”Resmi Gazete” 103 yaşında

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de devletin yayın organı olan Resmi Gazete’nin kökeni, Sultan 2. Mahmut devrinde Tarihçi Esat Efendi’nin idaresinde, 11 Kasım 1831’den itibaren haftada bir yayımlanmaya başlanan “Takvim-i Veka-i” gazetesine kadar uzanıyor.

Resmi Gazete, Cumhuriyet devrinde İstiklal Savaşı’nı yürütmek üzere Ankara’da toplanan Büyük Millet Meclisi tarafından 7 Ekim 1920’de kuruldu.

Bu tarih Resmi Gazete’nin kuruluş tarihi olarak kabul edilirken birinci sayı 4 ay sonra 7 Şubat 1921’de “Ceride-i Resmiye” ismiyle yayımlandı.

Gazetenin ismi 10 Eylül 1923 tarihli 22’nci sayısında “Resmi Ceride”, 17 Aralık 1927 tarihli 763’üncü sayısında ise “T.C. Resmi Gazete” olarak değiştirildi.

“GAYR-I RESMİ KISIM”A 1923’TE YAYINLANAN 6 SAYISINDA YER VERİLDİ

İlk sayıdan 16’ncı sayıya kadar haftada bir, 16, 17 ve 18’inci sayıları iki haftada bir yayımlanan Resmi Gazete’nin 19, 20 ve 21’inci sayıları ise yeniden haftada bir pazartesi günleri yayımlandı.

Resmi Gazete’nin 21’inci sayısı ile 22’nci sayısı ortasına ise o periyot yaşanan savaş nedeniyle iki yılı aşkın bir müddet girdi.

Bu süreçte kabul edilen 134 ve 338 numaralı kanunlar gazetede yayımlanmadan yürürlüğe konuldu.

Resmi Gazete’nin 1923’ün Eylül ayında yayımlanan 6 sayısında “Gayr-ı Resmi Kısım”a yer verildi. Bu kısımda başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve öteki kimi devlet adamlarının dünyadaki gelişmelerle ilgili kanıları ile birtakım Avrupalı gazeteci ve devlet adamlarının makaleleri yayımlandı.

Çeşitli devirlerde haftada 3 gün, haftada 1 yahut ayda 1 olarak yayımlanan Resmi Gazete, 7 Haziran 1925 tarihli 110’uncu sayısından itibaren ise ayda ortalama 20 defa yayımlandı.

TÜRK ALFABESİYLE BASILMAYA BAŞLANDI

Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun’un 1 Kasım 1928’de yürürlüğe girmesiyle 1054’üncü sayısından itibaren Türk alfabesiyle basılmaya başlanan Resmi Gazete, 1929 yılından itibaren ulusal bayramlar, genel tatil günleri ve pazar günleri haricinde her gün nizamlı yayımlanmaya başladı.

Ardından 1970’te yapılan düzenlemeyle pazar günleri de çıkarılan ve en son 2009’daki yasal değişiklikle hizmetin gerektirdiği hallerde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde de yayımlanması mümkün hale gelen Resmi Gazete, zarurî ve acil durumlarda da “Mükerrer” şerhiyle tıpkı gün içinde birden fazla yayımlanabiliyor.

DİJİTAL DÜNYAYA ADIMINI 2000’DE ATTI

Resmi Gazete’nin yıllar içinde yapılan düzenlemelerle içeriğine ait ayrıntılar da netleştirildi.

Günümüzde Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, kanunlar, yönetmelikler, bildiriler, memleketler arası muahedeler üzere yasal olarak yürürlüğe giren tüm düzenlemelerin yer aldığı Resmi Gazete, “Yasama, Yürütme ve Yönetim, Yargı ile İlanlar” kısımlarından oluşuyor.

Resmi Gazete’nin 27 Haziran 2000’den itibaren çıkan metinleri, internet üzerinden de günlük olarak yayımlanıyor. Tüm Resmi Gazete sayılarına, birinci sayının yayımlandığı tarihten itibaren internet üzerinden erişilebiliyor.

Uzun yıllar Başbakanlık tarafından çıkarılan Resmi Gazete, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin akabinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile internet ortamında da Cumhurbaşkanlığınca yayımlanıyor.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
”Resmi Gazete” 103 yaşında

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin