Ömer Bolat: Hizmet ihracatında birinci kez 100 milyar dolar sayısına erişildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

iktisadı kalkınmada ihracatı önceliyor.

Türkiye’nin mal ve hizmet ihracatına farklı ayrı yatırım yapılırken, mal ihracatı ölçü olarak öne çıkıyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, toplumsal medya hesabından bu sefer hizmet ihracatında da değerli bir gelişme yaşandığını ve birinci kere 100 milyar dolar sayısına erişildiğini belirterek müjde verdi.

Bolat, açıklamasında ayrıyeten 2023’ün ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari süreçler hesabında değerli güzelleşme gerçekleştiğini bildirdi.

“Cari süreçler açığındaki düşüş devam edecek”

Cari süreçler açığının 2023 Aralık ayında yüzde 65,2 azalışla 2,1 milyar dolara, 2023’ün tamamındaysa yüzde 8 azalarak 45,2 milyar dolara gerilediğini anımsatan Bolat, şu sözleri kullandı:

Hizmet ihracatında birinci kere 100 milyar dolar sayısına erişildi. 2023’ün ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari süreçler hesabında kıymetli bir güzelleşme gerçekleşti. Cari süreçler açığındaki düşüşün 2024 yılında da devam etmesi beklenmektedir.

“Cari süreçler açığı her ay azalıyor”

Bolat, 2023’ün Mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari süreçler açığının sonraki aylarda 14,9 milyar dolar azalarak aralık prestijiyle 45,2 milyar dolara gerilediğini, geçen yıl temmuz ayından itibaren yıllıklandırılmış dış ticaret açığının her ay düştüğünü, böylece yıllıklandırılmış cari süreçler açığının her ay azalarak olumlu trend kaydettiğini aktardı.

“Seyahat gelirleri rekor tazeledi”

Aralıkta da cari açıktaki gerilemede ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığının yıllık yüzde 43,2 azalarak 4,6 milyar dolar olmasının tesirli olduğunu belirten Bolat, şunları kaydetti:

Hizmet gelirleri 2023’te 100 milyar dolar ile rekor düzeye ulaştı. Hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri ise 48 milyar dolara ulaşarak rekorunu yeniledi. Ticaret Bakanlığı olarak, mal ve hizmet ihracatını artırmak için uygulamaya koyduğumuz ihracat stratejileri ve sunduğumuz dayanaklarla birlikte yerli üreticileri haksız rekabete karşı muhafazaya yönelik ithalat politikalarımızla, cari süreçler hesabında izlenen olumlu eğilimin sürdürebilirliğini sağlamak emeliyle çalışmalarımızı paydaşlarımızla iş birliği içinde sürdürüyoruz. İnovasyon, üretim, yatırım, istihdam, ihracat, adil bölüşüm kapsamında şekillenen politikalarımızla, Türkiye iktisadını daha rekabetçi ve güçlü bir pozisyona taşımaya kararlıyız. Cari süreçler hesabında kalıcı güzelleşme ile sürdürülebilir refah artışı için gerekli makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ömer Bolat: Hizmet ihracatında birinci kez 100 milyar dolar sayısına erişildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin