Türkiye’nin KARAOK’u geliyor! ”ABD’li Javelin’e önemli rakip olacak”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARAOK füzelerinin seri üretimi için imzalar atılırken merasimde gösterilen tanıtım görüntülerinde, KARAOK’un amaç tankı ‘top attack’ olarak bilinen üstten vuruşla etkisiz hale getirmesi kıymetli bir ayrıntı olarak göze çarptı.

Dünyada çok az sayıda muadili bulunan KARAOK’un ‘üstten vuruş’ yapabildiğine değinen uzmanlara nazaran, Ankara NATO’da bu kabiliyete sahip çok az sayıdaki merkezden biri olacak.

Yerli ve ulusal savunma sanayiinde 2024 yılı da epeyce süratli başladı… Ulusal Savunma Bakanlığı’nın muhtaçlıkları doğrultusunda ilgili kurumlarca koordine edilen çalışmaların kimilerinde seri üretim kararları alınıyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kara Füze Sistemleri İmza Töreni’nde Tayfun, Sungur, TRG-230 ve KARAOK füzelerinin seri üretimi için imzalar atıldı. Merasimde gösterilen tanıtım görüntülerinde, KARAOK’un amaç tankı ‘top attack’ olarak bilinen üstten vuruşla etkisiz hale getirmesi kıymetli bir ayrıntıydı.

TRT Haber, Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin ile hem bu kabiliyeti hem de KARAOK’un gerek Türk Silahlı Kuvvetleri gerek NATO için ne manaya geldiğini konuştu.

TANKLARI DORUKTAN VURABİLMEK NEDEN KIYMETLİ?

Öncelikle ‘top attack’ ya da ‘üstten vuruş’ kavramını anlatmaya başlıyor Şahin…

Tankların yan ve ön kısımlarının en kalın zırha sahip yerler olduğunu söylüyor. “Zırhın en zayıf olduğu yer ise kulenin üst tarafı. Fakat kritik bir ayrıntı daha var. Buradaki zırhın delinmesi durumunda tankın içindeki mühimmatın da infilak etme riski çok yüksek. Bu sebeple ‘top-attack’ denilen üsten vuruş modu son derece pahalı bir kabiliyet” bilgisini paylaşıyor.

“KARAOK İLE BİRİNCİ DEFA BU İMKANA KAVUŞUYORUZ”

‘Üstten vuruş’ sıkıntısını Türkiye’nin daha evvel tripod üzerinden atılan OMTAS füzesiyle denediğini ve bunu başardığını hatırlatıyor Şahin. “Peki, KARAOK’u özel kılan ne?” diye soruyoruz…

“KARAOK ile birinci defa bizim de omuzdan atılan ve üstten vuruş yapabilen bir tanksavar füzemiz olacak” diyor ve devam ediyor:

“Gerek piyadelerimiz gerek özel kuvvet ögelerimiz şok atakları gerçekleştirip hasım ögelerin zırhlı birliklerine ağır kayıplar verdirebilecek. Çok önemli bir kabiliyetten kelam ediyoruz.

KARAOK öncesinde elimizde bir muadili yoktu. Özel Kuvvetler Komutanlığı için ABD imali Javelin talebi olduğu medyaya yansımıştı. Lakin tedarik gerçekleşti mi bilmiyoruz. Artık biz Javelin’e de önemli bir rakip çıkartıyoruz.

Omuzdan atıldığı için KARAOK haliyle küçük bir füze. Harp başlığı da buna nazaran tasarlandı. Fakat bilhassa üsten vurduğu bir tank, kolay kolay bir daha muharebe alanına dönemez. İlaveten tahminen de ilerleyen kademelerde düşman piyadesine karşı kullanılacak versiyonunu da görebiliriz.”

“NATO İÇİN DE BEDELLİ BİR KAZANIM”

Anıl Şahin, omuzdan tek er tarafından atılan ve ‘top attack’ kabiliyetine sahip olan füzeler ortasında KARAOK’un ABD’li Javelin dışında kayda bedel bir rakibi olmadığı görüşünde.

Burada enteresan bir ayrıntı daha veriyor ve Türk mühendislerce geliştirilen KARAOK’un NATO için de çok bedelli bir kazanım olduğuna işaret ediyor.

“KARAOK, NATO’da bu özelliklere sahip omuzdan atılabilen ikinci füze olacak” bilgisini paylaştıktan sonra ilgili füzenin testlerinin yeni tamamlandığını, muhtemelen bu yıldan itibaren az sayıda teslimatın gerçekleşeceğini söylüyor.

KARAOK FÜZESİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

ROKETSAN imzalı KARAOK omuzdan atılan tanksavar füzesi ülkemizin en kısa menzilli füzelerinden biri. Proje başlarken birinci etapta 1,5 kilometre menzil hedeflense de gelinen noktada daha uzun menzillere ulaşıldığı biliniyor.

Savunma sanayii çevrelerince KARAOK ve benzeri projeler, omuzdan atıldığı için geliştirilmesi en sıkıntı tanksavar füzeleri olarak kabul ediliyor.

Tek er tarafından omuzdan kolay kolay ateşlenebilecek füzenin envantere girmesi için çalışmalar ağır bir formda ilerliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin KARAOK’u geliyor! ”ABD’li Javelin’e önemli rakip olacak”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin