Muharrir Üstün İnanç, 87 yaşında vefat etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnanç’ın oğlu Ertuğrul İnanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının İstanbul’daki Özel Florya Hastanesi’nde vefat ettiğini belirterek, “Nur içinde yatsın. Hoş bir hayat yaşadı. Nispeten düşüncesiz bir vefatla ortamızdan ayrıldı.” dedi.

87 yaşındaki usta edebiyatçı, yarın ikindi vakti Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının akabinde, Eyüp Sultan’daki aile mezarlığına defnedilecek.

ÜSTÜN İNANÇ KİMDİR?

Gazeteci, muharrir, senarist, aktör. 6 Ocak 1937 tarihinde İstanbul’da doğdu. Temel eğitimini Nahiye Müdürü olan babası Hasan Fehmi Bey’in vazifesi hasebiyle bulunduğu İzmir’in Kirazlı ilçesinde tamamladı. Üstün İnanç, daha sonra İstanbul’a geldi. İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra girdiği Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

İlk yazıları Yelken, Durum, Sanatkâr ve Büyük Doğu mecmualarında yayımlandı. Daha sonra öteki mecmualarda de göründü. 1956 yılında Tercüman gazetesinde stajyer muhabir olarak çalışmaya başladı. Bâbıâli’de Sabah, Bugün, Hergün, Son Havadis, Tercüman, Vakit ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı. Babıâli’de Sabah gazetesi ile öteki birçok gazetede üst seviye yöneticilik yaptı ve fıkra muharriri olarak okuyucularına hitap etti. Davet Reklam Ajansı’nı kurdu ve Genel Müdürü oldu.

Üstün İnanç, ilerleyen yıllarda tiyatro ve sinema yapıtlarına de yöneldi. Sinema dünyasına direktör Erdoğan Tokatlı ile başladı. Asistanlığını yaptı ve Son Kuşlar sinemasının senaryo kümesinde yer aldı. Edebiyat ve sinema dünyasından Kemal Tahir, Tarık Buğra, Metin Erksan, Ayşe Şasa, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı ile dostluğu vardı. Kendisini “Büyük Doğucu” olarak kabul eden muharrir, üstat Necip Fazıl Kısakürek’in yakınında bulundu, onunla sık sık görüştü. Meşhur Marmara Kıraathanesi’nin en sıkı müdavimlerinden oldu. 1977 yılında MTTB’de “Milli Sinema Açık Oturumu”nu yönetti. Bu değerli toplantıya o devrin sinema ustalarından Halit Refiğ, Salih Diriklik, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı ve Ayşe Şasa konuşmacı olarak katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek’in yapıtı Sultan Abdülhamid Han’a prolog yazdı. Eser, 1967-1969 yılları ortasında Türkiye’nin birçok kentinde ve ilçesinde 519 kez sahnelendi. Ergun Göze’nin kaleme aldığı “Çar Tabancası”nda ‘Çar’ rolünü oynadı. Yalçın Akçay’ın yönettiği oyunda başrolde Pir Şâmil’i Abdullah Kars temsil ediyordu. Oyun Anadolu’da turneye çıktı, birçok yerde ilgiyle seyredildi.

Üstün İnanç’ın Yalnız Değilsiniz isimli romanından Mesut Uçakan’ın yönettiği tıpkı isimli sinema, Türkiye genelinde büyük bir ilgi uyandırdı. Bu sinemanın senaryosunu da kendisi kaleme aldı. “Kanayan Yara Bosna” sinemasının senaryosunu yazdı; bir devir TGRT’de dramaturg olarak çalıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şov Sanatları Merkezi kuruculuğunu ve müdürlüğünü yapan Üstün İnanç, ‘oyunculuk’ ve ‘tiyatro yazarlığı’ kısımlarında hocalık yaptı ve genç tiyatrocuları yetiştirdi. Bütün yapıtları Mihrabad Yayınları tarafından neşredilecek olan Üstün İnanç’ın birinci olarak Yalnız Değilsiniz, Ayıp Uşakları ve Bir Kimlik Lütfen isimli ırmak romanları yayımlanıyor. Tiyatro yapıtları de toplu olarak yayımlanacak olan müellif, kültür, sanat ve edebiyat dünyasından tanıdığı şahsiyetlerle ilgili anılarını kaleme alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Harun Yöndem’in takdim ettiği “Zamanın Ruhu” başlıklı aylık kültür sohbetleri uzun yıllardan beri Ali Buyruğu Efendi Kültür Merkezi’nde büyük ilgi görüyor.

İstanbul Kent Tiyatroları Repertuar Heyeti üyeliği de yapan müellif, İstanbul Fatih Çırçır’da oturuyor. Meryem Hanım’la evli olan Üstün İnanç’ın Ertuğrul (d. 1976) ve Emre (d. 1982) isimli iki oğlu bulunuyor. Sevilen ve sayılan bir münevver olan Üstün İnanç hakkında Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği, 29 Şubat 2009 tarihinde İstanbul’da bir hürmet toplantısı düzenledi. Kendisine, 2011 ESKADER Üstün Hizmet Mükafatı, 2012 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Mükafatı, 2013 Türkiye Müellifler Birliği Necip Fazıl Kısakürek Mükafatı ve TBMM Kültüre Hizmet Mükafatı verildi.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muharrir Üstün İnanç, 87 yaşında vefat etti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin