OECD, Türkiye’nin büyüme varsayımını değiştirmedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OECD, “Büyüme için Temelleri Güçlendirmek” temasıyla hazırladığı Ekonomik Görünüm Orta Devir Raporu’nu açıkladı.

Buna nazaran, global ekonomik büyüme 2023’te direnç gösterdi ve enflasyon beklenenden daha süratli geriledi.

Global iktisat, geçen yıl yüzde 3,1 büyüdü. Büyüme, dördüncü çeyrek de dahil olmak üzere yıl boyunca bilhassa ABD’de güçlü kalırken, başka birçok gelişmiş ülkede güç krizinin de tesirlerini yansıtan halde daha zayıf oldu.

Ekonomik büyüme geçen yıl G20 ülkelerinde yüzde 3,3, ABD’de yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde büyüme yüzde 0,5 olurken Avrupa’nın en büyük iktisadı Almanya’da yüzde 0,1 daralma görüldü. Ekonomik büyüme İngiltere’de 2023’te yüzde 0,3, Fransa’da yüzde 0,9, Çin’de yüzde 5,2, Hindistan’da yüzde 6,7 ve Türkiye’de yüzde 4,1 oldu.

Brezilya iktisadı yüzde 3,1, Japonya iktisadı yüzde 1,9 ve Rusya iktisadı yüzde 3,1 büyüme gösterdi, Suudi Arabistan iktisadı geçen yıl yüzde 0,9 daraldı.

ÖLÇÜLÜ BÜYÜME SÜRECEK

Global iktisattaki büyümenin bu yıl ise yüzde 2,9 olacağı, 2025’te finansal şartların da güzelleşmesiyle yüzde 3’e yükseleceği öngörülüyor.

Kelam konusu büyüme öngörüleri OECD’nin geçen kasımda yayımladığı Ekonomik Görünüm raporuyla karşılaştırıldığında, bu yıl için global ekonomik büyüme kestiriminin yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a yükseltildiği manasına geliyor. OECD’nin 2025’e yönelik global ekonomik büyüme beklentisi değişmedi.

ABD’de ekonomik büyümenin, hane halkı harcamaları ve güçlü işgücü piyasası şartları tarafından desteklenmeye devam edeceği lakin bu yıl yüzde 2,1’e ve 2025’te yüzde 1,7’ye düşeceği kestirim ediliyor.

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme varsayımı bu yıl için 0,3 aşağı istikametli revize edilip 2025 için değiştirilmezken, sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 1,3 seviyesinde öngörüldü.

Çin iktisadının düşük talep, yüksek borç ve zayıf emlak piyasasının tesiriyle bu yıl yüzde 4,7 ve 2025’te yüzde 4,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Türkiye iktisadında ise büyümenin bu yıl yüzde 2,9 olması beklenirken, 2025’te yüzde 3,1 olacağı öngörülüyor. OECD, kasımdaki iddialarına nazaran, Türkiye iktisadında bu yıl için büyüme öngörüsünü değiştirmedi, 2025 için yüzde 0,1 düşürerek yüzde 3,1’e revize etti.

“ENFLASYONİST SÜREÇ 2025’TE BİTMEYEBİLİR”

Güç ve besin fiyatlarındaki gerileme ve sıkı para siyasetine bağlı olarak enflasyon, geçen yıl birçok ülkede düşüş gösterdi.

Öte yandan rapora nazaran, çekirdek enflasyonun birçok ülkede hala gayenin üzerinde seyretmesi ve işgücü maliyetlerindeki artışın orta vadeli enflasyon maksatlarıyla uyumlu olan düzeyden yüksek olması nedeniyle, 2021’de başlayan enflasyonist sürecin 2025’te sona ereceğinden emin olmak için şimdi erken.

Orta Doğu başta olmak üzere jeopolitik tansiyonların enflasyonda üst taraflı baskı oluşturma riski bulunurken, bölgede çatışmanın genişlemesi yahut tırmanması deniz nakliyatını beklenenden daha kapsamlı biçimde kesintiye uğratabilir ve arz darboğazları ağırlaşabilir.

Orta Doğu’dan Asya, Avrupa ve Amerika’ya petrol ve gaz tedarikinde kilit rotalardaki trafiğin kesintiye uğraması halinde güç fiyatlarında artış görülebilir.

Bu durum, global ekonomik büyümeye ziyan vererek direkt enflasyon baskılarını artırabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OECD, Türkiye’nin büyüme varsayımını değiştirmedi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin