Türkiye’ye yönelik milletlerarası yatırımların suratı artacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı memleketler arası direkt yatırım datalarına ait değerlendirmede bulundu.

Türkiye’ye yönelik memleketler arası direkt yatırım hacminin geçen yıl 10,6 milyar dolara ulaştığını belirten Dağlıoğlu, bu devirde Hollanda, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Rusya, Fransa, Birleşik Krallık, İrlanda, ABD ve İsviçre’nin en fazla yatırım yapan ülkeler olduğunu söz etti.

İmalat bölümünün geçen yıl yüzde 30,7 hisseyle en fazla milletlerarası direkt yatırım çeken bölüm olduğunu lisana getiren Dağlıoğlu, toptan ve perakende ticaret bölümünün yüzde 17,6 hisseyle ikinci sırada, finans ve sigorta faaliyetleri bölümünün de yüzde 10,7 hisseyle üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Dağlıoğlu, merkez bankalarının uyguladığı sıkı para siyasetleri ve jeopolitik gelişmeler üzere sebeplerle 2023’te dünyada global yatırımlarda daralmalar gözlemlediklerini belirterek, “Doğrudan yatırımlarda 2023’te bir evvelki yıla nazaran Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile BRICS ülkeleri üzere pek çok gelişmekte olan ekonomilerde memleketler arası direkt yatırımlarda yüzde 20-80 aralığında düşüşler yaşandı. Lakin 2024’ün başından itibaren global yatırımlarda düzgünleşme işaretleri de ortaya çıkmaya başladı.” diye konuştu.

“Körfez bölgesiyle artan işbirliği, yatırımlara müspet yansıdı”

Türkiye’deki milletlerarası direkt yatırımlara işaret eden Dağlıoğlu, ülke dağılımına bakıldığında bu alanda Avrupa ve Körfez ülkelerinin listenin üst sıralarında bulunduğunu bildirdi.

Dağlıoğlu, son devirde Körfez bölgesiyle artan işbirliğinin yatırımlara olumlu yansıdığını lisana getirerek şunları kaydetti:

“Son 10 yıllık bilgileri incelendiğimizde Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa (CEE), Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı (MENA) kapsayan geniş coğrafyada bilhassa imalat bölümündeki yatırımlarla dikkati çekiyor. Kelam konusu devirde CEE ve MENA bölgesinde imalat yatırımlarının yüzde 21,7’sini çeken Türkiye en fazla imalat yatırımı çeken ülke oldu. Ayrıyeten, yeniden 2013’ten bu yana genişleme tipi yatırımların da yüzde 19,1’ini çekerek en fazla genişleme yatırımı çeken ülke pozisyonunda.”

Bu yıl da imalat endüstrisine yönelik yatırımların birinci sırada yer aldığını belirten Dağlıoğlu, “2023’te imalat endüstrinin en fazla yatırım çektiğimiz kesim olması, uzun vadeli trendle de örtüşüyor. Global ölçekte tesirlerini hissettiren şiddetli kurallara karşın memleketler arası direkt yatırım hacminin 10 milyar doların üzerinde gerçeklemesini kıymetli buluyorum. 2024 ekonomimiz ismine olumlu sinyallerle başladı. Yaptığımız görüşmelerde artan yatırımcı ilgisini gözlemliyoruz. 2024’te yatırımların artacağına dair olumlu işaretler alıyoruz, önümüzdeki aylarda yatırımların suratı artacak.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’ye yönelik milletlerarası yatırımların suratı artacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin