Mısır’daki Türk yatırımları, yıllık 1,5 milyar dolara ulaşıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır’ın başşehri Kahire’de, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

Bu görüşme, Mısır’daki Türk yatırımlarının kapsamını gündeme getirdi.

Dış Ekonomik Alakalar Şurası (DEİK) Türkiye-Mısır İş Kurulu Lideri Mustafa Denizer, Mısır’da 3 milyar dolara yakın bir Türk yatırımı olduğunu belirterek, bu yatırımların direkt 70 bin civarında, dolaylı olarak da 100 bin civarında istihdam sağladığını belirtti.

İki ülke ortasındaki ticaret 10 milyar dolar seviyesinde

Mustafa Denizer, iki ülke ortasındaki ticaret hacminin, 2007 yılında Mısır ile yapılan Hür Ticaret Mutabakatı ile artmaya başladığını ve şu anda 10 milyar dolarlara ulaştığını söz etti.

Gelecek 5 yıl içinde ticaret amacı 15-20 milyar dolar

ile Mısır ortasındaki ticari bağlantılarda gücün kıymetli bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Denizer, iki ülke ortasındaki ticaret hacminin gelecek 5 yıl içinde 15-20 milyar dolarlara ulaşmasının mümkün olduğunu lisana getirdi.

“Türk eserlerinin Mısır’da kıymetli bir imajı var”

Denizer, Türk eserlerinin hem kalite hem marka manasında Mısır’da kıymetli bir imajının olduğunu vurgulayarak, şu açıklamayı yaptı:

Mısır’ın şu anki sorunu döviz rezervlerindeki sıkışıklık ve darboğaz. Bu olduğu için Türkiye’den fazla ithalat yapamıyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyareti ile siyasi olarak her şey olağana dönerse Türkiye’ye karşı bir olumlu ayrımcılık başlayacak.

“Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticaret hacmi Mısır ile”

Denizer, Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticaret hacminin Mısır ile olduğunu kaydederek, “Bu fark gittikçe de açılacak. Sonuçta Mısır 115 milyon nüfuslu çok büyük bir pazar.” diye konuştu.

“Mısır’da 3 milyar dolara yakın Türk yatırımı var”

Mısır’da 3 milyar dolara yakın bir Türk yatırımının olduğunu aktaran Mustafa Denizer, şöyle konuştu:

Bu, direkt 70 bin civarında bir istihdam sağlıyor, dolaylı olarak da 100 bin civarında istihdam sağlıyor. Bu yatırımlardan yıllık 1,5 milyar dolar ciro elde ediyoruz. Bunun değerli bir kısmı da Mısır’dan üçüncü ülkelere ihracat. Yani Mısır’da başarılı Türk yatırımları mevcut.

“Mısır’ın toplam ihracatının üçte birini Türk iş adamları yönetiyor”

Denizer, dokuma ve konfeksiyonda Mısır’ın toplam ihracatının üçte birini Türk iş adamlarının yönettiğini lisana getirerek, şu bilgileri verdi:

Gitgide bu oran da artıyor. Yatırımlar, dokuma ve konfeksiyona yüklü fakat bunun yanında öbür dallara de yatırım var. Turizm, lojistik, mağazacılık dallarına yatırımlar var. Bir sürüde yeni yatırımcı şu an devrede yatırım potansiyeline bakıyor, arsa arıyor, iştirak bakıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mısır’daki Türk yatırımları, yıllık 1,5 milyar dolara ulaşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin