Sarsıntı bölgesindeki esnaf için 400 milyon liralık yeni finansman takviyesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Depremin akabinde mağdur olan ve sanatkarın tekrar ayağa kalkması ve bölge iktisadı ile istihdamının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 sarsıntılarından en fazla etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman’daki esnaf ve sanatkarlar için daha evvel sağlanan 100’er milyon dolarlık dayanağa ek 300 milyon lira daha eklenerek toplamda 400 milyon liralık yeni finansman dayanağı sağlanacak.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bölgesindeki esnaf ve sanatkara verilecek takviyenin yüzde 26 finansman maliyetiyle 6 ayda bir geri ödemeli ve toplam 5 yıl vadeli ve uygun kurallı olduğunu bildirdi.

“Deprem 110 milyar dolara yakın bütçe yüküne neden oldu”

11 ili etkileyen zelzelenin 110 milyar dolara yakın bir bütçe yüküne neden olduğunu, hükümetin sarsıntıdan etkilenen kentleri ayağa kaldırmak için canla başla çalıştığını lisana getiren Bolat, tarihin en büyük enkaz kaldırma ve yine imar operasyonunu gerçekleştirdiklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanımızın yeni hükümet kurulur kurulmaz birinci vazife olarak sarsıntı bölgelerinin yine inşasına ve imarına öncelik vererek bizleri talimatlandırması ve enflasyonla uğraş hükümetimizin en kıymetli iki öncelikli gayesidir. Bu noktada ortadan geçen bir yıla baktığımızda kentlerimizin yaralarını süratle sarmaya başladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bölgeden giden vatandaşlarımızın büyük kısmı geri dönmüş durumda. Yıkımlar ortadan kaldırıldığı için kentlerimizin imajı ve moral durumu daha uygun noktaya gelmiş ve çok süratli bir biçimde rezerv alanlarda barınmak için konut faaliyetleri süratle yapılmakta.

650 bin konut yenileniyor

650 bin civarında ağır ve orta hasarlı konutların yenilenmesi faaliyetleri süratle devam etmektedir. Bugüne kadar 200 binin üzerinde ihalesi yapılmış ve inşaatı süratle ilerleyen konut var.

“İşletmelere 2,2 milyar liralık finansman dayanakları sağlandı”

Bakanlık olarak zelzelenin birinci anından itibaren bütün kolaylıklar ve yapılabilecek hizmetleri gerçekleştirdiklerini lisana getiren Bolat, şu bilgileri aktardı:

Halkbank kanalıyla bölgedeki işletmelere yönelik şu ana kadar yüzde 50 faiz indirimli sübvansiyonlu olarak 2,2 milyar liralık finansman dayanakları sağlandı. Tekrar Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nce (TESKOMB) şu ana kadar Kahramanmaraş’a 1,2 milyar liralık yüzde 50 indirimli, yüzde 100 faiz indirimli kredi dayanakları sağlandı.

Deprem vilayetlerine yeni müjdeler

Önceki ziyaretinde çeşitli muştular verdiğini bildiren Bolat, şöyle devam etti:

Bundan evvelki ziyaretimde sarsıntıdan en çok etkilenen vilayetler için 100’er milyon liralık kredi ve finansman dayanağı muştusu vermiştik. Bunlar çok uygun kaidelerde verilen dayanaklar, piyasa kurallarının çok çok altında. 4 gün evvel Malatya’da zelzele bölgesini ziyaret etmiştik. Orada da bölge esnafı için 100 milyon liralık bir finansman muştusunu TESKOMB kanalıyla açıklamıştık. Bugün Kahramanmaraş’ta da bir müjde vermek istiyoruz. Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman vilayetlerimizdeki esnaf ve sanatkarlarımız için TESKOMB kefaletiyle bu 3 vilayete 100’er milyon lira yani toplam 300 milyon lira daha finansman takviyesi sağlayacağız. Malatya’yı da ek ettiğimizde 400 milyon liralık bir takviye oluyor.

“Destek 6 ayda bir geri ödemeli, toplam 5 yıl vadeli olacak”

Bugün yarın inşallah bu 4 vilayete gönderilmiş olacak. Yüzde 26 finansman maliyetiyle 6 ayda bir geri ödemeli, toplam 5 yıl vadeli bu uygun kurallı finansman takviyesinin esnaf ve sanatkarlarımız için güzel olmasını diliyorum. Bölge iktisadına katkı yapacaktır, can suyu tesiri meydana getirecektir.

İhracata yönelik destekler

Bolat, Eximbank kanalıyla zelzele bölgesinde ihracatçılara yönelik ihracat kredisi ve ihracat sigorta takviyesi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İhracat takviyeleri manasında Ticaret Bakanlığı bünyesinde sarsıntı bölgesindeki ihracatçıların fuar, alım heyetleri, tasarım ve marka üzere birçok takviyeden faydalanmasının mümkün olduğuna ve kendilerine öncelik tanındığına vurgu yaptı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sarsıntı bölgesindeki esnaf için 400 milyon liralık yeni finansman takviyesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin