ÖSYM Lideri Ersoy’dan son dakika ‘yapay zeka’ açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÖSYM’den yapılan açıklamaya nazaran, Ersoy, ÖSYM Başkanlığınca bu yıl yapılacak imtihan uygulamaları ve yeni projelerin değerlendirildiği Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı’nda yaptığı sunumda, uygulamada olan imtihanlara ve hazırlık etabında olan projelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Ersoy, çalışmaların temelini adayların oluşturduğuna işaret ederek, en verimli ölçmeyi sağlamak, yerleştirmeyi yapmak ve adaylara en uygun şartları oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Bu kapsamda, merkez çalışanları ve koordinatörlüklerde vazifeli işçi ile bir ortaya geldiklerini, merkezdeki çalışmaları ve yeni projeleri kendilerine ayrıntılıca aktardıklarını söz eden Ersoy, uyguladıkları imtihanlarda sahanın durumunu en yeterli bilen koordinatörlerden aldıkları bildirimler ve raporlar doğrultusunda muhtaçlıkları daha sağlıklı ve verimli halde belirleme imkanı bulduklarını anlattı.

YAPAY ZEKA KULLANILACAK

Ersoy, ÖSYM uygulamalarında yapay zekayı etkin formda kullanmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Ekibimizde yapay zeka uzmanları var. Bu hocalarımızdan en verimli biçimde faydalanmayı hedefliyoruz. Bu alanda çalışmalarımızı başlattık. Atacağımız bu adım, tüm kurumların imtihan süreçlerinde çok daha tesirli uyum kurmasını sağlayacak. Yapay zeka ile soru üreteceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve bu alanda çok değerli bir başlangıç olacak. İmtihanları çok daha verimli ortamlarda gerçekleştirmemize büyük katkı sağlayacak. Yapay zekadan faydalanırken insan faktörünü de göz arkası etmeyeceğiz, makine ile insan istikrarını koruyacağız.”

DİJİTAL TABANLI İMTİHANLARIN SAYISI ARTACAK 

Bayram Ali Ersoy, elektronik imtihan (e-sınav) olarak gerçekleştirdikleri yabancı lisan imtihanlarına iki yeni imtihan daha eklediklerini ve STS Eczacılık ve 2023 Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş İmtihanı’nı dijital ortamda gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Ersoy, dijital imtihanlara ait, “İlerleyen süreçte dijital ortamda gerçekleştirdiğimiz yeni imtihanlarımız da olacak. Kağıt tabanlı imtihanlardan dijital tabanlı uygulamalara geçiş noktasında çalışmalarımız devam edecek. Dijital uygulamalar beraberinde hem tasarrufu getirecek hem de adaylara imtihan sonuçlarını çok daha süratli kullanma imkanı sunacak.” değerlendirmesinde bulundu.

HER İMTİHAN MERKEZİNDE UYGULAMA YAPILACAK 

Bayram Ali Ersoy, zelzele bölgesinde yapılacak imtihan uygulamalarına da değindi.

Geçen yıl Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde bu vilayetlerdeki adaylara, talep etmeleri halinde tercih ettikleri rastgele bir vilayette imtihana girme imkanı sunduklarını anımsatan Ersoy, farklı vilayetlerde imtihana girmek isteyen adayların tüm masraflarının da devlet tarafından karşılandığını belirtti.

Ersoy, “2024 yılında tüm imtihan merkezlerimizde uygulama yapacağız. Bilhassa sarsıntı bölgesinde adaylarımızın sorun yaşamaması için hassas bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yıkılan, hasar gören ve yeni yapılan okulların durumuna nazaran bilgilerimizi güncelledik.” bilgisini paylaştı.

TR-YÖS YAKLAŞIK 50 ÜLKEDE YAPILACAK 

ÖSYM Lideri Ersoy, Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul İmtihanı’nı (TR-YÖS) 13 yıl ortadan sonra geçen yıl iki sefer gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Bu alanda da standartlaşmayı sağladıklarını bildiren Ersoy, şunları kaydetti:

“2024 TR-YÖS/1 uygulamasını 18 Mayıs’ta yaklaşık 50 ülkede 80’e yakın merkezde yapacağız. Türkiye’ye her yıl 70-80 bin ortasında milletlerarası öğrenci kaydı gerçekleşiyor. Bu sayıyı artırarak üniversitelerimizin memleketler arası öğrenci kabulüne yardımcı olmak istiyoruz. TR-YÖS’ün yalnızca Türkiye’de değil memleketler arası alanda da geçerliliği olmasını istiyoruz. TR-YÖS’ü ülkemizin tanıtımında değerli bir faktör olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki milletlerarasılaşma vizyonuna katkıda bulunmak istiyoruz.”

UYGULANACAK İMTİHANLAR ELE ALINDI 

Toplantının ikinci oturumunda, koordinatörlükler ve ünitelerle toplantılar gerçekleştirildi. Ayrıntılı değerlendirmelerin yapıldığı oturumda, uygulanacak imtihanlar ve vilayetlerdeki durum ele alındı. Toplantıda ayrıyeten, daha evvelki imtihanlar dikkate alınarak oluşturulan gündem unsurları değerlendirildi.

Toplantıya, ÖSYM Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’un yanı sıra müracaat şurası üyeleri, idare heyeti üyeleri, lider yardımcıları, daire liderleri, Türkiye genelinde vazife yapan koordinatörler, yurt dışı koordinatörleri ve kurum çalışanları katıldı.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÖSYM Lideri Ersoy’dan son dakika ‘yapay zeka’ açıklaması

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin