Türkiye’nin sıhhat ordusu zelzele bölgesi için seferber oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

“Asrın felaketi” olarak nitelenen 6 Şubat’taki zelzeleler, 50 binden fazla insanın hayatına kaybetmesine, milyonlarca kişinin sevdiklerinden, yakınlarından başka düşmesine, önemli sıhhat sorunlarıyla uğraş etmesine neden oldu.

Türkiye’nin sıhhat ordusu, zelzelenin yaşandığı birinci anlardan itibaren bölgede hizmetlerin sürdürülebilmesi, yaralıların tedavi edilebilmesi için eşi gibisi olmayan bir seferberliğe imza attı.

uyumunda bir yandan sıhhat çalışanları, Ulusal Medikal Kurtarma Takımları (UMKE), ambulanslar, tıbbi ve cerrahi ekipmanlar bölgeye sevk edilirken, vilayetlerinde de süratle sahra hastaneleri kuruldu.

Türkiye’nin dört bir yanındaki hastaneler de bu esnada gereken hazırlıklarını yaparak, sarsıntı vilayetlerinden ambulans uçak, helikopter ve araçlarla gönderilen hastaların tedavisini devraldı.

21 binden fazla tabip, zelzele bölgesi için görevlendirildi

Sağlık Bakanlığı çalışmalarından derlenen bilgilere nazaran, zelzelenin birinci gününden itibaren 11 vilayette, farklı kentlerde misyon yapan 15 bin 883 UMKE ve Acil Sıhhat Hizmetleri çalışanı, 21 bin 204 doktor, 62 bin 590 sıhhat çalışanı, 38 bin 513 takviye işçisi olmak üzere 138 bin 190 kişi görevlendirildi.

Deprem bölgelerinde 1810 ambulans, 245 UMKE aracı, 16 hava ambulansı hizmet verdi.

Tarihin en büyük hasta nakil operasyonu

Depremin akabinde etraf vilayetler ve büyükşehirlerdeki hastanelere, tarihin en büyük hasta nakil operasyonu gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı ambulans uçak ve helikopterlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığına ilişkin uçaklar, TSK uçak ve gemilerinin devreye girdiği operasyonda 2 bin 580’i hava, 48 bin 758’i kara ve 327’si de deniz yoluyla toplam 51 bin 665 hasta ve yaralı depremzedenin nakli yapıldı.

Sahra hastaneleri ve acil müdahale üniteleri binlerce hastaya şifa oldu

Afet bölgesinde kullanılır durumdaki hastanelere ek olarak 23’ü milletlerarası dayanak gruplarınca kurulan, tam teşekküllü ameliyathaneye sahip 34 sahra hastanesi oluşturuldu.

Ayrıca zelzele bölgesinin tamamına hizmet veren 176 Acil Müdahale Ünitesi de kuruldu. Bu sayede depremzedelere bulundukları yere en yakın noktalarda sıhhat hizmeti sunulurken, sahra hastaneleri ve acil müdahale ünitelerinde 590 bin 468 hasta tedavi altına alındı.

İhtiyaç duyulan ilaç, tıbbi gereç ve aygıtların temini için bölgede sıfırdan lojistik depolar oluşturulurken, Bakanlıkça bu süreçlerin denetim ve takibi için “Afet Tedarik ve Lojistik İdaresi Yazılımı” geliştirildi.

Sağlık taramaları dağ köylerine kadar uzandı

Deprem bölgesindeki vilayetlerde birinci basamak muayene sayısı 18 milyonu aştı. UMKE takımları, kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği dağ köylerine ulaşarak depremzedelerin sıhhat taramasını yaptı.

Köylerdeki sıhhat taramaları kapsamında yaklaşık 3 milyon bireye ulaşıldı.

Ayrıca depremzedelere donanımlı taşınabilir araçlarla dolgu, çekim, kanal tedavisi başta olmak üzere tüm ağız ve diş sıhhati ile laboratuvar hizmetleri de sunuldu. Bölgede sahra eczanelerinin yanı sıra Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da zelzelenin 8’inci gününde her üç eczaneden biri hizmet vermeye başladı.

Salgın riskine “İZCİ” ile anlık takip

Depremzedelere acil müdahalenin çabucak akabinde salgın hastalık riskini önlemek için ağır aşılama çalışmaları da yürütüldü.

Tetanos hastalığını önlemek için enkaz altından çıkarılan yaralılara ve enkaz arama çalışmalarında misyon alan tüm çalışana tetanos aşısı yapıldı.

KKK, kuduz ve Hepatit-B aşıları ile bebek ve çocukluk çağı aşıları da sıhhat gruplarınca uygulandı. Bölgede Ekim 2023 sonuna kadar olan periyotta 2 milyon 309 bin 971 bebek ve çocuk izlemi gerçekleştirildi.

Çevre sıhhati grupları, içme suyu denetimi ve güvenliği için günlük klor ölçümü ve numune alımı çalışmaları gerçekleştirdi.

Bu kapsamda, şebeke olan yerlerde 211 bin 374 numune bakiye klor ölçümüne, şebeke olmayan yerlerde tankerlerin klorlanmasına, çadır kentlerde su ve hijyen konusundaki eksikliklerin saptanıp giderilmesine yönelik çalışmalar yapıldı.

Geçici konaklama alanlarında halk sıhhati risklerine yönelik tedbirler alınırken, zelzele bölgesindeki bulaşıcı hastalık hadiseleri ve salgın olasılıkları anlık olarak Bakanlığın Bulaşıcı Hastalık Sürveyans ve Erken İkaz Sistemi (İZCİ) üzerinden takip edildi.

45 bin şahsa ruhsal dayanak verildi

Depremin birinci üç ayında Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı uzmanları ve 400 hekimin takviyesiyle yaklaşık 45 bin şahsa psikiyatrik muayene hizmeti sunuldu.

“Özel Çocuklar Takviye Sistemi” taşınabilir uygulamasıyla depremzede çocuklar ve ergenlik çağındaki bireylere de ruhsal takviye sağlandı.

Yeni hastaneler hizmete başladı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde bölgede yeni hastanelerin üretimine da süratle başlanırken, sarsıntıda en ağır hasarı alan vilayetlerden Hatay’da 7 devlet hastanesi faaliyete geçirildi.

Bu kapsamda Hatay Defne Devlet Hastanesi, inşaatının başlamasından 57 gün sonra, 21 Mayıs 2023 tarihinde kapılarını bölge halkına açtı. 300 yatak kapasitesi, 36 polikliniği, 11 ameliyathanesi ve son teknolojiye sahip aygıtlarıyla sıhhat hizmeti sunmaya devam eden hastanede ekim sonuna kadar olan periyotta 177 bin muayene ve 1100 ameliyat gerçekleştirildi.

Hatay Samandağ Devlet Hastanesi, 42 polikliniği, 160 yatak kapasitesi, 5 ameliyathanesi, 22 diyaliz yatağı ve diş polikliniğiyle hizmetlerini sürdürürken, imali tamamlandığı üzere faaliyete geçirilen Arsuz Devlet Hastanesi, 20 polikliniği, 100 yatak kapasitesi, 3 ameliyathanesi, 7 diyaliz yatağı, diş polikliniği üzere imkanlarla çalışmalarını yürütüyor.

Depremin çabucak akabinde imali hızlandırılarak açılan 100 yataklı Hatay Hassa Devlet Hastanesi bünyesinde 16 poliklinik, 3 ameliyathane, ağır bakım, 11 diyaliz yatağı, diş polikliniği bulunurken, Belen Devlet Hastanesi’nde de 30 yatak kapasitesi, diş polikliniği üzere hizmetler yer alıyor.

Tam donanımlı iki hastane daha devrede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından evvelki gün resmi açılışları gerçekleştirilen İskenderun Devlet Hastanesi ile Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bölge halkının sıhhat muhtaçlıklarının karşılanmasında kıymetli vazife üstlenecek.

Ağır çelik gereç kullanılarak inşa edilen İskenderun Devlet Hastanesi’nde 200 yatak kapasitesi, 42 poliklinik, 31 ağır bakım yatağı, 7 ameliyathane, 6 görüntüleme odası, MR, tomografi, tam kapsamlı laboratuvar, bronkoskopi, endoskopi, 6 FTR, 3 onkoloji, KVC merkezi ve 1 anjiografi ünitesi yer alıyor.

550 yatak kapasiteli, 65 bin metrekare kapalı alana sahip Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi de 76 poliklinik, 89 ağır bakım yatağı,12 ameliyathane, 8 diyaliz, 13 röntgen, 2 MR, tomografi, tam kapsamlı laboratuvar, bronkoskopi, 3 endoskopi, 16 FTR, 18 onkoloji, KVC merkezi, yanık ünitesi, 2 anjiyografi, PetCT ve Çocuk İzlem Merkezi ile hizmet veriyor.

Üç ay içinde 3 yeni hastane açılacak

Ayrıca Hatay’ın ilçeleri Erzin’de 100 yataklı, Altınözü’nde 120 yataklı, Payas’ta ise 100 yataklı devlet hastanelerinin 3 ay içerisinde hizmete açılması planlanıyor.

Öte yandan 1000 yatak kapasitesine sahip olacak Hatay Kent Hastanesi’nin de proje çalışmaları tamamlanma noktasına geldi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin sıhhat ordusu zelzele bölgesi için seferber oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin