oluşturulan tedbirlerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Sarsıntılarla baş edebilmek için yapılması gereken en değerli şey, bu bahse kriz idaresi açısından değil risk idaresi açısından bakmak. Yani riski gerçekçi bir biçimde belirleyip gerekli risk azaltma çalışmalarını yapmalı ve bu riskin artmaması için tedbirler almalıyız. Bu kapsamda ülkemizde 2022 yılı prestiji ile 81 vilayet için Risk Azaltma Planları (İRAP) hazırlandı” tabirlerini kullandı.

YAPI STOKU DİJİTAL ORTAMA AKTARILACAK 

Sakarya için İRAP dokümanı zelzele kısmının AFAD koordinatörlüğünde ve SUBÜ DAMER ile öbür paydaşların da katkılarıyla hazırlanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Kırtel, “Depremler sonrası ortaya çıkan büyük can ve mal kayıplarının çoğunluğu yapısal hasarlardan meydana geliyor. Bu nedenle sarsıntı kaynaklı risklerin belirlenmesinde zelzele tehlike parametrelerinin hakikat hesaplanmasının yanı sıra zelzeleye maruz kalacak yapı stokunun karakteristiklerinin ve belli yapısal davranış özelliklerinin de bilinmesi gerekiyor. Bu emelle Sakarya İRAP dokümanının zelzele kısmının en kıymetli hareketi kentin yapı stokunun belirlenmesi ve dijital ortama aktarılması olacak. Bu vazife İRAP ile Sakarya Büyükşehir Belediyemize verildi. 2022 yılında Büyükşehir Belediyemizin Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Güzelleştirme Dairesi Başkanlığı ile imzaladığımız protokolle bina envanter çalışmalarına ve bu aksiyonun tamamlanması için gereken çalışmalara takviye verimeye başladık.”

300 BİN BİNANIN VERİRSİ SAYISAL ORTAMDA 

Büyükşehir Belediyesi ve AFAD Vilayet Müdürlüğü’nün özverili çalışmaları ile Türkiye’de bir birinci olacak formda Sakarya’nın tüm yapı stokunun belirlenmesine ait saha çalışmalarının neredeyse tamamlandığı bilgisini veren Kırtel, “Yaklaşık 300 bin binanın verisi sayısal ortama aktarıldı. Bir sonraki etapta ‘hasar görebilirlik tahlili ve raporlama’ süreci ile kentimizde yapılacak rastgele bir uygunlaştırma, kentsel dönüşüm vb. çalışmalara altlık oluşturulacak. Rastgele bir risk derecelendirmesi olmadan yapılacak faaliyetler, risk azaltma faaliyetinden çok bir kadro rant ve/veya inşaat faaliyeti olacaktır. Bu nedenle kentimizde sorumlu tüm kurum ve kuruluşlardan bu çalışmaların tamamlanması için gerekli takviyelerin verilmesini bekliyor ve talep ediyoruz. Yapılan araştırmalar zelzele öncesi yapılacak 1 ünitelik harcamanın sarsıntı sonrası en az 7 ünitelik harcamaya muadil olduğunu gösteriyor. O yüzden bu çeşit çalışmalara yapılacak dayanaklar rastgele bir maddi kayıp oluşturmayacağı üzere geleceğe çok büyük bir yatırım olacak. Can kayıplarını en aza indirecek. SUBÜ DAMER olarak kentimizdeki sarsıntı ile ilgili geçmişte yapılan tüm çalışmalara takviye olduğumuz üzere gelecekte de bu dayanaklarımızı elimizden geldiğince sürdüreceğiz.”

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzman isimden sarsıntıyla çabada risk idaresi bildirisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin