Murat Kurum, medya buluşmasında 10 temel başlıkta projelerini anlattı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Murat Kurum, alandaki çalışmalarını sürdürüyor.

Kurum, vatandaşlarla bir ortaya gelerek İstanbul için adeta umut vadediyor.

Bugün de Haliç Kongre Merkezi’nde televizyon, gazete ve dijital medya genel yayın direktörleri ile bir ortaya geldi.

Enson Medya Küme Lideri Serkan Kalemciler de programa katıldı.

Medya Buluşması’nda kıymetli hususlara değinen Murat Kurum, projelerini bir kere daha anlattı.

“Bu zelzele bizlere 2 şeyi çok açık bir halde yine gösterdi”

Buradaki konuşmasına Kahramanmaraş sarsıntılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza baş sıhhati dileyerek başlayan Murat Kurum, “Bir yıl evvel asrın felaketinde 53 bin 537 canımızı kaybederek çok büyük bir acı yaşadık. Bugün bir yandan bu acıyı kalbimizin derinlerinde taşıyoruz. Lakin bir yandan da afetzede kardeşlerimizi yeni sıcak ve inançlı yuvalarına kavuşturmanın memnunluğunu hissediyoruz.

Bu sarsıntı bizlere 2 şeyi çok açık bir halde tekrar göstermiştir. Birincisi, devletimizin ne kadar büyük ve güçlü bir devlet olduğunu tekrar görmemizi sağlamıştır. İkincisi ise bu aziz milletin ne kadar hoş, ne kadar yardımsever, kardeşlik bağıyla birbirine bağlı bir millet olduğunu; tüm dünyaya bir sefer daha göstermiştir. Ben, bu milletin bir ferdi olmaktan iftihar ediyorum, gurur duyuyorum. Bir defa daha zelzelede şehit olan tüm kardeşlerimize, annelerimize ve yavrularımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

“Yaptığımız tüm projelere, Siztem İstanbul konsepti üzerinden yaklaşıyoruz”

Kurum, şöyle konuştu:

“Sahaya çıkarken İstanbullulara bir kelam verdik. Milletimizin ‘Her anında daima yanında’ olacağız. İnsanımızda; İstanbul’un karmaşasına, sistemsizliğine dair yaşamış olduğu derin bir bıkkınlık hali görüyoruz. Fakat bunun yanında yaşlılarımızdan bayanlarımıza, gençlerimizden esnafımıza kadar herkeste; “umudun” hızla yükseldiğini de hissediyoruz, buna şahit olmaktan da memnun oluyoruz. Biz yalnızca sıkıntı dinlemiyor, hazırlayacağımız projeleri de bilim insanlarımızla, iş insanlarımızla, personel kardeşlerimizle, sendikalarımızla ve en çok da vatandaşımızla direkt çalışıyoruz.

Şunun altını kıymetle çiziyorum. Biz vatandaşımızı dinleyici olarak görmüyoruz, vatandaşımızı direkt bir paydaş olarak, İstanbul’u yönetecek grubun bir modülü olarak görüyoruz. Hülasa; biz İstanbul’un problemlerini bugün değil, aylardır çalışıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ndeki AK Parti kümemiz beş yıldır çalışıyor. Oradan da çok büyük sonuçlar alıyor ve projelerimize yansıtıyoruz. İstanbul’un projelerine tek bir açıdan bakmıyoruz. Biz yaptığımız tüm projelere, Siztem İstanbul konsepti üzerinden yaklaşıyoruz. Yani her açıdan düşünerek, bütüncül bir halde hazırlıyoruz.”

“İstanbulluların gündemlerinde olan başlıklarla belirlendi”

Sözlerine devam eden Kurum, “Bu sistemin merkezinde de beşerler var, insanımızın en temel hakları var, İstanbulluların memnunluğu var. Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu’muz direkt İstanbulluların gündemlerinde olan başlıklarla belirlendi, kategorize edildi ve milletimize sunuldu. Vizyon İstanbul’da biz milletimize 10 temel başlıkta projelerimizi, gayelerimizi, hayallerimizi anlattık. dedi.

10 başlık altında projelerini açıkladı

Kurum projelerini şu halde anlattı:

“Birincisi yeni metro ve metrobüs çizgileriyle, her iki yakada yapacağımız tünellerle, güçlendirilmiş deniz ulaşımı ve daha birçok teknoloji ağır ulaştırma projesiyle ‘Uğraştıran Değil Ulaştıran İstanbul.’

İkincisi İstanbul’u bekleyen muhtemel zelzeleye karşı inşa edeceğimiz 650 bin kentsel dönüşüm konutuyla, 100 bin toplumsal konutla ve yeni afet idare uygulamalarıyla Afetlere Dirençli Istanbul.

Üçüncü başlığımız ise; ‘Her Anında Daima Yanında’ sloganıyla hayat bulacak olan; toplumsal belediyecilik uygulamalarımızla; yaşlılarımızın, emeklilerimizin, bayanlarımızın ve gençlerimizin hayatlarını güzelleştirecek, kolaylaştıracak dayanakların yer aldığı Toplumsal Belediyecilik Uygulamalarımız.

Dördüncü başlığımız ise; dünyamızı, ülkemizi ve İstanbul’umuzu iklim değişikliği nedeniyle bekleyen mümkün bir su krizine karşı koruyacak altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla Sürdürülebilir Su İdaresi.

Beşinci amacımız; halkımızın ve sokaklarımızın daha huzurlu ve daha inançlı olması için; sokak hayvanlarına dair uygulayacağımız yeni uygulamalarımız.

Altıncı maksadımız ise; Memleketler arası İstanbul şenlikleri, İstanbul akademisi, genç sanatkarlara vereceğimiz dayanaklar ve yeni fuar-kongre merkezleriyle; Kültür, Sanat ve Turizmiyle Yaşayan İstanbul.

Yedinci maksadımız, Bilişim idare ve teknoloji merkezi, İstanbul’un dijital ikizi ve Biz İstanbul üzere projelerimizle şekillendireceğimiz Digistanbul.

Sekizinci amacımız; İstanbul’u sıfır atığın model kenti yapacak, tekrar 2040 net sıfır emisyon amacımıza ulaştıracak yatırımlarla Nefes İstanbul.

Dokuzuncu amacımız; sporu ve hareketi mahallelerde yapacağımız tesislerden başlatacağımız, Olimpiyat Kenti İstanbul maksadımıza bizi ulaştıracak olan Sporla Yaşayan İstanbul.

Ve onuncu maksadımız. Tarihe Vefa, Geçmişe Hürmet sloganıyla hazırlayacağımız projelerle, aslına uygun biçimde yine ihya edilecek caddelerimizle, sokaklarımızla; yeni meydan projelerimizle ve tarihi yarımadaya dair yapacağımız yeni uygulamalarımızla Mirasını Geleceğe Taşıyan İstanbul.”

“İnsanımız hayal etmeye başladı”

Açıklanan projelerin İstanbul’da heyecan ve umudu artırdığını kelamlarına ekleyen Kurum, “Sokaktaki insanımız bizim projelerimizi gördükten sonra hayal etmeye başladı diyebilirim.” dedi.

“Mazeret belediyeciliği yapmayacağız”

İstanbul’u Türkiye Yüzyılı’nın önder kenti yapacaklarının altının çizen Kurum, “Bizim tek bir önceliğimiz var; İstanbul’a hizmet etmek. Yalnızca İstanbul diyoruz zira gerçek belediyeciliğin fakat İstanbul’u merkeze alarak yapılacağına inanıyoruz. Altını çizerek söylüyorum, mazeret belediyeciliği yapmayacağız. İstanbul’un kaynaklarını algı yönetmek için kullanmak yerine gerçek belediyecilik hizmetleri için kullanacağız.” sözlerini kullandı.

“İstanbullu çaresiz değildir”

Mevcut İstanbul idaresinin gerçek belediyecilik iradesi yerine kendi siyasi maksatlarını ön sıraya koyan bir anlayışıyla hareket ettiğinin altını çizen Kurum, “İstanbul idaresi, açık söylüyorum, başarısız olmuştur. Ancak İstanbullu çaresiz değildir. İstanbulluya, çaresiz olmadıklarını gösteren bir SİZTEM anlayışıyla hizmet edeceğiz. Bu bizim şehircilik ve belediyecilik vizyonumuzun mottosudur. Bu nedenle SİZTEM İstanbul diyoruz. Bu, insanı özne olarak merkeze alan bir idare vizyonudur. Kentimizin problemlerini düzgün analiz eden, tek tek tahlil üreten bir modelin ismidir. Meseleleri çözerken ortaya koyduğumuz bütüncül bir kent ideolojisidir. Ve baştan bu yana saydığım tüm projelerin merkezinde yer almaktadır.” diyerek kelamlarını tamamladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Murat Kurum, medya buluşmasında 10 temel başlıkta projelerini anlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin