Şiddetli Güç şirketini sattı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorlu Güç Elektrik Üretim AŞ, bağlı paydaşlığı “Zorlu Güç Dağıtım AŞ”nin Palmet Güç AŞ’ye satışına karar verdi.

Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım A.Ş., Gazdaş Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. ve Güçlü Doğal Gaz Tedarik Ticaret A.Ş. iştirak paylarına sahip Kuvvetli Güç Dağıtım A.Ş.’nin paylarının tamamının satışı emeliyle gerçekleştirilen ‘hisse alım anlaşması’ 13.02.2024 tarihinde taraflar ortasında imzalandı.

‘Hisse Alım Anlaşması’nı imzalayan Kuvvetli Güç İdare Heyeti Üyesi Selen Kuvvetli Melik, “2006 yılından bu yana büyük bir emekle büyüttüğümüz Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerimizi bugün PALMET’e devrediyoruz. Şirketlerimizin büyüme seyahatinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve yöneticilerimize gönülden teşekkür ediyor, bu muahedenin her iki küme için de güzel ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yapılan muahede ile ilgili olarak görüşlerini paylaşan Şiddetli Güç CEO’su Sinan Ak, “Zorlu Güç olarak uzun bir müddettir yenilenebilir güç ve elektrifikasyon odaklı yatırımlarımızı güçlendirmeye ve Şirket portföyümüzü bu tarafta çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda gaz dağıtım alanında uzun bir müddettir muvaffakiyetle sürdürdüğümüz faaliyetlerimizi, yenilenebilir güç alanındaki faaliyetlerimize odaklanmak üzere devretmeye karar verdik. Bu hususta imzaladığımız pay alım mutabakatının ülkemiz için iyi olmasını diliyoruz. Şiddetli Güç olarak önümüzdeki devirde jeotermal, rüzgar, güneş üzere yenilenebilir güç kaynaklarına tartı vermeye, güç teknolojileri ve depolama alanındaki yeni yatırımlarla geleceğin gücünü bugüne taşıyarak ülkemizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz” dedi.

PALMET Şirketler Kümesi İdare Heyeti Lideri Doğanay Samuray, 100 yıllık Cumhuriyet’in 40 yıllık şirketi olduklarını hatırlatarak, “Türkiye’nin güç siyasetleri ve stratejileri doğrultusunda en verimli çalışmaları gerçekleştirmeye devam ediyoruz. PALMET Güç bu satın alma kararını verirken yüksek tüketim hacimli dağıtım bölgelerini operasyon alanına dahil etmek ve doğal gaz ithalat, ihracat, toptan tedarik zincirini kuvvetlendirmek hedefiyle yola çıktı. PALMET’in daldaki tecrübesi, sahip olduğu ve geliştirmekte olduğu teknolojik altyapı sistemlerinin daha geniş bir alanda uygulayacak olması artı pahası yükseltecektir. Bu stratejik adım uzun vadeli büyüme ve sürdürülebilirlik maksadına ulaşmamızı da destekleyecektir” dedi.

Zorlu Güç ve PALMET Güç ortasında imzalanan mukavele ile birlikte Güçlü Enerji Dağıtım A.Ş.nin paylarının bölümü için süreç başlatılmış oldu.

PALMET Gaz Küme, hala 3 lisans bölgesi, 2 vilayet ve 32 ilçede 1 milyon aboneye hizmet veriyor. Yıllık 6 milyar metreküplük gaz hacmiyle Türkiye’de doğal gaz ticaretinin yaklaşık %10’nu yöneten PALMET Güç, 956 MW’lık konseyi gücüyle Türkiye’nin en değerli elektrik üreticileri ortasında yer alıyor.

Zorlu Güç tarafından KAP’a yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Şirket’imizin de dahil olduğu Şiddetli Kümesi yatırım siyaset ve stratejileri çerçevesinde; Şirket’imizin sermayesine %100 iştirak ettiği bağlı iştirakimiz “Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş.” nin sermayesini temsil eden her biri 1 TL nominal pahada 895.150.000 adet hisselerinin tamamının, tüm hak ve borçlarıyla birlikte, yasal müsaadelerin alınması ve kapanış tarihinde Muahedede düzenlenen temellere nazaran hisse satış bedelinin uyarlanarak ödenmesi kaydıyla, 201308-0 sicil numarası ile İstanbul ticaret siciline kayıtlı Palmet Güç A.Ş.’ye satışına karar verilmiş olup, taraflar ortasında “Hisse Alım Anlaşması” 13.02.2024 tarihinde (bugün) imzalanmıştır. Hisse satışı konusunda taraflar ortasındaki müzakerelerin kontratın akdi ile sonuçlanmasına kadar sürecin belirsizlik taşımasından ötürü, yatırımcıların yanıltılmaması ve Şirket’imizin pazarlık gücünün olumsuz tarafta etkilenmemesi için Sermaye Piyasası Şurası’nın Özel Durumlar Bildirisi’nin 6’ncı unsuru kapsamında, 29.11.2023 tarihli İdare Heyeti kararı ile kelam konusu bilginin kamuya açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiştir.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şiddetli Güç şirketini sattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin