Sarsıntı bölgesindeki atıl yerler tarıma kazandırılıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli sarsıntıdan 11 vilayetteki yerleri ve üreticileri de olumsuz etkilendi.

Bu bölgede atıl toprakların aktifleştirilmesi ve tarımda sürekliliğin artırılması amaçlanıyor.

“Tarım Yerlerinin Kullanımının Aktifleştirilmesi Projesi” ile işlenmeyen yahut nadasa bırakılan yerler bitkisel üretime kazandırılması için karar alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM), Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların etkilediği 11 vilayette kullanılmayan tarım topraklarının aktifleştirilmesi için geçen yıl yaklaşık 127 milyon 413 bin lira ödenek sağladı.

İllere ve eserlere nazaran tarıma sağlanan ödenek

Bu kapsamda; Adana’da ayçiçeği, soya, kuru fasulye, nohut, turunçgil eserleri için 14 milyon 308 bin lira, Adıyaman’da ayçiçeği, kırmızı mercimek, nohut, buğday, kavun, karpuz, domates, biber ve patlıcan için 13 milyon 76 bin lira, Diyarbakır’da karpuz, kavun, çeltik ve kırmızı mercimek için 9 milyon 194 bin lira ödenek kullanıldı.

Elazığ’da kuru fasulye, nohut, buğday, mercimek, safran için 8 milyon 987 bin lira, Gaziantep’te sorgum otu, yer fıstığı, kırmızı mercimek, sumak, domates, biber, patlıcan ve hıyar için 7 milyon 585 lira, Kilis’te arpa, kırmızı mercimek, buğday ve zerzevat için 9 milyon 49 bin lira, Malatya’da kuru fasulye, nohut, buğday, arpa, ayçiçeği, alıç aşılama ve zerzevat için 11 milyon 188 bin lira, Osmaniye’de asma fidanı, ayçiçeği, soya, zeytin ve zerzevat için 2 milyon 555 bin lira ve Şanlıurfa’da kırmızı mercimek için 24 milyon 18 bin lira ödenek tahsis edildi.

Depremlerin en çok etkilediği vilayetlerden Hatay’da ayçiçeği, domates, biber ve patlıcan için 3 milyon 597 bin lira ve Kahramanmaraş’ta nohut, ayçiçeği, soya, yem bezelyesi, kırmızı mercimek, domates, biber, patlıcan ve hıyar için 23 milyon 857 bin lira ödenek sağlandı.

2023’te sağlanan ödenek: 127 milyon 413 bin lira

Böylece BÜGEM tarafından, sarsıntılardan etkilenen 11 vilayette 2023’te kullanılmak üzere yaklaşık 127 milyon 413 bin lira ödenek gönderildi.

Üretimin kesintisiz olması için önlem alındı

Bölgedeki vilayetlerde yüklü olarak bulunan kayısı, zeytin, Antep fıstığı ve turunçgil bahçelerinde bahar periyodunda aşı, budama, çapalama, gübreleme, ilaçlama üzere yapılması gereken uygulamalara yönelik de Bakanlık üniteleriyle üretici birlikleri ve kooperatifler ortasında uyum sağlanarak, üretimin kesintisiz devamına yönelik gerekli önlemler alındı.

Bu yıl projelere 200 milyon lira bütçe ayrıldı

Bu yıl kelam konusu vilayetlerde atıl toprakların tarıma kazandırılması için 200 milyon lira ayrıldı.

Bu bütçeyle tarla bitkileri için 503 bin dekar alanda ve zerzevat üretimi için 6 bin dekar alanda ekim dikim yapılarak boş yahut nadasa bırakılan ya da atıl durumdaki yerlerin bitkisel üretime kazandırılması, tarım yerlerinin kullanımının aktifleştirilmesi hedefleniyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sarsıntı bölgesindeki atıl yerler tarıma kazandırılıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin